Gospodarka Polski ma doświadczyć spowolnienia z powodu konfliktu handlowego, choć nie w takim stopniu, jak w krajach bardziej rozwiniętych. Jesteśmy na trajektorii, która może umożliwić nam prześcignięcie Hiszpanii, a potencjalnie nawet Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych pięciu lat.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) znacząco obniżył prognozy globalnej ekspansji gospodarczej na ten i przyszły rok , ostrzegając, że perspektywy mogą się jeszcze bardziej pogorszyć, ponieważ cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa mogą wywołać światowy konflikt handlowy.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
PKB według województw
Fundusz zrewidował swój globalny szacunek wzrostu PKB na ten rok do 2,8%, co oznacza spadek w stosunku do wcześniejszej prognozy ze stycznia na poziomie 3,3%. Oznaczałoby to najwolniejszy wzrost od czasu pandemii COVID-19 w 2020 r. i drugi najniższy od 2009 r. Prognoza na kolejny rok została obniżona do 3%, co stanowi spadek o 0,3 punktu procentowego.
Oczekuje się, że gospodarka światowa zwolni, co Polska może wykorzystać. Główny ekonomista VeloBank zauważa, że w najnowszych prognozach MFW „ tempo rozwoju polskiej gospodarki jest dość niezwykłe ”.
„ Prześcigniemy Japonię, Hiszpanię, a także mamy realną szansę na początku lat 30. XXI wieku, aby osiągnąć PKB na mieszkańca oparte na parytecie siły nabywczej porównywalne z Wielką Brytanią ” – stwierdził Piotr Arak na platformie X. Na poniższym wykresie przedstawił symulację wzrostu gospodarczego Polski w porównaniu z jej konkurentami.
x.com
Jednocześnie należy zauważyć, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy również zrewidował swoją prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2025 r. do 3,2 proc. z 3,5 proc. (według oceny ze stycznia), a w 2026 r. obniżył ją do 3,1 proc. z 3,3 proc.
MFW prognozuje obecnie, że średnioroczna inflacja w Polsce wyniesie 4,3 proc. w 2025 r. i 3,4 proc. w 2026 r.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest światową instytucją finansową założoną w 1944 r. podczas konferencji w Bretton Woods. Jej głównym celem jest wspieranie globalnej stabilności finansowej i zachęcanie do współpracy monetarnej i wzrostu gospodarczego. Obejmuje 190 krajów.
MFW udzielił Grecji pomocy finansowej w czasie kryzysu zadłużenia w strefie euro i rozszerzył pożyczki na kraje rozwijające się dotknięte pandemią COVID-19.
Dziękujemy za poświęcenie czasu na przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło