Ulga od składek ZUS. Ruszają wnioski

W listopadzie mikroprzedsiębiorcy oraz komornicy sądowi będą mieli możliwość ubiegania się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za wybrany miesiąc. To nowa forma wsparcia, która ma na celu odciążenie małych biznesów.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na wakacje od składek ZUS. Jeszcze w tym roku.
Przedsiębiorcy mogą liczyć na wakacje od składek ZUS. Jeszcze w tym roku. | Foto: NewsLubuski/East News / East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniają do dziewięciu pracowników. W gronie uprawnionych znajdują się również komornicy sądowi, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów.

Rzecznik ZUS, Wojciech Dąbrówka, wyjaśnił, że zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy, ale nie obejmuje składki zdrowotnej. Ponadto, nie dotyczy składek opłacanych za innych pracowników.

Ulga ma formę pomocy de minimis, co oznacza, że składki będą finansowane z budżetu państwa i wliczą się do przyszłych świadczeń emerytalnych czy rentowych. Przedsiębiorcy będą musieli poinformować w wniosku o inne formy pomocy publicznej, z których korzystali.

Wniosek o tzw. wakacje składkowe będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy PUE/eZUS, a termin składania to miesiąc przed planowanym miesiącem zwolnienia. W 2024 r. możliwość skorzystania z ulgi będzie jedynie w grudniu.

ZUS zapewnia, że proces rozpatrywania wniosków będzie przebiegał automatycznie, a wszelkie komunikaty w tej sprawie będą dostępne online na indywidualnym koncie płatnika. Dodatkowo, informacje będą wysyłane przez ZUS na adres e-mail lub numer telefonu wskazany przez przedsiębiorcę.

Oczekuje się, że liczba wniosków o wakacje składkowe za grudzień tego roku może osiągnąć poziom około 2 milionów, co świadczy o dużym zainteresowaniu nowym rozwiązaniem wśród mikroprzedsiębiorców oraz komorników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *