Biznes w wirtualnej rzeczywistości. Dla jeszcze lepszych wyników i umiejętności

Technologia VR zazwyczaj kojarzy się z branżą rozrywkową. Wirtualna rzeczywistość coraz mocniej obecna jest jednak również w świecie biznesu, pomagając m.in. w szkoleniach pracowników. VR sprawdza się w różnych branżach, z impetem wchodząc m.in. do sektora ubezpieczeń.

Rozwiązania VR coraz mocniej obecne są także w świecie biznesu.
Rozwiązania VR coraz mocniej obecne są także w świecie biznesu.

Wirtualna rzeczywistość, w skrócie VR (ang. virtual reality), to stworzony komputerowo obraz 3D. Przedstawia on różne przedmioty, obiekty czy zdarzenia. W zależności od koncepcji może zawierać zarówno elementy rzeczywistości, jak i te całkowicie wymyślone. Odbiorcom zapewnia pełną immersję, czyli całkowite zanurzenie się w wirtualnym świecie. Chcąc w niego wejść i zacząć w nim funkcjonować, wystarczy założyć specjalne gogle VR i włączyć aplikację.

Rynek wirtualnej rzeczywistości rozwija się bardzo dynamicznie. Globalnie jego wartość osiągnie w tym roku poziom 7,7 mld dolarów, by w 2032 r. zbliżyć się już do 53 mld dolarów.

Po narzędzia virtual reality jako pierwsza sięgnęła branża gier komputerowych, zwiększając doznania graczy z rozgrywki. Dynamiczny rozwój tej technologii sprawił, że wirtualna rzeczywistość zaczęła być częścią także zdecydowanie bardziej konserwatywnego świata. Lekarze np. są dziś w stanie przeprowadzać wirtualne operacje, które pomagają w rozwoju medycyny i nauki oraz kształceniu kadr.

PZU szkoli pracowników z sytuacji zagrożeń

Rozwiązania VR coraz mocniej obecne są także w świecie biznesu. Z powodzeniem sięga po nie branża produkcji, turystyki, nieruchomości czy automotive. Wirtualna rzeczywistość sprawdza się w wielu realizowanych w firmach zadaniach, w tym szkoleniach, kursach czy przy organizacji eventów. Jak wylicza PwC, szkoląc się z użyciem VR, pracownicy zdobywają wiedzę co najmniej czterokrotnie szybciej niż w tradycyjny sposób. Co więcej, dzięki temu znacznie pewniej czują się z nowymi umiejętnościami.

Wirtualna rzeczywistość na dobre weszła także do sektora ubezpieczeń. Z nowoczesnych narzędzi od kilku lat z powodzeniem korzysta Grupa PZU. VR wspiera pracowników firmy w wielu obszarach. Dobrym przykładem jest m.in. wirtualna pierwsza pomoc. Przy użyciu gogli i aplikacji VR pracownicy PZU ćwiczą resuscytację, wykorzystanie defibrylatora, pozycję boczną, a także jak postępować w przypadku urazów. W każdej lokalizacji, w której pracuje specjalista ds. BHP, jest przynajmniej jedna sztuka gogli, a pracownicy mogą się umówić na indywidualne szkolenie.

VR pomaga pracownikom PZU także ćwiczyć scenariusze, jak reagować w sytuacji zagrożeń. Aplikacja Ewakuacja pozwala w bezpieczny sposób szkolić dyżurnych pięter z postępowania w przypadku pożaru budynku lub konieczności jego opuszczenia. Narzędzie pomaga w pokonaniu lęku przed zbiciem szybki czy użyciem gaśnicy. Ubezpieczyciel przeszkolił już blisko stu dyżurnych pięter z nowej centrali firmy – PZU Park. W tym roku szkoli również wszystkich dyżurnych w całej Polsce oraz pozostałych pracowników z warszawskiej centrali.

VR pomaga pracownikom PZU ćwiczyć scenariusze, jak reagować w sytuacji zagrożeń. Aplikacja Ewakuacja pozwala szkolić w przypadku pożaru budynku lub konieczności jego opuszczenia, a także w pokonaniu lęku przed zbiciem szybki czy użyciem gaśnicy.
VR pomaga pracownikom PZU ćwiczyć scenariusze, jak reagować w sytuacji zagrożeń. Aplikacja Ewakuacja pozwala szkolić w przypadku pożaru budynku lub konieczności jego opuszczenia, a także w pokonaniu lęku przed zbiciem szybki czy użyciem gaśnicy.

Aplikacje VR z myślą o cyberbezpieczeństwie

Dbanie o bezpieczeństwo i szkolenia w tym zakresie to jedne z głównych obszarów działań PZU z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Także w kontekście cyberzagrożeń.

Pomagają w tym dwie aplikacje. Cyberbezpieczeństwo VR w PZU to narzędzie, gdzie w formie zabawy pracownicy uczą się obowiązujących w firmie zasad bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że rozwiązanie to zostało przygotowane specjalnie na potrzeby Grupy PZU. Z kolei w aplikacji Company UnHacked pracownicy wcielają się w postać… hakera. Wykonując zlecenia z darknetu, poznają rodzaje cyberataków i uczą się, jak skutecznie im przeciwdziałać.

– W PZU wykorzystujemy technologie immersyjne już od kilku lat. Kolejne szkolenia VR, które opracowujemy, pomagają szkolić coraz większą liczbę pracowników naszej firmy. Planów mamy dużo i pracujemy nad przygotowaniem kolejnych kursów z wykorzystaniem tej technologii – podkreśla Damian Prokopowicz z Zespołu Szkoleń i Rozwoju w Biurze HR PZU.

Technologię VR Grupa PZU wykorzystuje również w obszarze kluczowej działalności, czyli likwidacji szkód. Dotychczas firma przygotowała dwie aplikacje VR: Oględziny domu i Oględziny samochodu. Obie zostały stworzone na potrzeby PZU.
Technologię VR Grupa PZU wykorzystuje również w obszarze kluczowej działalności, czyli likwidacji szkód. Dotychczas firma przygotowała dwie aplikacje VR: Oględziny domu i Oględziny samochodu. Obie zostały stworzone na potrzeby PZU.

Wirtualne szkolenia likwidatorów i menedżerów

Technologię VR Grupa PZU wykorzystuje również w obszarze kluczowej działalności, czyli likwidacji szkód. W tym elemencie firma najintensywniej pracuje nad wprowadzaniem kolejnych innowacyjnych rozwiązań. Dotychczas największy polski ubezpieczyciel przygotował dwie aplikacje VR: Oględziny domu i Oględziny samochodu. Obie zostały stworzone na potrzeby PZU. Aplikacje uczą mobilnych likwidatorów szkód (głównie nowych pracowników), jak wykonać oględziny domu i samochodu, a także jak najefektywniej obsłużyć szkodę. Do tej pory PZU przeszkoliło już ok. 200 mobilnych ekspertów w całym kraju.

Kolejną aplikacją VR wykorzystywaną przez ubezpieczyciela jest nowyMenedżer. To wirtualne narzędzie stworzone specjalnie dla kadry menedżerskiej, które uczy m.in. delegowania zadań w zespole, przekazywania informacji zwrotnej, korygującej i rozwojowej. Co ważne, szkolenie na symulatorze jest kontynuacją szkolenia stacjonarnego.

A to nie wszystkie działania PZU przy wsparciu wirtualnej rzeczywistości. Firma organizuje dla pracowników cykliczne eventy VR, które mają zwiększać ich świadomość w obszarze immersyjnych technologii i Metaverse. PZU uruchamia także pilotażowy program efektywnych spotkań z wykorzystaniem platform Metaverse. Cel to zwiększenie zaangażowania uczestników, by spotkania były bardziej produktywne i krótsze. Takie rozwiązanie ma dać pracownikom większe „poczucie obecności” niż podczas spotkań na tradycyjnych platformach online.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *