Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Tak bardzo nie stać nas na mieszkanie w Warszawie. Ceny szybują, choć oferta puchnie - Gospodarka i Biznes News

Tak bardzo nie stać nas na mieszkanie w Warszawie. Ceny szybują, choć oferta puchnie

Warszawski rynek nieruchomości jest jednym z najbardziej niedostępnych cenowo w Unii Europejskiej – taki wniosek płynie z raportu Europejskiej Sieci Obserwacyjnej Rozwoju i Spójności Terytorialnej (ESPON). Choć ofert sprzedaży przybywa z miesiąca na miesiąc, to ceny mieszkań – zarówno ofertowe, jak i transakcyjne – przekraczają kolejne granice.

Tak bardzo nie stać nas na mieszkanie w Warszawie. Ceny szybują, choć oferta puchnie
fot. Cinematographer / / Shutterstock

Jak wynika z raportu „Dom dla każdego. Dostęp do przystępnych cenowo i wysokiej jakości mieszkań”, który szczegółowo opisuje „Gazeta Wyborcza”, oszczędzając 40 proc. średnich rocznych dochodów i chcąc kupić 100-mettowe mieszkanie, w Warszawie trzeba odkładać pieniądze od 20 do 35 lat. I to przy założeniu równomiernego wzrostu cen mieszkań oraz zarobków.

Bardziej dostępne cenowo względem zarobków są mieszkania dostępne w innych europejskich stolicach: Sztokholmie, Helsinkach, Dublinie (10-15 lat), Brukseli, Amsterdamie (15-25 lat), Oslo, Madrycie, Kopenhadze i Tallinie (20-25 lat).

Ceny szybują od roku

Wszystko przez galopujące ceny mieszkań. Choć zgodnie z danymi Bankier.pl udostępnionymi przez Cenatorium w ujęciu kwartalnym wzrost cen z galopu przeszedł w kłus, to w relacji rocznej w stolicy średnie kwoty płacone za najpopularniejsze metraże wzrosły odpowiednio o 22,7 proc. (0-35 mkw.) oraz 20,6 proc. (35-60 mkw.).

Jak mantrę trzeba tu przypomnieć wpływ dopłat do kredytów mieszkaniowych w ramach „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” Jak wynika z danych Bankier.pl, tylko w III i IV kw. 2023 r., a więc w okresie obowiązywania dopłat, średnie ceny transakcyjne w największych polskich miastach wzrosły od 10 do 16 proc. – w Warszawie odpowiednio o 10,6 proc. (35-60 mkw.) oraz o 14,1 proc. (0-35 mkw.).

Oczekiwania sprzedających odlatują

Wyraźniej rosną oczekiwania sprzedających mieszkania z drugiej ręki. W II kw. 2024 r. ponownie zwiększyła się różnica między średnimi cenami ofertowymi a transakcyjnymi. W Warszawie, zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, wyniosła 23,5 proc. (+4,6 pp. k/k i +6,1 pp. r/r).

W stolicy coraz trudniej o znalezienie oferty sprzedaży opiewającej na kwotę niższa niż 10 tys. zł/mkw. Jak wynika z danych serwisu RynekPierwotny.pl, we wrześniu 2024 r. udział takich mieszkań wyniósł ok. 1 proc. Najczęściej (46 proc. ogłoszeń) można było znaleźć oferty w przedziale 15-20 tys. zł/mkw. Blisko co czwarte mieszkanie (23 proc.) było z kolei oferowane za ponad 20 tys. zł/mkw.

Widać to także po średnich cenach ofertowych w poszczególnych dzielnicach. Jeszcze przed rokiem pisaliśmy, że w Warszawie została już tylko jedna dzielnica, w której średnia cena ofertowa na rynku wtórnym nie przekraczała 10 tys. zł/mkw. Obecnie, zgodnie z danymi serwisu SonarHome.pl, takiej już nie znajdziemy, a dzielnicowy ranking drożyzny otwiera Śródmieście ze średnią ceną ofertową ocierającą się o 22 tys. zł/mkw.

Liczba ofert (prawie) najwyższa w historii

To wszystko idzie w parze z puchnącą ofertą mieszkań. Jak wynika z danych Otodom i OLX, pod koniec września 2024 r. w Warszawie można było znaleźć 26,4 tys. ogłoszeń sprzedaży mieszkań – o 90 proc., a nominalnie o 12,5 tys. więcej niż przed rokiem i niemal tyle, ile w listopadzie 2020 r., gdy byliśmy świadkami najwyższej oferty.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *