Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Zmiany w podatkach groźne dla transformacji energetycznej - Gospodarka i Biznes News

Zmiany w podatkach groźne dla transformacji energetycznej

Ceny prądu po 1 lipca 2024

Ceny prądu po 1 lipca 2024TVN24

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jednym z jej elementów jest wprowadzenie na potrzeby opodatkowania nowej definicji budynku i budowli. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zmiany rozszerzą zakres opodatkowania nieruchomości i "mogą doprowadzić do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej".

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Wśród rozwiązań jest wprowadzenie na potrzeby opodatkowania nowej definicji budynku i budowli. Jak czytamy we wtorkowej opinii Konfederacji Lewiatan, „nowe definicje zdecydowanie rozszerzą zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od nieruchomości”. – Poza budowlami, opodatkowana zostanie też ogromna liczba urządzeń technicznych o wielomiliardowej wartości. Kwota dodatkowych dochodów jednostek samorządu terytorialnego (nieco ponad 8 mln zł) wskazana w Ocenie Skutków Regulacji do projektu ustawy całkowicie odbiega od szacunków naszych firm wskazujących, że nowe obciążenia z tytułu tego podatku mogą wynieść nawet kilkaset milionów złotych – powiedział cytowany w opinii dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński.

Rozwiązanie "całkowicie nieakceptowalne"

Zdaniem Lewiatana opodatkowanie urządzeń technicznych, całości sieci telekomunikacyjnych wraz z urządzeniami peryferyjnymi, urządzeń energetycznych służących produkcji ekologicznej energii elektrycznej jest „całkowicie nieakceptowalne”. – W naszej ocenie przyjęcie, że wskazane urządzenia stanowią przedmiot opodatkowania 2-proc. podatkiem od budowli doprowadzi do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej. Spowoduje nieopłacalność tego typu przedsięwzięć, ograniczenie nowych inwestycji, a wiele z już zrealizowanych zostanie zlikwidowana – powiedział dyrektor departamentu podatkowego Lewiatana. – Usunięcie zwolnienia z opodatkowania kolejowych terminali towarowych także jest sprzeczne z krajową oraz unijną polityką klimatyczną i transportową. Będzie miało negatywny wpływ na rentowność inwestycji w bardziej ekologiczny transport intermodalny, multimodalny i kombinowany – dodał.

Zmiana, która jest sprzeczna z deklaracjami rządu

W opinii Lewiatana czytamy, że zmiany w podatku od nieruchomości zaproponowane przez rząd „stoją w sprzeczności z deklaracjami dotyczącymi wspierania rozwoju gospodarczego kraju, oczekiwaniami społeczeństwa i zobowiązaniami Polski na arenie międzynarodowej, w szczególności w zakresie dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej”. Lewiatan ocenił, że „opodatkowanie budowli od ich wartości początkowej (2 proc. rocznie), jest daniną antyrozwojową i antyinwestycyjną”. „Wymiana starej infrastruktury na nową wiąże się z poważnym wzrostem obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości. Natomiast decydując się na wielomilionowe nakłady firmy muszą skalkulować, że w ciągu 50 lat drugie tyle, ile wynosi inwestycja, zobowiązane będą odprowadzić z tytułu podatku. Stąd całkowicie nieakceptowalne jest rozszerzenie zakresu przedmiotowego definicji budowali w stosunku do już istniejących inwestycji i wprowadzenie tak istotnych zmian z minimalnym vacatio legis” – czytamy w opinii. Dodano w niej, że efektem uchwalenia proponowanej nowelizacji będzie znacząca podwyżka podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *