„FT”: Przyjaciel Putina pracuje nad powrotem Nord Stream

Matthias Warnig, były agent wywiadu i współpracownik Władimira Putina, dąży do ożywienia rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 przy wsparciu amerykańskich inwestorów, według Financial Times. Wysoko postawieni urzędnicy amerykańscy są świadomi tej inicjatywy i uważają ją za krok w kierunku naprawy relacji z Moskwą.

Władimir Putin
Władimir Putin | Zdjęcie: Mikhail Metzel / East News

Brytyjski dziennik podkreśla, że pokazuje to skalę wysiłków podejmowanych w celu zacieśnienia więzi Waszyngtonu i Moskwy.

Według źródeł FT, Warnig, który był byłym oficerem Stasi w czasach NRD i powiernikiem Putina, stoi na czele działań mających na celu ponowne uruchomienie gazociągu i do 2023 r. kierował spółką Nord Stream 2 AG.

Strategia Warniga, jak donosiła gazeta w niedzielę, polega na nawiązaniu kontaktu z zespołem Trumpa za pośrednictwem amerykańskich biznesmenów. Wysocy rangą urzędnicy administracji USA są świadomi tej inicjatywy i postrzegają ją jako część wysiłków na rzecz przywrócenia więzi z Moskwą.

FT zauważył, że w ostatnich tygodniach wysoko postawieni urzędnicy UE zostali poinformowani o tym planie. Przywódcy z różnych krajów UE wyrażają zaniepokojenie i zajęli się tą kwestią.

Dziennik „Financial Times” ujawnił, że grupa inwestorów przygotowała już wstępne porozumienie z rosyjskim Gazpromem, które może zostać sfinalizowane po zniesieniu sankcji USA wobec Rosji.

Oprócz zniesienia sankcji, wznowienie działalności NS2 wymagałoby również zgody Rosji na wznowienie sprzedaży gazu i zgody Niemiec na umożliwienie przepływu gazu do potencjalnych nabywców w Europie, jak stwierdzono. Rurociąg rozciąga się przez Morze Bałtyckie z Rosji do Niemiec.

Warnig poinformował FT, że „nie brał udziału w żadnych dyskusjach z amerykańskimi politykami ani przedstawicielami biznesu”. Ponadto stwierdził, że „przestrzega przepisów dotyczących osób podlegających sankcjom USA”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że nie ma wiedzy na temat jakichkolwiek rozmów dotyczących gazociągu, a Gazprom odmówił udzielenia komentarza.

Podczas swojej pierwszej kadencji prezydenckiej (2017–2021) Trump krytycznie odnosił się do Nord Stream 2. Jednak w jego obecnym zespole znajdują się osoby, które postrzegają gazociąg jako strategiczny atut, który mógłby odegrać rolę w negocjacjach pokojowych dotyczących konfliktu na Ukrainie.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *