Polski PKB na tle Europy. Pięć krajów może się pochwalić szybszym rozwojem

Jesteśmy w czołówce najszybciej rozwijających się krajów, ale w trzecim kwartale PKB Hiszpanii rosło dwa razy szybciej. Z kolei Niemcy mierzyli się z kurczącą gospodarką.

Statystyki wzrostu PKB w krajach Europy
Statystyki wzrostu PKB w krajach Europy | Foto: Eurostat, LEE WA DA / Shutterstock

Po kilku kolejnych kwartałach przyspieszenia wzrostu PKB w Polsce najnowsze statystyki z czwartku pokazały przyhamowanie. „Dane o PKB przypieczętowują pewien niechlubny rekord — trwające od końca 2022 r. ożywienie jest najwolniejszym w ostatnich 30 latach” — wskazują ekonomiści. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Najpopularniejsza miara dynamiki wzrostu gospodarczego wyniosła 2,7 proc. W przypadku liczenia PKB wyrównanego sezonowo (polega na eliminacji efektu zmienności kalendarzowej i zmienności dni roboczych oraz efektu sezonowości; pozwala ono nieco lepiej ocenić rzeczywistą zmianę aktywności gospodarczej w danym kwartale) gospodarka w rok urosła o 1,7 proc.

Polski PKB na tle Europy

Te 1,7 proc. wzrostu PKB jest dobrym punktem odniesienia dla porównania sytuacji w Polsce i innych krajach europejskich. Zaraz po czwartkowej publikacji GUS analogiczne dane zaprezentował Eurostat. Okazuje się, że wyrównany sezonowo wzrost gospodarczy w strefie euro wyniósł w tym samym czasie 0,9 proc., a dla całej Unii Europejskiej był minimalnie wyższy, bo osiągnął poziom 1 proc.

Podczas gdy w Polsce mamy spowolnienie wzrostu, w Europie jest przyspieszenie. Choć ciągle nasz kraj jest w ścisłej czołówce pod względem rozwoju, wyprzedza nas pięć narodów. Liderem jest Cypr (3,8 proc.) i za nim plasuje się Hiszpania (3,4 proc.). Na Litwie PKB urosło o 2,3 proc., w Bułgarii — o 2,2 proc., a w Portugalii — o 1,9 proc.

Takim samym wynikiem jak Polska mogą się pochwalić: Holandia i Słowacja.

Na czerwono zaznaczona kolumna z dynamiką wzrostu PKB w trzecim kwartale 2024 r. dla poszczególnych krajów
Na czerwono zaznaczona kolumna z dynamiką wzrostu PKB w trzecim kwartale 2024 r. dla poszczególnych krajów | Eurostat

— Średni wzrost w strefie euro w trzecim kwartale był nieoczekiwanie silny, ale tempo to wydaje się nie do utrzymania — komentuje ekspert ING Peter Vanden Houte. — Oczekuje się, że zima będzie słaba, co prawdopodobnie obniży wzrost w 2025 r.

Zobacz też: Ekspert o najnowszych danych z gospodarki

Kurczące się gospodarki Europy

Jest w Europie kilka krajów, gdzie nie tylko mogą pomarzyć o wzroście gospodarczym Polski, ale też mierzą się z problemem kurczącej się gospodarki. Jednym z takich przykładów są Niemcy — tam PKB w trzecim kwartale było mniejszy o 0,2 proc. niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Dokładnie taki sam wynik mają Irlandia i Rumunia.

Minimalnie pod kreską jest Szwecja i Austria. Większy minus mają: Estonia i Węgry — po 0,7 proc. Najmocniej hamulec wcisnęła Łotwa, gdzie spadek PKB wyniósł 1,4 proc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *