Trzy dni za kratkami, dwie godziny przesłuchań. Tak widzą aresztowanie Ziobry

Trzy dni za kratkami, dwie godziny przesłuchań. Tak postrzegają aresztowanie Ziobry
Wiadomości Polsatu

Zbigniew Ziobro

– Nie było naszym celem, aby Zbigniew Ziobro został zatrzymany z powodu nieobecności na przesłuchaniu – stwierdził Tomasz Trela z Nowej Lewicy, pytany o możliwość 30-dniowego zatrzymania byłego ministra. Wyjaśnił, że Komisja Pegasus domagała się trzech konkretnych dat przesłuchania polityka. Trela podkreślił, że ostateczna decyzja należy do sądu.

Marcin Fijołek, gospodarz programu „Graffiti”, zapytał wiceprzewodniczącego Komisji Pegaza Tomasza Trelę o charakter przesłuchania Ziobry i możliwość 30-dniowego aresztu.

– Nie było naszym zamiarem, aby były minister sprawiedliwości został uwięziony . Jeśli ma stanąć w więzieniu, będzie to dotyczyć innych kwestii. Komisja wskazała w swoim wniosku sądowym trzy daty, na których się skupiamy: 23, 24 i 25 czerwca – wyjaśnił polityk.

– Jeśli sąd uzna wniosek za zasadny, może go zaakceptować i ustalić okres zatrzymania na trzy lub pięć dni. Mamy opinie biegłych lekarzy, które wskazują, że aparat mowy pana Ziobry może funkcjonować tylko przez dwie godziny dziennie ze względu na stan jego zdrowia – zauważył Trela.

Polityk Nowej Lewicy przyznał, że minister czuje się źle. – Zapoznałem się z tymi dokumentami i nie kwestionuję ich wiarygodności – podkreślił.

– Posiedzenie w sprawie przesłuchania Ziobry może się odbyć, gdy będzie on w areszcie, albo może się odbyć w Sejmie – stwierdził Trela. Zaznaczył jednak, że lepiej byłoby przetransportować byłego ministra sprawiedliwości z aresztu do gmachu parlamentu. – Ale teraz wszystko jest w rękach sądu – podsumował polityk.

Lewicowy polityk o spóźnieniu Ziobry: Wszyscy są równi wobec prawa

– Gdyby Zbigniew Ziobro miał honorowe intencje, przybyłby piętnaście minut przed rozpoczęciem obrad komisji – zauważył Trela, wspominając opóźnienie byłego ministra sprawiedliwości w przybyciu na posiedzenie komisji Pegasus. Podkreślił, że to była pułapka.

Polityk skomentował, że „gdyby otrzymał wezwanie na policję i zaproszenie do programu jednocześnie, zadzwoniłby, aby szczerze przeprosić, wyjaśniając, że musi odwołać zaproszenie”. – Nie pojawiłbym się w telewizji i nie udzieliłbym wywiadu. Wtedy rozważałbym, czy wziąć udział, czy nie – podkreślił.

Trela stwierdził, że „państwo tak nie działa”. – Wszyscy są równi wobec prawa . Jak czułby się zwykły obywatel bez immunitetu? – podkreślił.

WIDEO: Trzy dni za kratkami, dwie godziny przesłuchań. Lewicowy polityk omawia aresztowanie Ziobry

Trzy dni za kratkami, dwie godziny przesłuchań. Tak widzą aresztowanie Ziobry - INFBusiness

Zbigniew Ziobro może zostać aresztowany. Wniosek został złożony do sądu

„Wniosek o zastosowanie wobec Zbigniewa Ziobry aresztu dyscyplinarnego w celu ułatwienia skutecznego przesłuchania przez Komisję Pegasus został złożony dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Zaplanowaliśmy czynności przesłuchaniowe na 23-25 czerwca br.” – napisała Magdalena Sroka (PSL-TD) w X.

20 lutego Sejm przegłosował uchylenie immunitetu byłemu ministrowi sprawiedliwości, posłowi PiS Zbigniewowi Ziobrze i nałożenie na niego do 30 dni aresztu. Wniosek ten pochodził od Komitetu Śledczego Pegasus, który wcześniej wielokrotnie bezskutecznie próbował przesłuchać byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości i byłego Prokuratora Generalnego. Tego samego dnia Komitet postanowił złożyć wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie na Ziobrę takiej kary dyscyplinarnej za nieobecność na posiedzeniu.

Komisja Śledcza Pegasusa zamierzała przesłuchać Ziobrę po raz ostatni 31 stycznia – była to piąta próba przesłuchania go. Po tym, jak opuścił kilka posiedzeń, komisja zwróciła się do sądu o pomoc w zatrzymaniu posła i zmuszeniu go do stawienia się na przesłuchanie. Sejm uchylił mu w tym celu immunitet, a Sąd Okręgowy w Warszawie wyraził na to zgodę.

Ziobro został zatrzymany przez policję w dniu posiedzenia komisji śledczej po 10:30 rano, po przesłuchaniu w siedzibie Telewizji Republika. Posiedzenie komisji śledczej miało się rozpocząć o 10:30 rano. Ponieważ Ziobro nie wszedł do sali obrad do tego czasu, komisja śledcza uznała, że stawiennictwo byłego ministra jest nieskuteczne i zdecydowała się złożyć wniosek o areszt dyscyplinarny na okres do 30 dni.

Komisja Pegasus: Wyzwania, z którymi mierzy się były minister sprawiedliwości

Komitet Śledczy Pegasus bada legalność, stosowność i uzasadnienie działań podejmowanych przy użyciu tego oprogramowania, w tym przez rząd, służby specjalne i policję, od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komitet ma również za zadanie zidentyfikować osoby odpowiedzialne za nabycie Pegasus i podobnych narzędzi dla polskich władz.

Pegasus to system opracowany przez izraelską grupę NSO w celu zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. Wykorzystując Pegasusa, można nie tylko przechwytywać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale także uzyskiwać dostęp do innych przechowywanych danych, takich jak e-maile, zdjęcia lub filmy, a także sterować kamerami i mikrofonami. Wyniki badań Canadian Citizen Lab wskazały, że

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *