Druga transza pieniędzy z KPO coraz bliżejTVN24
– Kolejny przelew środków zapisanych w KPO może trafić na polskie konto już w grudniu – donosi z Brukseli Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS. Dziś wniosek złożony przez Polskę we wrześniu przeszedł kolejny etap. Nad Wisłę trafić ma w ramach drugiej transzy 9,5 miliarda euro.
– Coraz bliżej do wypłaty pieniędzy z Funduszu Odburowy. Kolejny przelew środków zapisanych w KPO może trafić na polskie konto już w grudniu – donosi z Brukseli Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS. – Dziś bez problemów przeszedł kolejny etap procedury prowadzącej szybką drogą do wypłaty pieniędzy. A to niemal 9,5 mld euro, o jakie Polska wnioskowała już we wrześniu – dodał.
Jak wyjaśnił, po tym, jak przed tygodniem Komisja pozytywnie oceniła wnioski o wypłatę drugiej i trzeciej transzy, dziś wniosek pozytywnie zaopiniowali eksperci z Unijnego Komitetu Polityki Gospodarczej. – A już pod koniec przyszłego tygodnia decyzję ma zatwierdzić kolejna i ostatnia instytucja, czyli Komitet Finansowo Ekonomiczny, składający się z przedstawicieli wszystkich unijnych rządów – dodał korespondent TVN24.
Pełczyńska-Nałęcz: pieniądze trafią do Polski pod choinkę
Przed tygodniem o kolejnym etapie poinformowała Komisja Europejska. 12 listopada w komunikacie podano, że „Komisja zatwierdziła dziś pozytywną ocenę wstępną wniosku Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy na kwotę 9,4 mld euro (5,3 mld euro pożyczek i 4,1 mld euro dotacji), po odliczeniu płatności zaliczkowych, w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, który stanowi centralny element NextGenerationEU” – napisano w komunikacie.
Komisja wstępnie uznała, że Polska osiągnęła w zadowalający sposób 38 kamieni milowych i trzy wartości docelowe, które wyznaczono w decyzji wykonawczej Rady UE w odniesieniu do drugiej i trzeciej transzy z KPO.
„Osiem inwestycji i 20 reform będzie motorem pozytywnych zmian dla obywateli i przedsiębiorstw w dziedzinie opieki zdrowotnej, cyfryzacji, planowania przestrzennego i rynku pracy, a także efektywności energetycznej, jakości powietrza i czystej mobilności” – wymieniono.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała na platformie X, że „40 mld zł z KPO – rekordowy przelew z UE trafi do Polski pod choinkę”.
x.com
Czytaj również: Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych >>>
"Polska ma otrzymać w nadchodzących latach 59,8 miliarda euro"
To będzie druga wypłata pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Ma wynieść 9 miliardów 400 milionów euro. Pierwszy przelew od Komisji Europejskiej dla Polski w wysokości 6,3 miliarda euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy wpłynął 15 kwietnia 2024 roku. .
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz mówiła wówczas podczas konferencji prasowej, że „środki zostaną przeznaczone na szereg różnych inwestycji, w tym najbardziej szczegółowo jesteśmy w stanie określić, co się zdarzy do końca czerwca”. – Z tych pieniędzy 1,6 miliarda (złotych) pójdzie na program Czyste Powietrze, kolejne 720 milionów pójdzie na program Białe plamy w obszarze szerokopasmowego internetu. Takich białych plam po realizacji KPO w Polsce już nie będzie, czyli szerokopasmowy internet powinien dotrzeć do każdej miejscowości w Polsce – wskazała.
Czytaj również: „Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa”. Miliardy z KPO na koncie >>>
Krajowy Plan Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to 59,8 miliarda euro (34,5 miliarda euro w formie pożyczek i 25,3 miliarda euro w dotacjach) i obejmuje 55 reform i 56 inwestycji. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).
KPO dla Polski przewiduje 56 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii COVID-19.
Premier Donald Tusk poinformował 15 grudnia 2023 roku, że Polska złożyła pierwszy wniosek o wypłatę pieniędzy z polskiego Krajowego Planu Odbudowy. W lutym Komisja wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego polskiego wniosku na 6,3 mld euro. KE uznała, że Polska spełniła tzw. kamienie milowe, m.in. dotyczące niezależności systemu sądowniczego.
Prawu i Sprawiedliwości nie udało się odblokować miliardów euro mimo wielu zapowiedzi ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego o złożeniu wniosku o pieniądze z KPO.
Polska pod koniec 2023 roku otrzymała równowartość ponad 20 mld zł zaliczki z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.