Getin Noble Bank. Ważny wyrok TSUE w sprawie zawieszenia rat kredytów

TSUE wydał wyrok w sprawie Getin Noble Bank i kredytobiorców we frankach szwajcarskich

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie Getin Noble Banku i kredytobiorców z kredytami frankowymi TVN24

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że restrukturyzacja Getin Noble Banku nie będzie utrudniać możliwości zawieszenia spłat kredytów. Wniosek ten złożyli kredytobiorcy, którzy chcą unieważnić umowę kredytu hipotecznego powiązaną z kursem franka szwajcarskiego w polskim sądzie.

W 2007 roku kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego w Getin Noble Bank (GNB), zwrócili się do sądu o wydanie orzeczenia o uznaniu warunków umowy kredytowej za nieuczciwe i jej unieważnieniu. Po rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji banku w 2022 roku zwrócili się między innymi o zawieszenie zobowiązań spłaty kredytu do czasu zakończenia sprawy sądowej.

Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG) stanowi jednak, że postępowanie zabezpieczające prowadzone przeciwko bankowi w restrukturyzacji musi zostać wstrzymane, a wszczęcie nowego postępowania jest niedopuszczalne.

Zapytanie Trybunału do TSUE

Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy brak możliwości rozpatrzenia wniosku konsumenta jest zgodny z prawem UE. Pytanie to dotyczy zgodności polskiego ustawodawstwa z dwiema dyrektywami UE: jedną dotyczącą działań naprawczych i restrukturyzacji, a drugą dotyczącą nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

W odpowiedzi na pytanie polskiego sądu, TSUE orzekł, że prawo UE zakazuje odrzucenia wniosku o ustanowienie zabezpieczenia złożonego przez kredytobiorcę w tej sprawie.

Sąd w Luksemburgu zauważył, że celem dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich jest zagwarantowanie wysokiego poziomu ochrony praw konsumentów i zapobieganie stosowaniu nieuczciwych klauzul w umowach. Wspomniał, że państwa członkowskie są zobowiązane do zapewnienia skuteczności prawa UE. W tym scenariuszu taka skuteczność może oznaczać wdrożenie zabezpieczenia, które chroni konsumenta przed przekroczeniem płatności ponad to, czego GNB może żądać od kredytobiorcy w przypadku wydania orzeczenia dotyczącego unieważnienia umowy pożyczki.

Obawy dotyczące polskich przepisów

TSUE podkreślił, że ochrona konsumentów ustanowiona w dyrektywie nie wpływa negatywnie na proces restrukturyzacji.

W swoim czwartkowym komunikacie TSUE przypomniał, że to sąd w Warszawie zasugerował, że warunki umowy kredytowej podpisanej przez powoda z GNB mogą być uznane za nieuczciwe, a umowa może nie być ważna po unieważnieniu tych postanowień. Dlatego Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że wniosek o środki tymczasowe powinien zostać zatwierdzony, ale ustawa o BFG nie dopuszcza zabezpieczenia na majątku instytucji przechodzącej restrukturyzację.

Decyzja TSUE z czwartku wskazuje, że postanowienia polskiej ustawy są sprzeczne z przepisami Unii Europejskiej.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *