
W ciągu ostatniego roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tys. osób w porównaniu do 2023 r., jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wśród osób uzupełniających dochody dominują kobiety.
Liczba emerytów, którzy decydują się na powrót do pracy, rośnie, stwierdził Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu. Pod koniec ubiegłego roku w Polsce było 872,6 tys. osób uprawnionych do emerytury, które były zatrudnione. To wzrost w porównaniu z 854 tys. w roku poprzednim i 575 tys. w 2015 r.
Pod koniec 2024 r. i na początku 2025 r. kobiety stanowią większość emerytów zarabiających dodatkowe dochody, w sumie 507 000, co stanowi 58,1 procent wszystkich seniorów generujących dodatkowe dochody. Średni wiek kobiet w tej grupie wynosił 66,3 lat, podczas gdy dla mężczyzn wynosił 69,2 lat, co daje ogólną średnią 67,5 lat.
Największa liczba pracujących emerytów na Mazowszu
– Województwo opolskie ma najniższy odsetek pracujących emerytów, wynoszący 2,3 proc. w skali kraju. Jest to spodziewane, ponieważ jesteśmy regionem o najmniejszej liczbie ludności. Najwięcej aktywnych zawodowo seniorów jest w województwach mazowieckim i śląskim. W Polsce na tysiąc osób pobierających emeryturę z tytułu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego przypada średnio 137 osób pozostających w zatrudnieniu, poinformował rzecznik opolskiego ZUS.
Według statystyk ZUS, mieszkańcy województwa mazowieckiego są najbardziej skłonni do powrotu do ról zawodowych, przy czym 166 na tysiąc beneficjentów powraca do pracy. Z kolei emeryci z województwa podkarpackiego są najmniej skłonni do angażowania się w rynek pracy, przy czym tylko 91 na tysiąc emerytów znajduje pracę.
Umowy o pracę są najczęstszą formą pracy
Wśród emerytów, którzy są zatrudnieni i objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, największy segment stanowią osoby pracujące na podstawie umów o pracę, stanowiące 38,4 procent wszystkich pracujących emerytów. Osoby prowadzące działalność gospodarczą poza rolnictwem stanowią 29,6 procent, podczas gdy osoby pracujące na podstawie umów o świadczenie usług stanowią 26 procent. W przypadku emerytów otrzymujących również ubezpieczenie emerytalne i rentowe, osoby zatrudnione na podstawie umów dominują na poziomie 59,2 procent, a pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o świadczenie usług stanowią 35,1 procent.
W skali kraju największy odsetek emerytów jest zatrudniony w sektorze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, stanowiąc 16,2% wszystkich emerytów. W każdym z 16 województw odsetek emerytów pracujących w tym sektorze był najwyższy i wahał się od 14,4% do 20,5%. Wśród kobiet najwięcej emerytów jest zatrudnionych w sektorze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, stanowiąc 23,9%. Sektor ten miał najwyższą reprezentację kobiet we wszystkich województwach. Z kolei największy odsetek mężczyzn był zatrudniony w sektorze przetwórstwa przemysłowego, wynoszący 14,8%. Sektor ten dominował w większości województw, z wyjątkiem województw lubelskiego i mazowieckiego.