Ci, którzy narzekają na wszechobecną drożyznę, mogą się pocieszać, że nie mieszkają w Genewie, Zurychu czy Nowym Jorku. Tam bowiem koszty życia są najwyższe, co pokazuje niedawno przeprowadzone badanie. Z kolei miasta reprezentujące Polskę uplasowały się daleko — w drugiej setce rankingu.
- Według rankingu miast, w których żyje się najdrożej, na pierwszym miejscu znalazła się Genewa
- Jeszcze Zurych i Rejkiawik z Europy znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia
- Warszawa w rankingu miast, w których żyje się najdrożej, uplasowała się na 115 pozycji
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Co pół roku Numbeo, firma zajmująca się gromadzeniem danych, analizuje przeciętne koszty życia dla poszczególnych miast na świecie, co pozwala wskazać te, w których — po prostu — żyje się najdrożej. Autorzy badania jako punkt odniesienia mają Nowy Jork — każde inne miasto jest ocenione na podstawie tego, o ile było droższe lub tańsze w porównaniu z „Wielkim Jabłkiem”.
Oczywiście ceny w Nowym Jorku nie są jedynym kryterium. By móc ocenić koszty życia w sposób najbardziej obiektywny, pod uwagę brane są takie kryteria jak: wysokość czynszu, ceny artykułów spożywczych, ceny w restauracjach, czy siłę nabywczą w danym mieście, czyli to, na jakie wydatki mogą sobie pozwolić mieszkańcy.
Gdzie żyje się najdrożej? Mieszkańcy polskich miast mogą być zadowoleni
W tym roku analiza wspomnianych danych wykazała, że obecnie miastem, w którym koszty życia są najwyższe, jest Genewa. Jej wskaźnik kosztów utrzymania wynosi 101,7 punktów. Według Numbeo szacunkowe miesięczne koszty utrzymania jednej osoby wynoszą około 1 tys. 715 dol. (około 6 tys. 800 zł) bez czynszu, podczas gdy szacunkowe miesięczne koszty utrzymania czteroosobowej rodziny wynoszą około 6 tys. 300 dol. (25 tys. zł). Równocześnie miasto stale plasuje się jako jedno z najlepszych miejsc do życia pod względem jakości życia, ponieważ oferuje niski wskaźnik przestępczości i wiele miejsc pracy.
Na drugim miejscu uplasował się Zurych z wynikiem 100,4. Trzecie miejsce zajmuje Nowy Jork, którego wskaźnik kosztów utrzymania wynosi 100. Tuż za podium uplasowały się San Francisco i Boston. W pierwszej 10. rankingu wymieniane są także Boston, Rejkiawik, Waszyngton, Seattle, Los Angeles i Chicago.
Cała lista TOP 10 prezentuje się następująco:
- Genewa
- Zurych
- Nowy Jork
- San Francisco
- Boston
- Rejkiawik
- Washington D.C.
- Seattle
- Los Angeles
- Chicago
Polskie miasta wypadają na tym tle jako przyjazne dla oszczędnych. Pierwszym, co nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jest Warszawa, która uplasowała się na 115 pozycji ze wskaźnikiem 43,9. Oczko niżej plasuje się Kraków z wynikiem 43,8. Na 123 i 124 miejscu znalazły się kolejno Katowice i Wrocław. Dalej są Gdańsk (128) i Poznań (129).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło