Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Deflacja w Niemczech. Zły znak z gospodarki, choć dla konsumentów dobrze - Gospodarka i Biznes News

Deflacja w Niemczech. Zły znak z gospodarki, choć dla konsumentów dobrze

Najnowsze wyliczenia zmian cen w Niemczech to potwierdzenie, że w gospodarce dobrze się nie dzieje. Ceny spadły w listopadzie o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca. Deflacja wydaje się pozytywna dla konsumentów, ale oznacza, że gospodarka nie jest w stanie uzyskiwać wyższych cen, bo na rynku jest bariera popytu.

Popyt w Niemczech był na tyle niski w listopadzie, że ceny spadły
Popyt w Niemczech był na tyle niski w listopadzie, że ceny spadły | Foto: Radiokafka / Shutterstock
  • Ceny w Niemczech spadły o 0,2 proc. w listopadzie
  • Ceny produktów energetycznych oraz żywności były niższe, ale wzrost cen usług nadal przewyższał ogólną inflację
  • Niemcy, podobnie jak Polacy, wyczuwają nadchodzące gorsze czasy i mają obawy o trudności w opłacaniu rachunków
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Wskaźnik inflacji konsumenckiej w Niemczech okazał się w listopadzie wskaźnikiem deflacji, bo ceny spadły o 0,2 proc. w porównaniu z październikiem — podał we wtorek Destatis. W zasadzie listopad w Niemczech zazwyczaj jest miesiącem spadku cen w porównaniu z październikiem, ale tym razem towarzyszy temu seria złych danych z gospodarki, więc deflacja jest tylko potwierdzeniem, że nie jest dobrze.

Niemcy wskaźnik inflacji
Niemcy wskaźnik inflacji | Macronext

Ze względu na sezon niższe ceny odnotowano w szczególności w przypadku biletów lotniczych (-15,2 proc.) i wycieczek zorganizowanych (-13,2 proc.). Ceny energii spadły o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca. Szczególnie tańszy stał się olej opałowy (-1,9 proc. mdm).

Ceny żywności pozostały praktycznie niezmienione (+0,1 proc.) w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jednak wzrost cen masła (+2,7 proc. w porównaniu z październikiem 2024 r.) i spadek cen cukru (-4,4 proc. mdm) były zauważalne w tej kategorii. Ponadto w listopadzie 2024 r. zaobserwowano wzrosty cen odzieży i obuwia (+0,6 proc. mdm).

Zły znak z gospodarki

Deflacja, choć pozytywna dla konsumentów, to jednak nie jest dobry znak z gospodarki, bo spadek cen przy deficycie budżetu państwa oznacza, że mimo pompowania pieniędzy do gospodarki nie pociąga to za sobą większej konsumpcji. Niemcy, podobnie zresztą jak Polacy, obawiają się wydawać pieniędzy i wyczuwają nadchodzące gorsze czasy. Rozpowszechniają się nawet obawy o trudności w opłacaniu rachunków.

W dół korygowana była ostatnio dynamika PKB po trzecim kwartale, analitycy wskazują na problemy strukturalne i ujemny wkład eksportu netto do głównego wskaźnika gospodarczego. Największa gospodarka w Unii szybko zbliża się wielkością do gospodarki największego stanu w USA, czyli Kalifornii.

Energia tanieje oprócz ogrzewania

Rok do roku wciąż jest inflacja, która w listopadzie wyniosła 2,2 proc. i nawet wzrosła w porównaniu z październikiem (2 proc.). Wynika to z tego, że ceny miesiąc do miesiąca spadły mniej niż rok temu w analogicznym miesiącu (-0,4 proc. mdm).

Ceny produktów energetycznych w listopadzie 2024 r. były o 3,7 proc. niższe w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Po spadku o 5,5 proc. w październiku i 7,6 proc. we wrześniu 2024 r. spadek cen jednak wyhamowuje. Ceny paliw silnikowych były niższe o 6,6 proc. niż rok wcześniej. Jeśli chodzi o energię dla gospodarstw domowych, konsumenci odnieśli szczególne korzyści z niższych cen oleju opałowego (-12,5 proc.) oraz drewna opałowego, peletu drzewnego i innych paliw stałych (-11,8 proc.). Energia elektryczna potaniała o 4,1 proc. Natomiast ogrzewanie sieciowe było nadal znacznie droższe (+30,7 proc.) niż rok wcześniej.

Ceny żywności w listopadzie 2024 r. były o 1,8 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Jednak wzrost cen żywności spowolnił rok do roku, po tym, jak w październiku 2024 r. odnotowano wzrost o 2,3 proc. W porównaniu z listopadem 2023 r. w listopadzie 2024 r. odnotowano znaczne wzrosty cen tłuszczów i olejów jadalnych (+19,1 proc. (w tym masło +38,9 proc. rdr, oliwa z oliwek: +13,3 proc., ale olej słonecznikowy, rzepakowy i tym podobne: -7,9 proc.). Konsumenci musieli również zapłacić więcej niż rok wcześniej za cukier, dżem, miód i inne wyroby cukiernicze (+3,1 proc.). Odnotowano znaczny wzrost cen czekolady (+9,5 proc. rdr), podczas gdy ceny cukru znacznie spadły (-23,0 proc.).

W porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku ceny usług wzrosły o 4,0 proc., a więc nadal znacznie przekraczały ogólną inflację. W październiku 2024 r. roczna stopa wzrostu cen usług również wyniosła +4,0 proc.

W okresie od listopada 2023 r. do listopada 2024 r. odnotowano wzrosty cen w szczególności w przypadku usług ubezpieczeniowych (+16,6 proc., w tym ubezpieczenia transportowe +34,5 proc. rdr), biletów lotniczych (+10,4 proc.), usług obiektów socjalnych (+8,0 proc.) oraz usług gastronomicznych w restauracjach, kawiarniach itp. (+6,7 proc.) — podaje Destatis.

Znaczne wzrosty cen zaobserwowano również w przypadku stacjonarnych usług zdrowotnych (+6,1 proc. rdr), konserwacji i napraw pojazdów (+5,6 proc.) oraz zaopatrzenia w wodę i innych usług związanych z mieszkaniem (+4,6 proc.). Czynsze netto, z wyłączeniem kosztów ogrzewania, nadal stanowią główny czynnik wpływający na rozwój cen usług. Przy +2,1 proc. tempo wzrostu cen było nieznacznie niższe od wskaźnika inflacji. Z kolei tylko kilka usług kosztowało mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, na przykład usługi telekomunikacyjne (-0,9 proc. rdr) – podano.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *