Pensja zasadnicza będzie musiała osiągać poziom ustawowego, minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość tego ostatniego będzie aktualizowana — informuje „Rzeczpospolita”.
Rząd wprowadza zmiany w zasadach ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę, dostosowując je do unijnej dyrektywy, która ma zapewnić adekwatne wynagrodzenia minimalne w UE. Projekt ustawy trafił właśnie do konsultacji.
Nowe przepisy mają na celu nie tylko coroczne podwyższanie płacy minimalnej, ale także jej regularną aktualizację co cztery lata. To ma zapewnić, że minimalne wynagrodzenie będzie bardziej adekwatne do rzeczywistych kosztów życia i poziomu wynagrodzeń w kraju — pisze gazeta.
Projekt ustawy zakłada, że minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynagrodzeniem zasadniczym. Oznacza to rezygnację z zamkniętego katalogu składników, które nie wliczają się do najniższej pensji. W praktyce premie i nagrody nie będą wliczane do minimalnego wynagrodzenia.
W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać m.in., że takie rozwiązanie przywróci motywacyjny charakter dodatkom, premiom i nagrodom, które obecnie często stanowią uzupełnienie do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło