Według raportu opublikowanego w poniedziałek przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, Polska zajmuje trzecie miejsce wśród krajów, które założyły nowe firmy na Ukrainie. W pierwszych trzech kwartałach 2024 r. wartość polskiego eksportu na Ukrainę osiągnęła 9,4 mld euro.

Celem raportu zatytułowanego +Inwestycje w czasie wojny na pełną skalę. Śladami polskiej Solidarności+ – jak podkreśliła Izba – jest zilustrowanie udziału polskich przedsiębiorców i menedżerów we wzmacnianiu ukraińskiej gospodarki w obliczu konfliktu. Przedstawione informacje wskazują, że polscy liderzy biznesu, którzy kontynuowali działalność na Ukrainie po 24 lutego 2022 r. (początek wojny na pełną skalę – PAP), przyczynili się do gospodarki poprzez utrzymanie miejsc pracy, płacenie podatków, realizację inicjatyw społecznych i reinwestowanie zasobów w lokalne obszary.
Raport wspomina, że od początku konfliktu inwestorzy ze 100 różnych krajów założyli ponad 3000 nowych firm na Ukrainie, a Polska zajmuje trzecie miejsce pod tym względem (około 300 firm), wyprzedzając Niemcy, USA i Wielką Brytanię. Pod względem całkowitej wartości inwestycji Polska zajmuje 10. miejsce, ale – jak zauważył PUIG – rzeczywista pozycja Polski na „mapie inwestycyjnej” Ukrainy jest bardziej solidna. W tym kontekście Polska wyprzedza takie kraje jak Cypr, Holandia, Szwajcaria i Wielka Brytania, które, według autorów raportu, pełnią funkcję „poczekalni” dla kapitału ściąganego z Ukrainy i zarządzanego przez ukraińskich inwestorów, w tym oligarchów.
W marcu 2025 r. w ukraińskim krajobrazie biznesowym działało 3547 firm z różnymi powiązaniami z Polską. Ponad połowa z nich jest zarejestrowana w obwodzie lwowskim – 1129 i w Kijowie – 1006.
Według obliczeń PUIG wartość polskiego eksportu na Ukrainę w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2024 r. osiągnęła 9,4 mld euro. „Nawet po usunięciu kategorii związanych z konfliktem eksport jest nadal o 30 proc. wyższy niż przed rosyjską inwazją, co podkreśla ciągły wzrost znaczenia Ukrainy jako partnera handlowego Polski” – czytamy w informacji.
„Zdajemy sobie sprawę, że raport przedstawia niepełny obraz. Wdrożono instrument Ukraina, zainicjowany przez Unię Europejską i zarządzany w Polsce przez BGK, który zapewnia 265 mln EUR w postaci gwarancji i około 56-60 mln EUR w postaci dotacji dla przedsiębiorstw i samorządów. Ustanawia się Pożyczkę na Odbudowę Ukrainy, a KUKE uruchamia duży projekt reasekuracji ubezpieczeń transportowych na Ukrainie. Dlatego za rok opublikujemy kolejny raport o stanie polskich inwestycji na Ukrainie” – zapowiedział Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, cytowany w raporcie.
W publikacji PUIG wykorzystano analizy pochodzące m.in. z Ośrodka Studiów Wschodnich i Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla Rady Współpracy z Ukrainą.
Dziękujemy za poświęcenie czasu na przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło