Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Rosja spełniła groźbę. Dostawy gazu do Austrii zatrzymane - Gospodarka i Biznes News

Rosja spełniła groźbę. Dostawy gazu do Austrii zatrzymane

— Zgodnie z zapowiedziami, rosyjski Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii — potwierdziła rzeczniczka koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z agencją dpa. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i „zimą nikt nie zmarznie” — zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Magazyn gazu w Salzburgu
Magazyn gazu w Salzburgu | Foto: Spitzi-Foto / Shutterstock

— Austriackie magazyny gazu są zatem dobrze wypełnione — powiedział Nehammer. — Nie pozwolimy, aby nas szantażowano — dodał kanclerz. Austria zużywa około 91 TWh gazu rocznie, a w magazynach ma obecnie 94 TWh. Dla porównania w Polsce wykorzystuje się 206 TWh w ciągu roku, a w magazynach mamy 36 TWh.

Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Austrii jest efektem sporu prawnego między Gazpromem a OMV i odpowiedzią na orzeczenie arbitrażowe Międzynarodowej Izby Handlowej, która w tym sporze przyznała OMV rację oraz odszkodowanie w wysokości 230 mln euro.

Austria jest jednym z niewielu krajów europejskich, które odbierały rosyjski gaz; pozostałe państwa obniżały import od ataku Moskwy na Ukrainę w 2022 r. W sumie 80 proc. importowanego przez Austrię gazu pochodziło z Rosji.

Koncern OMV zapewnił wcześniej, że od pewnego czasu przygotowywał się na ostateczne odcięcie rosyjskiego gazu i nadal będzie dostarczać to paliwo swoim klientom. Poinformował, że ma długoterminowe umowy z innymi dostawcami gazu oraz zdolność przesyłową z Niemiec i Włoch. Może również otrzymywać skroplony gaz ziemny z Holandii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *