
Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie przez cały 2025 r. Prawdopodobieństwo takiego wyniku jest „dość znaczące”, według menedżerów VIG/C-Quadrat TFI. Wyrażają oni obawy dotyczące inflacji w usługach i ponownego wzrostu inflacji w towarach.
W swoim podstawowym scenariuszu VIG/C-Quadrat TFI przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych o 25-50 punktów bazowych do końca roku.
– Rynek przesunął pierwszą prognozowaną obniżkę z marca na lipiec; od dawna wierzyliśmy, że obniżka – jeśli w ogóle nastąpi – nie nastąpi przed lipcem. Naszym zdaniem istnieje spore ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej w ogóle powstrzyma się od zmiany stóp procentowych w tym roku – stwierdził Fryderyk Krawczyk, dyrektor inwestycyjny VIG/C-Quadrat TFI.
Inflacja usług, inflacja towarów
Krawczyk zauważył, że inflacja w usługach stabilizuje się na wysokim poziomie, natomiast inflacja w towarach zaczyna rosnąć.
– Jeśli chodzi o inflację, obserwujemy specyficzne trendy, a Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem. Inflacja w usługach stabilizuje się na wysokim poziomie i nie wykazuje oznak dalszego spadku. Można to częściowo przypisać wydarzeniom z 2019 r., kiedy wielu sugerowało, że gospodarka się przegrzewa, a Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych. W czasie pandemii inflacja w usługach utrzymywała się na wysokim poziomie (…) Obecnie, po przejściowej fazie dezinflacji, inflacja w usługach nadal stabilizuje się na poziomie około 6-7 proc. – zauważył Krawczyk.
„Innym niepokojącym trendem jest powrót inflacji w towarach. Po szoku, jakiego doświadczyliśmy w latach 2022–2023, weszliśmy w fazę niemal deflacji towarów; jednak teraz inflacja towarów powróciła do znaczących poziomów — wyższych niż przed pandemią. Czy to tylko chwilowy trend, czy coś bardziej trwałego? Niestety obawiamy się, że może być bardziej trwały” — dodał.
Według ekonomistów PKO BP w 2025, Rada Polityki Pieniężnej ma obniżyć stopy procentowe o 75 punktów bazowych. „Uważamy, że Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie wprowadzanie obniżek stóp procentowych w lipcu 2025 r., a łączna liczba obniżek w tym roku wyniesie 75 punktów bazowych (wcześniej przewidywaliśmy pierwszą obniżkę w maju i łącznie 100 punktów bazowych). Ponad połowa członków Rady Polityki Pieniężnej wskazuje, że cykl obniżek stóp może rozpocząć się w drugiej połowie 2025 r., a wielu twierdzi, że pierwsza obniżka może nastąpić już w lipcu”, podano w środę.
Stopy procentowe w Polsce
Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o niezmienieniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, utrzymując główną stopę procentową polskiego banku centralnego na poziomie 5,75%. Rada podkreśliła, że jej przyszłe decyzje będą oparte na napływających danych dotyczących inflacji i prognoz aktywności gospodarczej.
Oczekuje się, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie począwszy od października 2023 r.