Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Problem z dostępem do leków na grypę. „Nie sądziłem, że będzie to takie trudne” - Gospodarka i Biznes News

Problem z dostępem do leków na grypę. „Nie sądziłem, że będzie to takie trudne”

Liczba osób chorych na grypę rośnie, wiele z nich wymaga hospitalizacji. COVID-19 i RSV również są w fazie wzrostu

Liczba osób chorych na grypę rośnie, wiele z nich wymaga hospitalizacji. COVID-19 i RSV również wpływają na ludzi Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Mogą wystąpić lokalne niedobory leków stosowanych w leczeniu grypy, stwierdził wiceminister zdrowia Marek Kos. Ministerstwo zdrowia zainicjowało proces udzielania pozwoleń na import tych leków z zagranicy.

– Dziś próbowałam kupić lek na grypę przepisany przez mojego lekarza. Najbardziej podstawowy – Tamiflu. Nie spodziewałam się, że będzie to takie trudne, ale okazuje się, że podobnie jak inne podstawowe leki na grypę, jest on niemal niemożliwy do znalezienia. Nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Wiem to, ponieważ od rana dzwonię do aptek w całej Polsce – podzieliła się pani Anna z Warszawy na Kontakt24 .

Kontynuowała: – Nawet same apteki najwyraźniej zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. W niektórych aptekach, przed połączeniem się z farmaceutą, pojawia się komunikat informujący, że jeśli szukasz leku na grypę, możesz się rozłączyć, ponieważ nie ma go w sprzedaży.

Ministerstwo Zdrowia w sprawie dostępności leków na grypę

Wiceminister zdrowia Marek Kos poinformował w czwartek w Sejmie, że w okresie od 20 do 26 stycznia oraz od 27 stycznia do 2 lutego tygodniowa liczba zachorowań na grypę przekroczyła 200 tys. osób.

– Jesteśmy świadkami szybkiego wzrostu liczby zachorowań – przyznał Kos.

Zaznaczył, że popyt na leki zawierające oseltamiwir, substancję czynną wykorzystywaną w leczeniu zakażeń wirusem grypy, znacznie wzrósł .

– W związku z tym mogą pojawić się problemy z lokalną dostępnością tych leków – stwierdził wiceminister zdrowia.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia wydaje pozwolenia hurtownikom farmaceutycznym na tzw. interwencyjny import tych leków, co oznacza, że można je sprowadzać z zagranicy w zagranicznych opakowaniach. W tym sezonie Ministerstwo Zdrowia wydało do tej pory dwa takie pozwolenia. Kos podkreślił, że „hurtownicy nadal mogą składać wnioski o takie pozwolenia”.

– Zwróciliśmy się do odpowiednich podmiotów z prośbą o zwiększenie dostaw tych leków na rynek polski. W odpowiedzi zapewniono, że w lutym i marcu zostaną zwiększone miesięczne dostawy leków zawierających substancję czynną oseltamivir – stwierdził wiceminister.

GIF dotyczący dostępności leków na grypę

„Obserwujemy znaczny wzrost popytu na leki przeciw grypie zawierające środek przeciwwirusowy oseltamivir , co skutkuje ich ograniczoną dostępnością. Sprzedaż tych leków przeciwwirusowych w styczniu była o prawie 300 procent wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku” – poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) w odpowiedzi na zapytanie „Dziennika Gazety Prawnej”.

GIF zauważył, że problemy z dostępnością dotyczą zarówno oryginalnego produktu, jak i wersji generycznych. Należą do nich leki: Tamiflu, Ebilfumin, Oseltamivir, Tamivil .

Inspektorat stwierdził, że producenci są świadomi problemu, ale mają „ograniczone możliwości produkcyjne”. Dodał także, że „dodatkowe partie leku dotrą do hurtowników i aptek w tym miesiącu”.

W kwestii dostępności leków na grypę zwróciliśmy się do Związku Pracodawców Farmaceutów Polskich Aptek i Związku Pracodawców Farmaceutów o komentarze i aktualizacje dotyczące bieżącej sytuacji. W momencie publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Szczepienie jest najskuteczniejszą obroną przed grypą

Według systemu e-zdrowia lekarze zdiagnozowali około 50 000 przypadków grypy tygodniowo w styczniu. Jest to pięć razy więcej niż w listopadzie poprzedniego roku. Grypa typu A jest powszechna, szczególnie podtyp H1N1.

Wzrost zachorowań na grypę powoduje, że w niektórych placówkach brakuje łóżek dla pacjentów. Szpitale już ograniczają wizyty pacjentów i wdrażają obowiązek noszenia maseczek. Lekarze podkreślają, że szczepienie jest najskuteczniejszym i najbardziej opłacalnym sposobem ochrony przed grypą .

Przeczytaj więcej w: Wzrost zachorowań na grypę powoduje niedobór łóżek w szpitalach >>>

Najczęstsze powikłania wynikające z grypy obejmują zapalenie płuc i zaostrzenie przewlekłych chorób, takich jak astma, cukrzyca i choroba wieńcowa. Osoby powyżej 65 roku życia, dzieci poniżej piątego roku życia, kobiety w ciąży i osoby z przewlekłymi chorobami wpływającymi na serce, płuca, niedoborami układu odpornościowego (np. HIV), cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca i otyłością są szczególnie narażone na ciężką chorobę.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *