Zatory płatnicze bolączka firm. UOKiK bada kolejne podmioty

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął sześć postępowań wobec spółek, które nie płacą w terminie swoim dostawcom – podał w środę UOKiK. Chodzi o firmy: Bridgestone Poznań, Bruk-Bet, Eaton Automotive Systems, Metalkas, Przedsiębiorstwo Dystrybucji Farmaceutycznej SLAWEX i Rockfin.

Zatory płatnicze bolączka firm. UOKiK bada kolejne podmioty
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

"Prezes UOKiK wszczął sześć nowych postępowań w sprawach nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez spółki: Bridgestone Poznań, Bruk-Bet, Eaton Automotive Systems, Metalkas, Przedsiębiorstwo Dystrybucji Farmaceutycznej SLAWEX oraz Rockfin" – podał Urząd w komunikacie.

Urząd poinformował, że przed wszczęciem postępowań do tych spółek zostały wystosowane tzw. wystąpienia miękkie. Wyjaśniono, że miały one zasygnalizować firmom zauważone nieprawidłowości w obszarze praktyk płatniczych i zdyscyplinowanie ich do niezwłocznej poprawy.

ReklamaZobacz takżeProwadzisz firmę? Możesz odebrać nawet 3000 zł w bonusach za Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska. Bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie

"Wystąpienia miękkie pozwalają szybko zareagować na dostrzeżone nieprawidłowości i potencjalny zator płatniczy, dając jednocześnie przedsiębiorcy możliwość niezwłocznego uregulowania zaległości. Nasze analizy wskazują, że prawie połowa przedsiębiorców, do których wystosowaliśmy wystąpienia miękkie w 2023 roku, poprawiła swoją dyscyplinę płatniczą. W najbliższym czasie planujemy kolejne wystąpienia do przedsiębiorców" – wskazał cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zwrócił uwagę, że "brak poprawy kultury płatniczej, tak jak w przypadku tych 6 podmiotów, powoduje wszczęcie postępowań administracyjnych".

Od początku 2024 r. Prezes UOKiK wystosował wystąpienia miękkie do 37 przedsiębiorców. Urząd zaznaczył, że wystąpienia wpisują się w szeroko pojętą prewencję, kształtują świadomość i kulturę płatniczą przedsiębiorców oraz umożliwiają zmianę praktyki konkretnego przedsiębiorcy.

Wyjaśniono, że Prezes UOKiK będzie wyliczał kary pieniężne dla przedsiębiorców na podstawie znowelizowanej w 2022 r. ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w spełnianiu świadczeń pieniężnych. "Wysokość kary będzie ustalana dwuetapowo. W pierwszym etapie wyliczana będzie maksymalna kara pieniężna na podstawie wzoru podanego w ustawie antyzatorowej. W drugim etapie Prezes UOKiK dokona miarkowania kary w oparciu o dodatkowe okoliczności wymienione w ustawie Weźmie pod uwagę nie tylko wartość przeterminowanych płatności i długość opóźnień, lecz również wagę i okoliczności naruszenia, działania podjęte przez przedsiębiorcę z własnej inicjatywy w celu zaprzestania naruszenia oraz współpracę z Urzędem w toku postępowania" – dodano. (PAP)

mick/ pad/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *