Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością

Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.

Newseria
Newseria

– W ostatnich latach transformacja cyfrowa istotnie zyskała na znaczeniu w sektorze przemysłowym. 87 proc. firm biorących udział w naszym badaniu deklaruje, że wdrożenie innowacji cyfrowych to dla nich szansa na zwiększenie konkurencyjności, a 77 proc. z nich wskazało innowacje jako czynnik niezbędny dla utrzymania dobrej pozycji na rynku – mówi agencji Newseria Grażyna Kołodziejek, ekspertka Autodesk.

Badanie „Cyfryzacja polskich przedsiębiorstw przemysłowych”, zrealizowane w tym roku na zlecenie Autodesk przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BIOSTAT wśród 200 podmiotów, wskazuje na coraz bardziej pozytywne nastawienie firm do wdrażania innowacji cyfrowych w porównaniu do poprzedniej edycji badania z 2021 roku. Przedsiębiorcy są bardziej otwarci na nowe technologie, co przekłada się na coraz więcej wdrożeń. Organizacje nie tylko dostrzegają korzyści płynące ze stosowania innowacji, ale są także gotowe inwestować w nie w przyszłości, widząc w tym klucz do długotrwałego sukcesu na rynku.

– Najbardziej zauważalną zmianą jest o wiele większa znajomość wielu narzędzi Przemysłu 4.0, niż miało to miejsce trzy lata temu. Przykładowo w 2021 roku niespełna połowa badanych firm wiedziała, czym jest druk 3D czy sztuczna inteligencja, a dziś jest to blisko dwa razy więcej (ok. 90 proc.). Znacząco wzrosła także świadomość tego, czym jest automatyzacja linii produkcyjnej (o 30 pkt proc.), chmura obliczeniowa oraz systemy ERP i PLM (wzrost po 20 pkt proc.) czy przemysłowy internet rzeczy (wzrost o 15 pkt proc.) – mówi Grażyna Kołodziejek.

Wymienione narzędzia należą jednocześnie do najczęściej wykorzystywanych lub planowanych do wdrożenia w tych spośród polskich firm, które zadeklarowały, że je znają. Dla przykładu automatyzację linii produkcyjnej wdraża lub planuje wdrożyć 76 proc. firm w tej grupie, systemy służące do zarządzania procesami przedsiębiorstwa (ERP) – 86 proc., a technologię druku 3D – 48 proc. firm znających to rozwiązanie. Co ciekawe, mimo że pewne rozwiązania charakteryzują się mniejszą ogólną rozpoznawalnością w sektorze (np. wykorzystanie wielkich zbiorów danych – 44 proc., czy cyfrowy bliźniak – 22 proc.), to wśród firm, które deklarują ich znajomość, poziom wdrożenia lub gotowości do wdrożenia sięga 60–70 proc.

Tegoroczne badanie po raz pierwszy uwzględnia też kwestię zastosowania w przemyśle sztucznej inteligencji. Znajomość tej technologii deklaruje aż 95 proc. przedsiębiorstw.

– Blisko połowa z nich twierdzi, że wykorzystanie sztucznej inteligencji jest kluczowym czynnikiem wzrostu konkurencyjności. Jednakże za deklaracjami nie do końca – przynajmniej na razie – idzie działanie. Badanie wykazało, że do tej pory AI wdrożyło zaledwie 14 proc. firm, a kolejne 28 proc. ma takie plany. Dodatkowo ,choć 24 proc. firm przemysłowych uwzględnia w swojej strategii wykorzystanie sztucznej inteligencji, to ponad połowa badanych nie ma takich planów. Widać na tej podstawie, że firmy przemysłowe dostrzegają potencjał sztucznej inteligencji, jednakże implementują ją z pewną ostrożnością – wskazuje ekspertka Autodesk.

Wśród kluczowych korzyści transformacji cyfrowej dla branży przemysłowej przedsiębiorcy wskazują na poprawę efektywności procesów (92 proc.), zwiększenie możliwości uzyskania przychodu (87 proc.) oraz poprawę wydajności (85 proc.). Wysoko na liście pozytywów plasują się również poprawa wykorzystania materiałów i skrócenie cyklu produkcyjnego (w obu przypadkach ponad 80 proc. wskazań). Wciąż jednak firmy zwracają uwagę na bariery, które hamują ten proces. Wyniki badania potwierdzają, że kwestie finansowe pozostają najpoważniejszą przeszkodą w dążeniu do cyfryzacji. Wskazało na nie 55 proc., podobnie jak w 2021 roku. Tylko nieco mniej (47 proc.) uznało niekorzystne rozwiązania podatkowe i prawne za barierę w cyfryzacji. Trzy lata temu było to 42 proc. odpowiedzi.

– To, co istotnie zmieniło się na korzyść w 2024 roku, to znaczny spadek ogólnej niechęci i obaw przed innowacjami. W 2021 roku tego rodzaju barierę na drodze do transformacji cyfrowej wskazywało 36 proc. firm, a teraz jedynie 23 proc. – zauważa Grażyna Kołodziejek.

W porównaniu z poprzednią edycją badania zdecydowanie mniej firm deklarowało, że innowacje są procesem czasochłonnym, nieprzynoszącym oczekiwanych rezultatów (25 proc. vs. 40 proc.).

Wyniki badania jasno pokazują wpływ wielkości firmy (mierzonej liczbą zatrudnionych pracowników) na jej stopień zaawansowania cyfrowego. Większe firmy zadeklarowały o wiele więcej rozwiązań cyfrowych już wykorzystywanych w porównaniu do mniejszych organizacji. Najczęściej stosują systemy ERP (80 proc. firm), automatyzację linii produkcyjnej (76 proc.) czy systemy CRM (61 proc.).

– Mniejsze przedsiębiorstwa są zdecydowanie mniej rozwinięte pod względem cyfrowym, mniej otwarte i gotowe na zmiany – popularność najczęściej stosowanych narzędzi cyfrowych nie sięga nawet 50 proc. – podkreśla ekspertka. – Choć mniejsze firmy wykorzystują podobne narzędzia, co większe, to jednak w o wiele mniejszej skali. Przykładowo poziom wykorzystania takich narzędzi jak automatyzacja linii produkcyjnej, systemy CRM czy oprogramowanie obniżające koszty prototypowania i wprowadzania nowych produktów oscyluje wokół 40 proc. Jedynym narzędziem częściej wykorzystywanym przez mniejsze firmy niż przez większe okazuje się przemysłowy internet rzeczy (39 proc. vs. 31 proc.).

Podobne wnioski płyną także z danych Eurostatu. W 2023 roku 58 proc. małych i średnich firm osiągnęło podstawowy stopień cyfryzacji, a 21 proc. – wysoki wskaźnik. Daje to Polsce niechlubne 21. miejsce wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

– Ten duży rozdźwięk pomiędzy dużymi i mniejszymi firmami, jeśli chodzi o poziom zaawansowania cyfrowego, niewątpliwie oznacza konieczność edukacji i wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce na drodze transformacji cyfrowej – podkreśla Grażyna Kołodziejek z Autodesk.

Źródło: Newseria

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się

Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER

Lotnisko w Radomiu jedzie ciągle na stracie. Wiceminister zdradził kwotę Biznes

Lotnisko w Radomiu jedzie ciągle na stracie. Wiceminister zdradził kwotę

sobota 21:23 DS Producent "Michałków" przejmuje część biznesu konkurenta Biznes

Producent "Michałków" przejmuje część biznesu konkurenta

piątek 19:46 DS Zarobki zarządu Polska Press w cieniu rekordowych strat Biznes

Zarobki zarządu Polska Press w cieniu rekordowych strat

piątek 13:55 gkmp Kampanie Rossmanna wyróżnione prestiżowymi nagrodami Materiał promocyjny

Kampanie Rossmanna wyróżnione prestiżowymi nagrodami

piątek 13:27Czerwone w odwrocie. Młodzi ludzie nie chcą pić wina Biznes

Czerwone w odwrocie. Młodzi ludzie nie chcą pić wina

piątek 10:38 kuni, fw „Zielone” Parki rozrywki – nowa droga branży? Materiał promocyjny

„Zielone” Parki rozrywki – nowa droga branży?

piątek 06:00Rok 2024 należał do banków. NBP pokazał, jak mocno wzrosły ich zyski Biznes

Rok 2024 należał do banków. NBP pokazał, jak mocno wzrosły ich zyski

czwartek 15:49 DS Jak dbać o kulturę innowacyjności? Ten polski koncern pokazuje, jak zachęcać pracowników do kreowania nowych pomysłów biznesowych Materiał promocyjny

Jak dbać o kulturę innowacyjności? Ten polski koncern pokazuje, jak zachęcać pracowników do kreowania nowych pomysłów biznesowych

czwartek 15:30Pierwsza polska elektrownią jądrowa powstanie we Włoszech Biznes

Pierwsza polska elektrownią jądrowa powstanie we Włoszech

czwartek 15:21 gkmp Do kogo idą miliardy złotych na drogi? Te firmy budują najwięcej Biznes

Do kogo idą miliardy złotych na drogi? Te firmy budują najwięcej

czwartek 15:17 DS Fabryka Broni "Łucznik" chwali się wynikami. Mocny wzrost produkcji Biznes

Fabryka Broni "Łucznik" chwali się wynikami. Mocny wzrost produkcji

czwartek 11:34 gkmp Jak przyciągnąć talenty do organizacji - odpowiedzią jest Employee Advocacy Materiał promocyjny

Jak przyciągnąć talenty do organizacji – odpowiedzią jest Employee Advocacy

czwartek 06:00Szanse dla start-upów w Polsce. Tak możesz zyskać finansowanie [WYWIAD] Tylko u nas Biznes

Szanse dla start-upów w Polsce. Tak możesz zyskać finansowanie [WYWIAD]

środa 18:00 Grzegorz Kubera Barbara Piłat, Senior Director w Procter & Gamble: Wspieramy młodych i utalentowanych i zapewniamy im możliwości rozwoju Materiał promocyjny

Barbara Piłat, Senior Director w Procter & Gamble: Wspieramy młodych i utalentowanych i zapewniamy im możliwości rozwoju

wtorek 16:00Niebo nad Rosją jeszcze długo pozostanie niebezpieczne Biznes

Niebo nad Rosją jeszcze długo pozostanie niebezpieczne

wtorek 14:50 gkmp Belgia jako pierwsza wypowiada wojnę jednorazowym e-papierosom Biznes

Belgia jako pierwsza wypowiada wojnę jednorazowym e-papierosom

wtorek 13:51 kuni Top 5 najlepszych Cateringów Dietetycznych z opcją wyboru menu Materiał promocyjny

Top 5 najlepszych Cateringów Dietetycznych z opcją wyboru menu

wtorek 11:14Ikoniczny wieżowiec Banku Pekao S.A. na sprzedaż. Szansa inwestycyjna w sercu warszawskiego biznesu Materiał promocyjny

Ikoniczny wieżowiec Banku Pekao S.A. na sprzedaż. Szansa inwestycyjna w sercu warszawskiego biznesu

30.12.2024Te linie lotnicze ciągle narażają pasażerów na ryzyko i latają nad Rosją Biznes

Te linie lotnicze ciągle narażają pasażerów na ryzyko i latają nad Rosją

27.12.2024 DS Firma odzieżowa straciła miliony. Dziesięć Ukrainek i Białorusinka z zarzutami Biznes

Firma odzieżowa straciła miliony. Dziesięć Ukrainek i Białorusinka z zarzutami

27.12.2024 gkmp Jak finansować zieloną transformację? Nowe możliwości nie tylko dla sektora energetycznego Materiał promocyjny

Jak finansować zieloną transformację? Nowe możliwości nie tylko dla sektora energetycznego

27.12.2024KIA wzywa na akcję serwisową. Problemy z hamulcami Biznes

KIA wzywa na akcję serwisową. Problemy z hamulcami

24.12.2024 gkmp Ryszard Petru przepracował Wigilię w dyskoncie. Stwierdził, że praca "była ciężka" Biznes

Ryszard Petru przepracował Wigilię w dyskoncie. Stwierdził, że praca "była ciężka"

24.12.2024 gkmp Miliardy złotych na modernizację lotniska Chopina w Warszawie Biznes

Miliardy złotych na modernizację lotniska Chopina w Warszawie

23.12.2024 gkmp CPK całkowicie polski. PPL w miejsce zagranicznego partnera Biznes

CPK całkowicie polski. PPL w miejsce zagranicznego partnera

23.12.2024 gkmp Ostatnie bastiony rękodzieła. Polscy producenci bombek bronią się przed "chińszczyzną" Biznes

Ostatnie bastiony rękodzieła. Polscy producenci bombek bronią się przed "chińszczyzną"

21.12.2024 DS "Cud bożonarodzeniowy" w Volkswagenie. Jest decyzja w sprawie fabryk i zwolnień Biznes

"Cud bożonarodzeniowy" w Volkswagenie. Jest decyzja w sprawie fabryk i zwolnień

21.12.2024 DS Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na powołanie nowego prezesa dużego banku. Kim jest? Biznes

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na powołanie nowego prezesa dużego banku. Kim jest?

20.12.2024 DS Realna transformacja zamiast dużych strat. Orlen zmienia kurs największej inwestycji Materiał promocyjny

Realna transformacja zamiast dużych strat. Orlen zmienia kurs największej inwestycji

20.12.2024Polski design, rzemieślnicze wykonanie, globalny marketplace – Cargo by Owee podbija Europę Materiał promocyjny

Polski design, rzemieślnicze wykonanie, globalny marketplace – Cargo by Owee podbija Europę

20.12.2024Od modemu do 5G. Nostalgiczna podróż po historii internetu w Polsce Materiał promocyjny

Od modemu do 5G. Nostalgiczna podróż po historii internetu w Polsce

20.12.2024Orlen z finansowaniem od EBI. Dwa razy więcej na inwestycje Biznes

Orlen z finansowaniem od EBI. Dwa razy więcej na inwestycje

20.12.2024 gkmp Kobieta, liderka, innowatorka – Anna Biekionis od lat zmienia oblicze motoryzacji ciężkiej Materiał promocyjny

Kobieta, liderka, innowatorka – Anna Biekionis od lat zmienia oblicze motoryzacji ciężkiej

20.12.2024Dzieci Zygmunta Solorza ujawniają kulisy podpisania kluczowych dokumentów Biznes

Dzieci Zygmunta Solorza ujawniają kulisy podpisania kluczowych dokumentów

19.12.2024 DS Polski rynek finansowy coraz bardziej atrakcyjny dla międzynarodowych inwestorów Materiał promocyjny

Polski rynek finansowy coraz bardziej atrakcyjny dla międzynarodowych inwestorów

19.12.2024Gigant od słodyczy inwestuje w polski zakład. Stąd czekolada idzie na całą Europę Biznes

Gigant od słodyczy inwestuje w polski zakład. Stąd czekolada idzie na całą Europę

19.12.2024 DS Zygmunt Solorz zmienia plany sukcesji w Cyfrowym Polsacie. Rynek reaguje Biznes

Zygmunt Solorz zmienia plany sukcesji w Cyfrowym Polsacie. Rynek reaguje

19.12.2024 MR Recepta na sukces na rynku polskim i europejskim Materiał promocyjny

Recepta na sukces na rynku polskim i europejskim

19.12.2024Wykorzystanie offsetów naturalnych w strategiach dekarbonizacji przedsiębiorstw Biznes

Wykorzystanie offsetów naturalnych w strategiach dekarbonizacji przedsiębiorstw

19.12.2024Dlatego Solorz rozstał się z Sołowowem. Mówi też o zamrożeniu dużego atomu Biznes

Dlatego Solorz rozstał się z Sołowowem. Mówi też o zamrożeniu dużego atomu

19.12.2024 KUC Czym się zajmuje i skąd ma finansowanie Fundacja Polsat? To jej spadek ma przekazać Zygmunt Solorz Biznes

Czym się zajmuje i skąd ma finansowanie Fundacja Polsat? To jej spadek ma przekazać Zygmunt Solorz

19.12.2024 Jacek Frączyk Miedziowy gigant planuje inwestycje warte miliardy Biznes

Miedziowy gigant planuje inwestycje warte miliardy

18.12.2024 gkmp Międzynarodowy gigant rozwija zespół IT Commerce. Zatrudnią w Krakowie ponad 260 specjalistek i specjalistów Materiał promocyjny

Międzynarodowy gigant rozwija zespół IT Commerce. Zatrudnią w Krakowie ponad 260 specjalistek i specjalistów

18.12.2024Niewielki kraj, wielkie osiągnięcia. Estonia to laboratorium przyszłości obronnej Europy Materiał promocyjny

Niewielki kraj, wielkie osiągnięcia. Estonia to laboratorium przyszłości obronnej Europy

18.12.2024Elon Musk rozważa dofinansowanie brexitowców. Nieoficjalne doniesienia Biznes

Elon Musk rozważa dofinansowanie brexitowców. Nieoficjalne doniesienia

18.12.2024 KUC Afera Nitro-Chem. Czym zajmuje się spółka i jakimi pieniędzmi obraca? Biznes

Afera Nitro-Chem. Czym zajmuje się spółka i jakimi pieniędzmi obraca?

17.12.2024 DS Z pieluszek produkowanych w warszawskiej fabryce Procter & Gamble korzystają miliony dzieci na całym świecie Materiał promocyjny

Z pieluszek produkowanych w warszawskiej fabryce Procter & Gamble korzystają miliony dzieci na całym świecie

17.12.2024Rząd próbuje hamować ceny masła. Ekspert ocenia skuteczność zapowiedzianych działań Biznes

Rząd próbuje hamować ceny masła. Ekspert ocenia skuteczność zapowiedzianych działań

17.12.2024 MR

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *