Oczekiwano, że płaca minimalna będzie zrównana z pensją zasadniczą od 2026 r. Jednak tak się nie stanie, ponieważ rząd wycofuje się ze swoich ambitnych planów płacowych w Polsce. Dla wielu pracowników oznacza to brak podwyżek pensji.

- Wyrównanie płacy minimalnej z płacą zasadniczą nie nastąpi. Rząd wycofał się ze swoich pierwotnych planów.
- Ministerstwo Finansów uważa, że taka reforma jest zbyt kosztowna.
- Mimo to nowelizacja ustawy o płacy minimalnej proponuje istotne zmiany, których wejście w życie zaplanowano na 2026 rok.
Prace nad nowelizacją ustawy o płacy minimalnej trwają od sierpnia 2024 r. Początkowo rząd planował, że płaca minimalna będzie równa pensji zasadniczej , aby zapobiec wyzyskowi pracodawców.
Dla wielu nie będzie podwyżek pensji
Podczas dyskusji międzyresortowych w projekcie ustawy dotyczącej płacy minimalnej uwzględniono propozycję zrównania płacy minimalnej z płacą zasadniczą ; jednak klauzula ta nie znalazła się w ostatecznej wersji nowelizacji. Jak zauważył „Wprost”, projekt ustawy przedstawiony Komisji ds. Europejskich nie przewiduje żadnych podwyżek wynagrodzeń od 1 stycznia 2026 r.
Obecnie płaca minimalna obejmuje premie i dodatki , z jedynymi wyjątkami, tj. premie za pracę nocną i nagrody jubileuszowe. Taka sytuacja sprzyja nadużyciom i prowadzi do braku przejrzystości w strukturze płac, co często skutkuje ustalaniem przez pracodawców pensji zasadniczej poniżej minimalnego progu.
W konsekwencji pracownicy , których pensja zasadnicza jest obecnie niższa od płacy minimalnej, często nie otrzymali podwyżki, którą gwarantowała im podwyżka płacy minimalnej w styczniu .
Ministerstwo Finansów przeciw zmianom
Z perspektywy pracowników, wyrównanie płacy minimalnej do pensji zasadniczej byłoby korzystne , jednak rząd twierdzi, że wiązałoby się to również z nadmiernymi kosztami. Różne ministerstwa, w tym Ministerstwo Finansów, wyraziły obawy dotyczące wysokich wydatków związanych z tą reformą dla sektora publicznego.
Nie oznacza to jednak, że zmiany nie nastąpią, ponieważ rząd utrzymał w projekcie ustawy sugestię wyłączenia pewnych elementów z płacy minimalnej:
- suplement funkcjonalny od 2026 r.;
- inne dodatki od 2027 r.;
- premie i nagrody od 2028 r.
Płaca minimalna również podlegałaby corocznemu przeglądowi i byłaby dostosowywana co 4 lata . „Wprost” podkreśla ponadto, że proponowana zmiana obejmuje zwiększenie kar za niewypłacanie wynagrodzeń, potencjalnie sięgając grzywny w wysokości 50 000 zł.