MF: darowizny dla powodzian zostaną zwolnione z VAT

Wprowadzamy stawkę 0 proc. VAT dla darowizn towarów i usług przekazanych w ramach pomocy poszkodowanym wskutek powodzi – ogłosił na portalu X minister finansów Andrzej Domański. Zerową stawką będą objęte darowizny przekazywane od 12 września do 31 grudnia 2024 roku.

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na portalu X w poniedziałek, że jego resort zamierza wprowadzić zerową stawkę VAT dla darowizn towarów i usług przekazanych w ramach pomocy poszkodowanym wskutek powodzi.

„Wprowadzamy stawkę 0% VAT dla darowizn towarów i usług przekazanych w ramach pomocy poszkodowanym wskutek powodzi. 0% stawką objęte będą darowizny przekazane od 12 września do 31 grudnia 2024 za pośrednictwem Organizacji Pożytku Publicznego, samorządów, podmiotów leczniczych i RARS. Projekt rozporządzenia trafił dziś do pilnych konsultacji międzyresortowych” – przekazał na portalu X szef resortu finansów Andrzej Domański.

Rozwiń

Zerowy VAT przy pomocy dla powodzian

W uzasadnieniu projektu, opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji, wskazano na intensywne opady i powódź, które nawiedziły Polskę i spowodowały ogromne szkody materialne, pozbawiając wielu mieszkańców południowo-zachodniej części kraju dachu nad głową. Zaznaczono, że skala kataklizmu uruchomiła ogromną energię solidarności w niesieniu pomocy poszkodowanym przez Polaków i podmioty prowadzące działalność gospodarczą, w związku z tym „uzasadnione jest wprowadzenie rozwiązań o charakterze wspierającym podejmowane w ww. obszarze działania”.

Wskazano, że celem zmiany jest wprowadzenie preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0 proc. dla nieodpłatnych dostaw towarów lub nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz: organizacji pożytku publicznego; jednostek samorządu terytorialnego: Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz podmiotów leczniczych – na cele związane z pomocą poszkodowanym na skutek intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi.

„Stawka 0 proc. będzie zatem stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia poszkodowanych” – zaznaczono.

Kogo obejmie 0 proc. VAT?

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w celu utrzymania „szczelności” systemu VAT stawka w wysokości 0 proc. będzie miała zastosowanie pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem a jednym ze wskazanych wyżej podmiotów, z której będzie wynikało, że darowane towary lub usługi będą związane z pomocą poszkodowanym w wyniku tego kataklizmu. MF dodało, że możliwość stosowania obniżonej do 0 proc. stawki podatku VAT obowiązuje dla ww. nieodpłatnych świadczeń, które miały miejsce przed wejściem w życie przedmiotowych regulacji, począwszy od 12 września 2024 r.

„Początkowa data możliwości stosowania preferencji skorelowana jest z datą, kiedy pojawiły się pierwsze intensywne opady atmosferyczne i realnie pierwsze skutki podtopień” – uzasadniono.

W Ocenie Skutków Regulacji projektu napisano, że projektowane rozwiązanie będzie skutkowało zmniejszeniem dochodów budżetu państwa z VAT, ale nie jest jednak możliwe oszacowanie tego wpływu z uwagi na trudną do przewidzenia skalę potencjalnych darowizn, tj. skłonność podatników do ich przekazywania.

Przewiduje się, że projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Fałszywe zbiórki dla powodzian

W trakcie poniedziałkowego posiedzenia sztabu kryzysowego doniesienia o zerowym VAT dla firm pomagających powodzianom potwierdził premier Donald Tusk. Zwolnione zostaną przedsiębiorstwa dostarczające m.in. koce, żywność, wodę czy zapewniające usługi hotelowe.

– Z ochotniczych hufców pracy otrzymałem jeszcze kilka godzin temu informację, że tu, gdzie mamy stan klęski żywiołowej, jest 500 miejsc noclegowych, tak że będę prosił tu o koordynowanie tej akcji z ochotniczymi hufcami pracy – dodał szef rządu.

Premier zwrócił także uwagę na problem fałszywych zbiórek dla powodzian, które pojawiają się w związku z ostatnimi wydarzeniami na południu kraju.

– Jeszcze uwaga na temat dezinformacji, w tym na przykład próby nadużycia zaufania obywateli poprzez mnożące się, nie zawsze uczciwe na przykład akcje zbiórek. Wszyscy organizują pomoc, wszyscy chcą wesprzeć, ale z drugiej strony powoduje to coraz większą trudność w rozróżnieniu, co jest uczciwe, a gdzie pojawia się jakiś zły sygnał – mówił.

Tusk zaznaczył, że we wtorek rząd zajmie się kwestią walki z dezinformacją dotyczącą zbiórek. Wówczas mają zostać wypracowane rozwiązania, które umożliwią łatwe dotarcie do prawdziwej informacji, gdzie wpłata pieniędzy będzie bezpieczna.

– Jutro w pomoc włączy się także osoba najbardziej doświadczona w tych kwestiach, czyli Jerzy Owsiak, który zaoferował swoje zaangażowanie. To też ułatwiłoby nam koordynację tej fali solidarności, jaka się pojawiła i dotyczy całej Polski – zaznaczył premier.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *