Skarb Państwa USA potwierdza zakończenie bicia monet jednocentowych

Rynek reaguje na cła Trumpa

Rynek reaguje na taryfy Trumpa Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W czwartek Departament Skarbu USA ujawnił, że zamówił ostatnią partię monet jednocentowych, po czym zaprzestanie dalszych zamówień. Przerwanie produkcji tych monet ma przynieść oszczędności rzędu 56 milionów dolarów rocznie, ponieważ koszty ich produkcji przekraczają trzykrotnie ich wartość nominalną.

Departament Skarbu wskazał w oświadczeniu, że monety cynkowo-miedziane wybite w maju będą stanowić podstawę dla ostatniej serii monet centowych . Departament opisał tę akcję jako „kolejny przykład minimalizowania marnotrawstwa funduszy amerykańskich podatników”.

Oznacza to wycofanie monet, często nazywanych centami, które były w użyciu przez ponad dwieście lat.

Skarb Państwa USA potwierdza zakończenie bicia monet jednocentowych - INFBusiness Zakończenie bicia monet jednocentowych ma przynieść ogromne oszczędności Shutterstock

Jak podaje Wall Street Journal, ostatnie z tych wybitych monet trafią do obiegu w przyszłym roku. Urzędnik skarbu państwa wspomniał, że gdy tylko wyczerpią się ostatnie monety jednocentowe, firmy będą musiały zaokrąglić ceny do najbliższych 5 centów. Jednak ta zmiana nie nastąpi w najbliższej przyszłości ze względu na obecny obieg 113 miliardów takich monet.

Wysoki koszt bicia monet jednocentowych

Mennica USA poniosła stratę w wysokości 85,3 mln USD w ostatnim roku fiskalnym z produkcji 3,2 mld monet . Przyszłe oszczędności wynikające z wstrzymania produkcji szacuje się na 56 mln USD rocznie. Tegoroczny raport podkreślił, że wyprodukowanie pensa kosztuje 3,69 centa. Wybijanie nikli również skutkowało stratami przez 19 kolejnych lat, kosztując 13,78 centa za sztukę, głównie z powodu rosnących cen metali. Pens składa się w 96 procentach z cynku i w 4 procentach z miedzi, podczas gdy nikiel składa się w 75 procentach z miedzi i w 25 procentach z niklu. Nie ma zamiaru zaprzestać produkcji nikli.

Cent był jedną z pierwszych monet wybitych przez Mennicę Stanów Zjednoczonych i wszedł do obiegu w 1793 roku.

Prezydent Donald Trump opowiadał się za zaprzestaniem produkcji monet jednocentowych w lutym, podkreślając koszty związane z tymi monetami. Ta propozycja nie jest zupełnie nowa, ponieważ została publicznie omówiona w 2015 r. przez Sekretarza Finansów Jacka Lewa podczas prezydentury Baracka Obamy.

Inne kraje również wyeliminowały podobne monety. Kanada zaprzestała emisji monety jednocentowej w 2012 r., powołując się na koszty bicia monety i spadek siły nabywczej spowodowany inflacją.

Ponieważ zużycie gotówki nadal spada, Wielka Brytania powstrzyma się od wybijania nowych monet w 2024 r., ponieważ urzędnicy uznali, że w obiegu znajduje się już wystarczająca liczba monet.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *