
W czwartek Komisja Europejska zaapelowała do Polski i ośmiu innych państw o wdrożenie przepisów mających na celu stopniową eliminację zachęt finansowych dla niezależnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, jak podano na stronie internetowej Komisji.
Komisja Europejska ogłosiła dziś decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie naruszenia przepisów, wysyłając formalne zawiadomienia do dziewięciu państw członkowskich (Belgii, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Luksemburga, Austrii, Polski, Rumunii i Słowenii) za niepełne włączenie artykułu 17(15) zmienionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) do ich ustawodawstwa krajowego”, stwierdziła KE.
Paliwa kopalne odnoszą się do nieodnawialnych źródeł energii, w tym węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej.
Termin wdrożenia dyrektywy
KE wspomniała ponadto, że zmieniona dyrektywa weszła w życie 28 maja 2024 r., a ostateczny termin jej wdrożenia ustalono na 29 maja 2026 r. Przepis dotyczący stopniowego znoszenia zachęt finansowych dla kotłów na paliwa kopalne ma zostać uchwalony do 1 stycznia 2025 r.
„Dyrektywa EPBD wyznacza ścieżkę, którą UE ma podążać, aby do 2050 r. osiągnąć całkowicie zdekarbonizowany zasób budynków, obniżając w ten sposób koszty energii dla obywateli Europy poprzez systematyczne zwiększanie efektywności energetycznej budynków. W związku z tym najpóźniej od 1 stycznia 2025 r. państwom członkowskim zabrania się oferowania jakichkolwiek zachęt finansowych do instalowania nowych samodzielnych kotłów wykorzystujących paliwa kopalne ” – podkreśliła Komisja.
Państwa członkowskie mają teraz dwumiesięczny okres na reakcję na KE i ustanowienie wymaganych przepisów. Jeśli ich odpowiedź okaże się niewystarczająca, KE może wydać uzasadnioną opinię, rozpoczynając w ten sposób drugą fazę postępowania w sprawie naruszenia.