Złoty zareagował na „jastrzębie tony” Adama Glapińskiego. Analiza ekonomistów

Glapiński: wszystko wskazuje na to, że inflacja już minęła szczyt

Glapiński: wszystko wskazuje na to, że inflacja przekroczyła już swój szczyt TVN24

Po wypowiedziach prezesa NBP Adama Glapińskiego z czwartku na temat nieprawdopodobieństwa dalszych obniżek stóp procentowych w czerwcu, złoty polski zyskał na wartości. „Prezes Adam Glapiński przyjął dziś jastrzębie stanowisko, kładąc większy nacisk na ryzyko związane ze wzrostem inflacji” – zauważyli ekonomiści z Pekao.

Podczas swojego wystąpienia w czwartek prezes NBP Adam Glapiński wyraził sceptycyzm co do zamiaru obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w czerwcu. Wskazał, że stanowisko większości w RPP sugeruje, że jesień jest kluczowa dla decyzji o stopach procentowych .

Glapiński zwrócił również uwagę, że dostosowanie stóp procentowych nie oznacza rozpoczęcia nowego cyklu i nic nie jest gwarantowane. Ocenił, że komentarze członków MPC wskazują, że gdyby Rada miała kontynuować obniżki stóp, czy to w lipcu, czy później jesienią, większość poparłaby ten cykl.

Uważa, że wszystkie znaki wskazują, że inflacja już osiągnęła szczyt, chociaż nadal jest wysoka. Walka o trwałą redukcję CPI jeszcze się nie skończyła, a niepewność dotyczy cen energii, wśród innych czynników. Zauważył, że inflacja bazowa nadal jest uporczywie podwyższona, a głównym czynnikiem proinflacyjnym jest luźna polityka fiskalna.

Prezes NBP poinformował również, że na najbliższym posiedzeniu RPP zostanie poruszony temat rezerw obowiązkowych. Potencjalna korekta korytarza stóp procentowych może również znaleźć się w programie na czerwiec.

Konferencja „Jastrzębia” Glapińskiego

Ekonomiści określili czwartkowe komentarze prezesa NBP mianem jastrzębich.

„Dziś prezes Adam Glapiński przyjął jastrzębi ton: silniejszy niż miesiąc temu nacisk położono na wzrostowe ryzyko inflacji, a wczorajsza obniżka stóp procentowych była (na razie) jednorazową korektą, z możliwymi dalszymi obniżkami w lipcu lub jesienią. Nasza prognoza całkowitego spadku o -100 pb w tym roku pozostaje niezmienna” – stwierdzili ekonomiści Pekao na platformie X.

„Oczekiwania rynku przed spotkaniem (-200 bps w tym roku) wydają się nieuzasadnione – nie oznacza to odwrócenia trendu z lat 2021-22. MPC po raz kolejny pokazuje, że może zdecydować o wstrzymaniu swoich działań, kiedy tylko zechce, niezależnie od presji rynku” – dodali.

Zwiększać

„Wypowiedzi prezesa Glapińskiego sugerują, że Rada Polityki Pieniężnej właśnie wprowadziła „jastrzębią obniżkę”. Scenariusz obniżki stóp zaproponowany w kwietniu wydawał się bardziej gołębi. Obecnie w czerwcu może nastąpić korekta o 25 punktów bazowych (choć jest to mało prawdopodobne), a bardziej prawdopodobne są obniżki w lipcu lub jesienią” – skomentowali ekonomiści mBanku na platformie X.

Zwiększać

Według ekonomistów ING Banku Śląskiego, kolejna obniżka stóp procentowych nastąpi prawdopodobnie w lipcu.

„Konferencja prasowa prezesa Glapińskiego była zgodna z naszym scenariuszem monetarnym. Przerwa w czerwcu, a następnie przejście na cykl obniżek stóp o 25 punktów bazowych. Następna obniżka jest prawdopodobnie zaplanowana na lipiec, po prognozie inflacji, a kolejne obniżki spodziewane są jesienią. Rynek przewidział i wycenił zbyt wiele zbyt wcześnie” – wspomnieli ekonomiści z ING Banku Śląskiego na platformie X.

Zwiększać

Ekonomiści PKO BP powtórzyli prognozę dwóch kolejnych obniżek stóp procentowych po 25 punktów bazowych w tym roku – latem (lipiec) i jesienią (listopad).

Złoty umacnia się po konferencji NBP

W ślad za wypowiedzią prezesa NBP kurs EUR/PLN gwałtownie spadł, spadając o około 1,5 grosza w ciągu kilku minut. Kurs USD/PLN oscylował wokół poziomu referencyjnego tuż przed wystąpieniem Glapińskiego, a następnie spadł o około 1 grosz po rozpoczęciu konferencji.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. obniżyła wszystkie stopy procentowe NBP o 50 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną do poziomu 5,25%. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *