
Sławomir Mentzen rozmawiał z Karolem Nawrockim na swoim kanale YouTube na różne tematy, w tym na temat perspektyw ekonomicznych. Politycy wyrazili różne poglądy na temat stóp procentowych. Mentzen wyjaśnił implikacje ich obniżenia, za czym opowiadał się kandydat obywatelski. „Rozumiem, że nie jesteś ekonomistą, ale historykiem. Kto ci to polecił?” – zapytał gospodarz.
Sławomir Mentzen, który zdobył 14,81 procent głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich 18 maja, zaprosił kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego i popieranego przez PiS Karola Nawrockiego do dyskusji na swoim kanale YouTube. Trzaskowski i Nawrocki będą rywalizować w drugiej turze wyborów 1 czerwca.
Dialog Mentzena z Nawrockim miał miejsce w czwartek.
Prośba Nawrockiego
Jednym z tematów poruszanych podczas dyskusji były stopy procentowe w Polsce. Mentzen pytał Nawrockiego o jego apel do Rady Polityki Pieniężnej o obniżenie stóp procentowych.
Nawrocki wystosował ten apel na początku kwietnia tego roku. „Polacy zasługują na to, by w końcu mieć niższe raty kredytów. Dlatego apeluję do Rady Polityki Pieniężnej o obniżenie stóp procentowych” – stwierdził Nawrocki w filmie udostępnionym na platformie X.
W rozmowie z liderem Konfederacji Nawrocki zauważył, że obniżenie stóp procentowych „dałoby szansę na poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce, pozwalając Polakom płacić mniej za kredyty”. Rozwinął tę myśl, mówiąc: „Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej ulżyłoby wielu Polakom”. Podkreślił również, że „wysokie ceny są szkodliwe”.
Mentzen podkreślił, że skutkiem niższych stóp procentowych będzie zwiększona aktywność kredytowa. „Więcej kapitału wchodzi na rynek, co prowadzi do wzrostu cen. Obniżenie stopy procentowej obniża koszt pożyczek, a jednocześnie podnosi koszt niemal wszystkiego innego. Obniżenie stóp procentowych przyczynia się do inflacji” – wyjaśnił.
„Skutkiem obniżenia stóp procentowych byłby wzrost cen, wzrost kosztów energii, żywności i zasadniczo wszystkiego. Dlatego uważam ten apel za zaskakujący. Rozumiem, że nie jesteś ekonomistą, ale historykiem. Kto ci doradził w tej sprawie?” – zapytał Mentzen.
Nawrocki odpowiedział, że wśród jego doradców są ekonomiści. „Kluczową kwestią były pożyczki i fakt, że wielu kredytobiorców tego oczekiwało. Uważam, że istnieje wiele czynników wpływających na ceny, z którymi borykają się Polacy. Koszty energii elektrycznej poważnie wpływają na polskie gospodarstwa domowe” – stwierdził.
„Wydaje się, że istnieje tu pewna sprzeczność” – zauważył Mentzen.
„Nie możemy być zgodni we wszystkich punktach” – odpowiedział Nawrocki.
Podczas czwartkowej dyskusji Nawrocki stwierdził również, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, odmówi poparcia „jakiegokolwiek ustawodawstwa, które podnosi obecne podatki, składki, opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne”.
Dodał jednak, że jako przyszły prezydent postrzega kwestie podatkowe przez pryzmat ogólnej polityki społecznej państwa. W odniesieniu do podatku katastralnego wyraził swój sprzeciw, przyznając, że mieszkalnictwo „nie jest towarem konwencjonalnym” i on sam „uważa, mając świadomość, że młodzi ludzie potrzebują mieszkań, które są obecnie dostępne na sprzedaż (…), gdzie limit powinien zostać ustalony dla właścicieli nieruchomości”.
Nawrocki podkreślił swoje zaangażowanie w „ochronę” złotego. „Jestem przeciwny euro nie tylko z powodów ekonomicznych, choć te są znaczące” – wyjaśnił. Mentzen jednak wtrącił się, wskazując, że to PiS narzuciło przedsiębiorcom ograniczenia w transakcjach gotówkowych i ustanowiło limity płatności gotówkowych.
Rozmowa Mentzena z Trzaskowskim odbędzie się w sobotę o 19:00
Stopy procentowe w Polsce
Rada Polityki Pieniężnej (MPC) podjęła w maju decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych do 5,25 procent. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 r.