Waloryzacja. Zaskakujący zwrot w sprawie podwyżek dla emerytów

Emerytura bez podatku? Okła-Drewnowicz: minister finansów powiedział, że będzie dowiezione

Emerytura bez podatku? Okła-Drewnowicz: minister finansów powiedział, że będzie dowiezioneTVN24

Rada Ministrów omówiła projekt w sprawie tak zwanej drugiej waloryzacji emerytur – przekazało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. "Rada Ministrów powróci do procedowania projektu, jeżeli pojawi się ryzyko przekroczenia 5-procentowej inflacji" – poinformowano. 

Jak przekazało CIR, podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów omówiła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o kwestię tak zwanej drugiej waloryzacji emerytur i rent. „Projekt spełnił oczekiwania członków rządu” – napisano w komunikacie.

Jednocześnie regulacja nie została przyjęta i na tym etapie nie trafi do Sejmu.

„Rada Ministrów powróci do procedowania projektu, jeżeli pojawi się ryzyko przekroczenia 5-procentowej inflacji. Na razie Ministerstwo Finansów nie przewiduje jednak takiego wzrostu. Mechanizm dodatkowej waloryzacji jest opracowany, a dalsze procedowanie projektu ustawy może zostać podjęte w każdym momencie, jeżeli będzie taka konieczność” – poinformowało CIR.  

Jak dodano w komunikacie, podstawowa waloryzacja emerytur i rent pozostaje bez zmian, co oznacza, że emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia w marcu przyszłego roku.

Podwyżki dla emerytów i rencistów

Waloryzacja rent i emerytur odbywa się co roku 1 marca. Przedstawiciele rządu zapowiadali jednak, że w sytuacji, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja) w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc., będzie miała miejsce kolejna podwyżka świadczeń. Mówił o tym między innymi Donald Tusk w swoim expose. Było to też jeden ze 100 konkretów na 100 dni rządu – programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.

„Dodatkowa waloryzacja (tzw. interwencyjna/okresowa) ma być działaniem mającym na celu ochronę świadczeniobiorców (przede wszystkim emerytów i rencistów pobierających najniższe świadczenia) przed skutkami wysokiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w trakcie roku” – zapowiadał resort rodziny, pracy i polityki społecznej w zapowiedzi zmiany przepisów.

Projekt został opublikowany na rządowych stronach w kwietniu.

Druga waloryzacja emerytur

Ministerstwo rodziny chciało, żeby „dodatkowa waloryzacja przeprowadzana była od dnia 1 września, w sytuacji gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 105 proc.”.

„Analogicznie jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji rocznej, dodatkowa waloryzacja będzie polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru, w wysokości przysługującej 31 sierpnia roku, w którym przeprowadza się dodatkową waloryzację, przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji. Dodatkowa waloryzacja obejmie emerytury i renty przyznane przed terminem tej waloryzacji” – tłumaczono.

„Proponuje się, aby wskaźnikiem dodatkowej waloryzacji był wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku (pod warunkiem jego przekroczenia ponad 105 proc.) zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym półroczu danego roku” – informowano.

chart visualization

Inflacja w Polsce

Jak podał w lipcu GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2024 r. w stosunku do I półrocza 2023 r. wyniósł 102,7, czyli mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen o 2,7 proc.

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej średnioroczna inflacja w 2025 roku ma wzrosnąć do poziomu 5 proc. Później ma jednak spadać.

„W 2026 r. średnioroczna inflacja wyniesie 3,1 proc. W końcu horyzontu prognozy tempo wzrostu cen konsumpcyjnych trwale osiągnie przedział dopuszczalnych wahań od celu inflacyjnego NBP i wyniesie odpowiednio 2,6 proc. w 2027 r. i 2,5 proc. w 2028 r.” – napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *