PZU i Pekao poinformowały w poniedziałek, że spółki zawarły list intencyjny dotyczący między innymi nabycia przez Pekao posiadanych przez PZU akcji Alior Banku.
– Aktywa banków nam nie ciążą – były pewnym wyzwaniem, modelem operacyjnym, który nie był optymalny. (…) Banki, w których mamy istotny udział (…), widzimy dużo synergii w obu instytucjach – powiedział podczas konferencji prezes PZU Artur Olech, omawiając zawarty list intencyjny dotyczący przeprowadzenia reorganizacji aktywów bankowych w ramach grupy.
– Chcielibyśmy, by proces został zakończony odpowiednimi umowami, uzyskaniem zgód do połowy roku, ale równocześnie chcemy zostawić miejsce, aby zarządy obu banków koncentrowały się na core biznesie, kreowały wartość dla udziałowców (…). Nie przesądzamy, jaki finalnie będzie scenariusz – dodał.
Pekao może nabyć akcje Alior Banku
Jeden z rozważanych scenariuszy zakłada, że reorganizacja będzie polegać na nabyciu przez Pekao posiadanych przez PZU akcji Alior Banku.
– Forma współpracy, znalezienie synergii jest elementem prac zarządów banków w perspektywie roku i tego, w którym kierunku mamy pójść – poinformował prezes. Dodał, że „rozwiązanie, które zostanie wypracowane, będzie dobre dla wszystkich udziałowców”.
Jak wyjaśnił prezes, grupa w ramach strategii realizuje cel zmniejszenia kompleksowości. Część kapitału uwolnioną w efekcie transakcji grupa chce wykorzystać na działalność podstawową.
– Nie ukrywamy, że część pieniędzy, kapitału uwolnionego chcemy, by wróciły do polskiej gospodarki, ale nie w sposób bezpośredni, że kupujemy bank, ale w sprawdzone w Europie Zachodniej instrumenty, które umożliwiają nam i naszym akcjonariuszom zarabianie i osiąganie dobrego zwrotu z kapitału przy niższym ryzyku i lepszej dywersyfikacji niż w przypadku posiadania jednostkowej dużej pozycji w średniej wielkości banku uniwersalnym. Dzisiaj myślimy o tym, jak lepiej, bezpieczniej, z podobnymi zwrotami uzyskać efekt na tych pieniądzach – powiedział Jarosław Mastalerz, prezes PZU Życie.
– Gdyby doszło do takiej transakcji, to po stronie jednostkowej PZU zostanie wygenerowany dodatkowy zysk, który jeśli odnieślibyśmy do dzisiejszych wycen podmiotu, zakończyłby się wartością powyżej 1 mld zł. Po stronie skonsolidowanej ta transakcja byłaby kompletnie neutralna wynikowo – dodał członek zarządu Tomasz Kulik.
Jak wyjaśnił Kulik, PZU chce reinwestować środki i optymalnie angażować kapitał.
„Obiecaliśmy, że w 2027 r. regularna dywidenda nie powinna być niższa niż 4,5 zł na akcję. Na pewno to będzie trudne, jeśli tak duży element kapitałowy opuści nasz bilans. Więc na pewno w części będziemy reinwestować. Będziemy siadali do decyzji, gdy będzie ten czas” – ocenił członek zarządu.
Nowa strategia PZU
W poniedziałek PZU opublikowało strategię na lata 2025-27. W prezentacji ubezpieczyciel podał, że planowana jest sprzedaż akcji Alior do Pekao, aby wygenerować wartość dla grupy PZU oraz pozostałych akcjonariuszy obu banków. Jak podano, przewiduje się rozliczenie za środki pieniężne.
Z prezentacji PZU wynika, że w I połowie 2025 roku planowane jest podpisanie umowy sprzedaży i nabycia, a do końca 2025 roku wypracowanie docelowego modelu generowania wartości.
PZU podało, że uwolniony kapitał przeznaczony może być na rozwój biznesu grupy i transformację gospodarki. Wymienione kierunki inwestycji to: rozwój partnerstw strategicznych w Polsce i za granicą, w tym dystrybucja, bancassurance i embedded insurance; rozwój obszaru zdrowia; udział w finansowaniu transformacji polskiej gospodarki.
Ponadto, jak podało PZU, uproszczenie struktury grupy wpłynie na wzrost transparentności dla inwestorów i uproszczony governance. Grupa PZU ma 31,91 proc. w kapitale zakładowym Alior Banku. W Banku Pekao udział PZU w akcjonariacie wynosi 20 proc.
Prezes Artur Olech poinformował, że PZU nie chce zwiększać udziału w Banku Pekao.