Weto nie kończy batalii o składki na ubezpieczenie zdrowotne. Za kilka dni do Sejmu trafi nowy projekt ustawy

Trzecia Droga przygotowuje się do złożenia wniosku mającego na celu obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w niedalekiej przyszłości. Paweł Śliz, lider klubu Polska 2050-TD, poinformował PAP, że nadchodzący projekt ustawy będzie odzwierciedlał wersję wcześniej odrzuconą przez prezydenta. KO oświadczyło, że powróci do kwestii składek, prawdopodobnie po wyborach.

Weto nie kończy batalii o składki na ubezpieczenie zdrowotne. Za kilka dni do Sejmu trafi nowy projekt ustawy
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

We wtorek kancelaria prezydenta ogłosiła, że Andrzej Duda zdecydował się zawetować rządowy projekt ustawy mający na celu obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Wyjaśniając decyzję prezydenta, szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka zauważyła, że projekt ustawy budzi poważne obawy dotyczące sprawiedliwości społecznej , jest sprzeczny z zasadami konstytucyjnymi i został uchwalony bez konsultacji społecznych.

Lider klubu Polska 2050-TD, Paweł Śliz, poinformował PAP, że Trzecia Droga (koalicja Polska 2050 i PSL) opracowuje projekt parlamentarny dotyczący składek na ubezpieczenie zdrowotne, który będzie powielał strukturę ustawy, którą prezydent zawetował. Stwierdził, że projekt Trzeciej Drogi zostanie przedstawiony Sejmowi w najbliższych dniach i zamierza porozmawiać z posłami KO o ich poparciu dla niego.

Rzeczniczka klubu PSL-TD, Magdalena Sroka, potwierdziła, że będzie to wspólna inicjatywa Trzeciej Drogi i że ma zostać wkrótce przedłożona. We wtorek szef MON i lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, oświadczył, że „natychmiast po wyborze nowego prezydenta ponownie wniesiemy projekt ustawy do Sejmu”.

KO planuje powrócić do tej kwestii, prawdopodobnie po wyborach

Janusz Cichoń, przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych z ramienia KO, zapewnił PAP, że jego frakcja powróci do kwestii składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dodał, że nastąpi to prawdopodobnie po wyborach ze względu na stanowisko obecnego prezydenta w sprawie proponowanych zmian w składkach. „Z pewnością jesteśmy zdecydowani na cel, jakim jest obniżenie składek dla przedsiębiorców. Pozostaje pytanie, czy będzie to w tej samej formie, czy w innej. Na pewno to ocenimy” – zapowiedział Cichoń.

Na pytanie, czy KO poprze parlamentarny projekt Trzeciej Drogi, przypomniał, że inicjatywa, która przeszła przez Sejm, a następnie została odrzucona przez prezydenta, była inicjatywą rządową i należy poczekać na odpowiedź rządu na prezydenckie weto.

Lewica stanowczo sprzeciwia się wetu

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (z lewej) podkreślił w środę, że jego frakcja jest i będzie przeciwna jakimkolwiek obniżkom składek.

„Nie poprzemy jednoznacznie żadnych działań, które uszczuplą dochody Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) z powodu zmniejszenia składek na ubezpieczenie zdrowotne” – zapewnił.

Ustawa mająca na celu obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców została uchwalona przez Sejm 4 kwietnia przy poparciu KO, Polskiego 2050-TD i PSL-TD. Politycy rządzącej koalicji argumentowali, że chcą odciążyć właścicieli firm, których składki zostały podniesione przez rząd Mateusza Morawieckiego w ramach Polish Deal. Rozwiązanie to poparła również minister zdrowia Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska), która wcześniej stwierdziła, że żaden minister zdrowia nie może wyrazić zgody na obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Po głosowaniu powiedziała PAP, że gdyby sprzeciwiła się ustawie, szef rządu wiedziałby, że „nie jest częścią tej ekipy”. Przeciw głosowali posłowie opozycji z PiS, Lewicy i grupy Razem, a Konfederacja wstrzymała się od głosu.

Zawetowany przez prezydenta Dudę projekt ustawy zakładał obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana ta miałaby wpływ na 2,5 mln przedsiębiorców i spowodowałaby stratę 4,6 mld zł dochodów budżetu państwa (odpowiadającą spadkowi dochodów z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne). W projekcie ustawy zaproponowano dwustopniową podstawę obliczania

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *