Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Liczba Polaków pracujących w 2023 na umowach cywilno-prawnych. Umowa o dzieło, umowa zlecenie - Gospodarka i Biznes News

Liczba Polaków pracujących w 2023 na umowach cywilno-prawnych. Umowa o dzieło, umowa zlecenie

Rynek pracy. Ekspertka o nierównościach płacowych

Rynek pracy. Ekspertka o nierównościach płacowychTVN24

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło – wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, np. zlecenia i o dzieło, wykonywało w ostatnim dniu grudnia 2023 r. w Polsce 2,376 miliona osób – poinformował w środę GUS. Wśród nich zauważalny był większy udział kobiet. Stanowiły one 51,5 proc. ogółu. Tego rodzaju umowy były wykorzystywane głównie w sektorze prywatnym, w którym skupionych było 89,4 proc. ogółu zleceniobiorców. W sektorze publicznym kobiety stanowiły 56,7 proc., a w prywatnym 50,8 proc.

„Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w Polsce umowy zlecenia i pokrewne mogą zawierać osoby od 13. roku życia” – przypomniano w raporcie. Na koniec 2023 roku mediana wieku zleceniobiorców wyniosła 43 lata, a dla kobiet była o 2 lata wyższa niż dla mężczyzn. Wśród zleceniobiorców w przedziale wiekowym 37-65 lat umowy zlecenia i pokrewne wykonywało więcej kobiet niż mężczyzn, natomiast w pozostałych rocznikach występowała przewaga mężczyzn.

Branże z największą liczbą osób zatrudnionych na umowach zlecenie, umowach o dzieło i pokrewnych

Według danych GUS najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych było w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca” (18,8 proc.). Sekcja ta obejmuje m.in. działalność agencji zatrudnienia świadczących usługi pośrednictwa pracy.

Sekcja „Opieka zdrowotna i pomoc społeczna” była drugą (11,8 proc.) w kolejności pod względem liczby osób wykonujących pracę na podstawie analizowanych umów. „Była to zarazem najbardziej sfeminizowana sekcja PKD, w której udział kobiet wyniósł 83,0 proc.” – podkreślono. Duży udział kobiet zaznaczył się również w sekcji „Działalność finansowa i ubezpieczeniowa”, udział kobiet wyniósł w niej 73,6 proc. „Natomiast najwyższy udział mężczyzn wśród zleceniobiorców odnotowano w sekcjach „Budownictwo oraz Transport” i „gospodarka magazynowa” (odpowiednio 84,3 proc. i 81,3 proc.)” – podano.

Region warszawki i śląski z największą liczbą umów cywilno-prawnych

Biorąc pod uwagę dane z 31 grudnia 2023 r., najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych mieszkało w regionie warszawskim stołecznym oraz w regionie śląskim – odpowiednio 302,9 tys. i 284,2 tys. osób.

Natomiast regionami o najmniejszej liczbie zleceniobiorców były opolski i świętokrzyski (odpowiednio 53,0 tys. i 55,3 tys. osób). „Udział kobiet wyniósł od 49,4 proc. w regionie pomorskim do 54,2 proc. w regionie świętokrzyskim” – przekazano.

Wśród osób pracujących na umowie zlecenie było 22,7 tys. osób zamieszkałych za granicą. Kobiety stanowiły w tej grupie 36,5 proc.

Nakaz zamiany umowy B2B bądź cywilno-prawnej na umowę o pracę. Nowe uprawnienie PIP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) i Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) chcą, aby inspektorzy mogli nakazać pracodawcy zamianę umowy B2B, umowy o dzieło lub umowy zlecenia na umowę o pracę, jeśli zmiana będzie spełniała określone przesłanki.

– Pracujemy nad rozwiązaniem, dającym nowe kompetencje inspektorom pracy. Prace nad projektem zmian w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy jeszcze trwają – przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy.

Z danych PIP wynika, że w 2023 roku w trakcie skontrolowanych 40 717 umów cywilno-prawnych inspektor pracy zakwestionował 1852 z nich. Były to umowy o dzieło, umowy zlecenia i samozatrudnienie.

Czytaj więcej: To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów >>>

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *