Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
To najbardziej podbiło inflację - Gospodarka i Biznes News

To najbardziej podbiło inflację

Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUS

Inflacja w lipcu – szacunkowe dane GUSTVN24

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz – o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 4,2 proc. (przy wzroście cen usług o 6,2 proc. i towarów – o 3,5 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,4 proc. (w tym towarów – o 1,6 proc. i usług – o 1,1 proc.).

visualization

Co podbiło inflację?

GUS podał, że w lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 5,7 proc.), rekreacji i kultury (o 2,1 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 1,42 p. proc., 0,13 p. proc. i 0,04 p. proc. Niższe ceny w zakresie żywności (o 0,5 proc) oraz odzieży i obuwia (o 3,1 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,14 p. proc. i 0,12 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 7,4 proc.), żywności (o 3,1 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 7,6 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,86 punktu procentowego, 0,77 p.p. i 0,43 p.p. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1 proc.) obniżyły wskaźnik o 0,04 p.p.

Poszczególne składniki wskaźnika inflacji za lipiec i czerwiec 2024 r.Poszczególne składniki wskaźnika inflacji za lipiec i czerwiec 2024 r.Dane: GUS | Grafika: Katarzyna Korzeniowska

Ekonomiści są zgodni, że za przyspieszenie inflacji odpowiada przed wszystkim częściowe odmrożenie cen energii.

„Odbicie wynikało z częściowego odmrożenia cen energii elektrycznej i gazu, te wzrosły średnio o 10,1 proc., co podbiło wskaźnik o 1,4 pp. Dodatkowo wciąż szybko rosną między innymi ceny usług – 6,2 proc.” – napisali w komentarzu do środowych danych GUS analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„Finalne dane pokazały szczegółowe rozbicie wzrostu cen nośników energii (+11,8 proc. mdm) – w lipcu prąd zdrożał o 19,9 proc. mdm, gaz o 16,8 proc. mdm, a ciepła woda i ogrzewanie o 0,3 proc. mdm (w tej ostatniej kategorii zmiany taryf nie są dokonywane centralnie, ale dla każdego podmiotu oddzielnie)” – skomentowali ekonomiści PKO BP.

Rozwiń

W komentarzu ING także zaznaczono, że „w zasadzie za cały wzrost” rocznego wskaźnika inflacji w lipcu w stosunku do czerwca odpowiadały wyższe ceny energii po wycofaniu tarczy energetycznej.

Ekspert Konfederacji Lewiatan Maciej Zielonka wskazał także na wzrost cen żywności, który w relacji rocznej przekracza 3 proc. – W skali jednak jednego miesiąca widzimy, że rozłożony na raty powrót 5 procent VAT na niektóre produkty spożywcze się już zakończył – podał ekspert.

Ekonomista banku Credit Agricole Jakub Olipra wyjaśnił, że główną przyczyną wzrostu inflacji było odmrożenie cen gazu i prądu w lipcu, które zwiększyły się wówczas odpowiednio o 19,9 proc. m/m i 16,8 proc., co znalazło odzwierciedlenie w wyraźnie wyższej dynamice cen nośników energii (10,1 proc. r/r w lipcu wobec -1,6 proc. w czerwcu).

Ocenił, że do wzrostu inflacji przyczyniła się również wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (3,2 proc. r/r w lipcu wobec 2,5 proc. w czerwcu) oraz wyższa inflacja bazowa, która zgodnie szacunkami banku zwiększyła się w lipcu do 3,8 proc. r/r wobec 3,6 proc. w czerwcu.

Dodał, że przeciwny wpływ na inflację miała natomiast niższa dynamika cen paliw (1,2 proc. r/r w lipcu wobec 1,6 proc. w czerwcu).

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *