Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Rekordowo niski stan wody w Wiśle. Co z chłodzeniem elektrowni? - Gospodarka i Biznes News

Rekordowo niski stan wody w Wiśle. Co z chłodzeniem elektrowni?

We wtorek na stacji Warszawa-Bulwary zarejestrowano rekordowo niski stan wody w Wiśle — poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rzeka jest wykorzystywana m.in. przez koncerny energetyczne do chłodzenia bloków produkujących energię i ciepło. Sprawdziliśmy, czy elektrownie i ciepłownie musiały ograniczyć swoją pracę.

Stan wody w Wiśle jest dramatycznie niski. Warszawa, 9 września 2024 r.
Stan wody w Wiśle jest dramatycznie niski. Warszawa, 9 września 2024 r. | Foto: Anita Walczewska / East News

Dziś na stacji Warszawa–Bulwary zarejestrowano rekordowo niski stan wody (20 cm). Do tej pory absolutne minimum wynosiło 26 cm — wartość ta osiągnięta była podczas suszy letnio-jesiennej w 2015 r. (28 i 29 sierpnia oraz 5 września)” — podał IMiGW na platformie X.

To właśnie w sierpniu 2015 r. z powodu potężnych upałów i niskich stanów rzek w Polsce ogłoszono tzw. stopnie zasilania, czyli ograniczono pobór energii dla tysięcy polskich przedsiębiorstw. Dzięki temu udało się uniknąć blackoutu, a więc niekontrolowanych przerw w dostawach prądu w całym kraju.

x.com

Tym razem jednak, choć znów mamy do czynienia z suszą, sytuacja w energetyce nie jest tak dramatyczna. Mamy przede wszystkim więcej nowych bloków z zamkniętym systemem chłodzenia. Poza tym drastycznie przybyło nam odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu zwiększyły się rezerwy dostępnych mocy.

Wody z Wisły wciąż używają jednak stare jednostki wytwórcze, np. w Elektrowni Kozienice. Okazuje się, że obecnie siłownia nie ma problemów z chłodzeniem.

Elektrownia Kozienice pracuje normalnie. Stan rzeki Wisły jest niski, ale wystarczający do pracy elektrowni — zapewnia Krzysztof Bomba, kierownik biura komunikacji Enei Wytwarzanie, która jest właścicielem siłowni.

Z kolei warszawskie elektrociepłownie, które należą do PGNiG Termika, radzą sobie m.in. dzięki wykorzystaniu dodatkowych pompowni.

Z powodu niskiego poziomu lustra wody w Wiśle od połowy zeszłego tygodnia układ podawania wody chłodzącej w Elektrociepłowni Siekierki pracuje z użyciem dodatkowej pompowni. Obecnie zakład działa zgodnie z zapotrzebowaniem odbiorców. Nie przewidujemy przerw w produkcji, prądu i ciepłej wody mieszkańcom Warszawy nie zabraknie” — zapewniło nas biuro prasowe PGNiG Termika.

Spółka dodaje, że w odpowiedzi na pojawiające się coraz częściej niskie stany rzeki pracuje właśnie nad projektem budowy instalacji zapobiegającej dalszej erozji dna Wisły w tym rejonie.

Zagrożenia nie ma także w przypadku Elektrociepłowni Żerań. Tu zakład stosuje pobór wody z Wisły, ale też drugi z Kanału Żerańskiego, w którym wyższym poziom jest utrzymywany dzięki zaporze na Zalewie w Dębem i wrotach śluzy przy wejściu kanału do Wisły” — wyjaśnia spółka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *