Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Podatek od nieruchomości. Wiceminister zapowiada "dużą zmianę" - Gospodarka i Biznes News

Podatek od nieruchomości. Wiceminister zapowiada „dużą zmianę”

Ile średnich pensji netto na mieszkanie?

Ile średnich pensji netto na mieszkanie?TVN24

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

W środę na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian ustaw o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowej przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Projekt został poddany szerokim konsultacjom, jest to już trzecia jego wersja.

Nowelizacja, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025, została w środę skierowana do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

"Stawka zostanie wyrównana w dół"

Celem regulacji jest doprecyzowanie obowiązujących przepisów i wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych. Jak mówił wiceminister finansów Jarosław Neneman przedstawiając projekt, dotychczasowe przepisy były niejasne i nie pasowały do rzeczywistości. Dodał, że w Naczelnym Sądzie Administracyjnym znacząca liczba spraw dotyczyła właśnie podatku od nieruchomości.

Neneman wyjaśnił, że ministerstwo postanowiło „zachować prawny status quo” w sprawie przepisów podatkowych, co oznacza, że coś, co było opodatkowane do tej pory, nadal będzie opodatkowane, a co nie było – nie będzie, z wyjątkiem silosów. Wiceminister zapewnił, że pieniądze z podatków lokalnych trafią do samorządów, z przeznaczeniem na potrzeby miejscowe, czyli dla mieszkańców danej gminy.

Jak mówił, w projektowanej ustawie zmienia się sposób opodatkowania. Przykładowo w przypadku garaży ten sam garaż, w zależności od swojego statusu prawnego, mógł mieć różny podatek, co nie powinno mieć miejsca.

– Stawka zostanie wyrównana w dół. Szacujemy, że w skali kraju będzie to ubytek około 170 milionów złotych – zapowiedział wiceminister. Dodał, że według szacunków resortu w pozostałych przypadkach skutki finansowe zmian będą „zerowe”.

Dodał, że by zapewnić łagodne wejście w system, MF proponuje przedłużenie do 31 marca terminu na złożenie deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości na 2025 r. przez przedsiębiorców, by mieli czas dostosować się do zmian.

Osiemnaście poprawek PiS

Poseł Janusz Kowalski (PiS), zwracając się do ministra, mówił: – Obiecaliście w umowie koalicyjnej, że w ustawach podatkowych vacatio legis będzie wynosiło minimum 6 miesięcy, a my musimy ją uchwalić w kilka tygodni.

– Ta zasada została złamana, dlatego jako Prawo i Sprawiedliwość złożymy wniosek o wysłuchanie publiczne – zapowiedział.

Kowalski zaznaczył, że PiS chce zgłosić 18 poprawek o charakterze merytorycznym, a nawet „projekt ustawy, który zobowiązuje ministra finansów do stworzenia centralnej bazy interpretacji podatkowych w zakresie podatku od nieruchomości”.

Pozostałe kluby, poza Konfederacją, przychylnie oceniły rządowy projekt, zauważając, że poprawia on dotychczasowe przepisy w zakresie podatkowym. Natomiast poseł Witold Tumanowicz (Konfederacja) przekonywał, że wprowadza on nowe problemy interpretacyjne.

"Opodatkowanie budynków mieszkalnych wymaga gruntownych zmian"

Zgodnie z uzasadnieniem „w projekcie przewiduje się wprowadzenie nowych definicji pojęć: „budowla” oraz „budynek” – na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, doprecyzowanie zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych, doprecyzowanie zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości budowli infrastruktury portowej, zmianę zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości obiektów infrastruktury kolejowej, zmianę zasad korzystania ze zwolnień podmiotowych w podatku rolnym, a także zmianę o charakterze dostosowującym do aktualnie obowiązujących przepisów unijnych w sprawie zasad stosowania ulg dotyczących inwestycji w gospodarstwach rolnych, których warunki muszą spełniać polskie przepisy dotyczące stosowania ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym”.

Neneman odpowiadając na pytania posłów poinformował, że do projektu zostało zgłoszonych 600 uwag. Zaznaczył, że jest to mała nowelizacja, „pierwszy krok”.

– Opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian. (…) To będzie duża zmiana, na tę zmianę musimy chwilę poczekać, trzeba będzie znaleźć konsensus polityczny – powiedział wiceminister. 

Podatek od nieruchomości. Wiceminister zapowiada "dużą zmianę" - INFBusiness Podatek od nieruchomości. Wiceminister zapowiada "dużą zmianę" - INFBusiness

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *