Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Zatory płatnicze bolączka firm. UOKiK bada kolejne podmioty - Gospodarka i Biznes News

Zatory płatnicze bolączka firm. UOKiK bada kolejne podmioty

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął sześć postępowań wobec spółek, które nie płacą w terminie swoim dostawcom – podał w środę UOKiK. Chodzi o firmy: Bridgestone Poznań, Bruk-Bet, Eaton Automotive Systems, Metalkas, Przedsiębiorstwo Dystrybucji Farmaceutycznej SLAWEX i Rockfin.

Zatory płatnicze bolączka firm. UOKiK bada kolejne podmioty
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

"Prezes UOKiK wszczął sześć nowych postępowań w sprawach nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez spółki: Bridgestone Poznań, Bruk-Bet, Eaton Automotive Systems, Metalkas, Przedsiębiorstwo Dystrybucji Farmaceutycznej SLAWEX oraz Rockfin" – podał Urząd w komunikacie.

Urząd poinformował, że przed wszczęciem postępowań do tych spółek zostały wystosowane tzw. wystąpienia miękkie. Wyjaśniono, że miały one zasygnalizować firmom zauważone nieprawidłowości w obszarze praktyk płatniczych i zdyscyplinowanie ich do niezwłocznej poprawy.

ReklamaZobacz takżeProwadzisz firmę? Możesz odebrać nawet 3000 zł w bonusach za Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska. Bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie

"Wystąpienia miękkie pozwalają szybko zareagować na dostrzeżone nieprawidłowości i potencjalny zator płatniczy, dając jednocześnie przedsiębiorcy możliwość niezwłocznego uregulowania zaległości. Nasze analizy wskazują, że prawie połowa przedsiębiorców, do których wystosowaliśmy wystąpienia miękkie w 2023 roku, poprawiła swoją dyscyplinę płatniczą. W najbliższym czasie planujemy kolejne wystąpienia do przedsiębiorców" – wskazał cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zwrócił uwagę, że "brak poprawy kultury płatniczej, tak jak w przypadku tych 6 podmiotów, powoduje wszczęcie postępowań administracyjnych".

Od początku 2024 r. Prezes UOKiK wystosował wystąpienia miękkie do 37 przedsiębiorców. Urząd zaznaczył, że wystąpienia wpisują się w szeroko pojętą prewencję, kształtują świadomość i kulturę płatniczą przedsiębiorców oraz umożliwiają zmianę praktyki konkretnego przedsiębiorcy.

Wyjaśniono, że Prezes UOKiK będzie wyliczał kary pieniężne dla przedsiębiorców na podstawie znowelizowanej w 2022 r. ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w spełnianiu świadczeń pieniężnych. "Wysokość kary będzie ustalana dwuetapowo. W pierwszym etapie wyliczana będzie maksymalna kara pieniężna na podstawie wzoru podanego w ustawie antyzatorowej. W drugim etapie Prezes UOKiK dokona miarkowania kary w oparciu o dodatkowe okoliczności wymienione w ustawie Weźmie pod uwagę nie tylko wartość przeterminowanych płatności i długość opóźnień, lecz również wagę i okoliczności naruszenia, działania podjęte przez przedsiębiorcę z własnej inicjatywy w celu zaprzestania naruszenia oraz współpracę z Urzędem w toku postępowania" – dodano. (PAP)

mick/ pad/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *