W Ministerstwie Finansów można odczuć ulgę. Najnowszy odczyt indeksu S&P Global wywołał natychmiastową reakcję Andrzeja Domańskiego. Indeks PMI wskazuje na znaczny wzrost aktywności przemysłowej.

- Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w marcu wyniósł 50,6 pkt., przekraczając granicę 50 punktów po raz pierwszy od trzech lat.
- Wzrost wskaźnika PMI odzwierciedla poprawę w takich obszarach jak nowe zamówienia, produkcja i zatrudnienie.
- Przedsiębiorstwa po raz czwarty w ciągu pięciu miesięcy stworzyły nowe miejsca pracy, co budzi nadzieje na dalszy wzrost gospodarczy.
- Więcej informacji biznesowych znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
„Nabieramy rozpędu! Po raz pierwszy od trzech lat indeks PMI dla polskiego przemysłu przekroczył 50 punktów (50,6), co oznacza ożywienie w sektorze” – minister finansów wyraził radość na platformie X tuż po opublikowaniu nowego badania S&P Global.
x.com
Szybka reakcja na nowe dane podkreśla intensywną presję w ministerstwie i czujne oko na rozwój branży. W ostatnich latach sektor ten był chwiejną, niegdyś silną częścią polskiej gospodarki, obciążoną zmniejszonymi zamówieniami z Zachodu, kosztami związanymi z wojną na Ukrainie i wcześniejszymi reperkusjami ograniczeń związanych z Covid. Jednak teraz są powody, aby przyjąć bardziej optymistyczne nastawienie.
Wskaźnik PMI w końcu osiągnął poziom dodatni, przekraczając 50 punktów, a wartość lutowa wyniosła 50,6 punktów, w porównaniu z 48,8 punktów w styczniu. Znacznie przewyższa prognozy ekonomistów (49 punktów).

Firmy produkcyjne zgłosiły lepsze warunki rynkowe i oznaki ożywienia gospodarczego. Jednak raport zauważył, że tempo wzrostu było ograniczone. Nowe zamówienia eksportowe ponownie spadły , choć w wolnym tempie.
„W lutym polski PMI w końcu przekroczył próg 50,0 punktów, napędzany ponownym wzrostem nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia, a także stabilizacją zapasów środków produkcji. Ostatni raz indeks wskazywał na ogólną poprawę warunków gospodarczych w kwietniu 2022 r.”, komentuje w analizie Trevor Balchin, dyrektor ds. ekonomicznych w S&P Global Market Intelligence.
Tekst jest kontynuowany pod filmem
Onet Rano Finansowo: Czy Polska dogoni Europę w elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego?
Prognozy ekonomiczne ulegają poprawie
„Poza głównym wskaźnikiem i jego składowymi widoczne były również inne oznaki rosnącego optymizmu – prognozy na kolejne 12 miesięcy znacznie się poprawiły, zbliżając się do najwyższego poziomu od ponad trzech i pół roku (w tym okresie wyższy poziom odnotowano tylko raz)” – podkreśla analityk.
Przeczytaj także: Business Insider Barometer: Prognozy ekonomiczne stały się mniej optymistyczne
Zauważa, że pomimo kolejnego spadku średnich kosztów produkcji, producenci podnosili ceny wyrobów gotowych w najszybszym tempie od dwóch lat, co wskazuje na duży popyt.
„Chociaż wzrost produkcji i nowych zamówień był umiarkowany, firmy zwiększyły zatrudnienie po raz czwarty w ciągu pięciu miesięcy , co sugeruje, że spodziewają się dalszej ekspansji wraz ze zbliżaniem się wiosny. Wzrost wskaźnika PMI dla niemieckiego sektora wytwórczego do dwuletniego maksimum w lutym daje dalsze powody do optymizmu” — stwierdził Trevor Balchin.
Ten wzrost zatrudnienia prawdopodobnie będzie szczególnie przyjemny dla Ministerstwa Finansów, ponieważ oznacza, że baza podatkowa nie zmniejszy się, w przeciwieństwie do wielu poprzednich miesięcy. Główny Urząd Statystyczny niedawno poinformował o 0,9-procentowym spadku zatrudnienia w ponad 10 firmach w styczniu, co odpowiada 61 tysiącom utraconych miejsc pracy.
— Opublikowane dziś badanie nastrojów wśród polskich producentów jest optymistyczne. […] Polscy producenci przypisują pozytywne prognozy nowym liniom produktów, rosnącemu popytowi, poprawie warunków w Niemczech i ożywieniu rynku. […] Oczywiste jest, że polska gospodarka ma bardzo obiecujące perspektywy, ze stabilnym wzrostem konsumpcji i wzrostem inwestycji. Dlatego polski przemysł słusznie spodziewa się większych zamówień. Jednak sytuacja zewnętrzna, szczególnie w Niemczech, pozostaje niepewna, biorąc pod uwagę na przykład potencjalne nałożenie ceł na UE przez prezydenta USA D. Trumpa. […] W tej chwili trudno przewidzieć, czy indeks PMI utrzyma się na poziomie powyżej 50 punktów w nadchodzących miesiącach, czy też może tymczasowo spaść poniżej tego progu — zauważa Monika Kurtek , główna ekonomistka Banku Pocztowego.