W czwartek Rada Miasta Zakopane podjęła jednomyślną decyzję o zabezpieczeniu miasta pod Giewontem przed wtargnięciem projektów deweloperskich. Członkowie Rady opowiadają się za ścisłym przestrzeganiem przepisów budowlanych i ograniczeniem pozwoleń na konstrukcje o dużych gabarytach, które zagrażają lokalnej społeczności i autentyczności regionu.

W rezolucji podkreślono, że inwestycje na dużą skalę prowadzą do wzrostu cen nieruchomości, przesiedleń mieszkańców i pogorszenia stanu przestrzeni publicznej. Rada wezwała burmistrza, starostę i wojewodę małopolskiego do podjęcia wszelkich zgodnych z prawem działań w celu zatrzymania szkodliwych trendów urbanizacyjnych.
Radni Zakopanego postulują m.in. zakaz odstępstw od przepisów budowlanych, ograniczenia w zakresie lokalizacji osiedli mieszkaniowych na obszarach chronionych oraz wprowadzenie bardziej rygorystycznych systemów opłat lokalnych, aby zapobiec nadużyciom w tzw. „szarej strefie” wynajmu turystycznego w budynkach mieszkalnych.
Przeczytaj także
Wojna taksówkarzy i „aplikacji” w Zakopanem. Pijany kierowca spowodował wypadek
Zastępca burmistrza Bartłomiej Bryjak zwrócił się do rady, szczerze mówiąc o ogromnej presji, jaką deweloperzy wywierają na urzędników miejskich.
„Stajemy w obliczu wyzwań związanych ze znaczącymi inwestorami, którzy się do nas zgłaszają, presją, jaką wywierają na nas, na urzędników, na biuro i ich postępowaniem. Czasami widzimy bardzo luksusowe pojazdy zaparkowane przed biurem. Przyjeżdżają myśląc, że mając pieniądze, znajomości i wpływy mogą mieć wszystko. Zapewniam jednak, że nie mają kontroli nad biurem miasta i tak pozostanie, dopóki tu będziemy” – stwierdził Bryjak.
Wspomniał także, że miasto stale kwestionuje decyzje zezwalające na duże inwestycje, gdy są one sprzeczne z lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego. Władze podkreślają, że ich celem nie jest blokowanie postępu, ale ochrona lokalnej społeczności przed reperkusjami nieuregulowanego wzrostu.
„Jesteśmy zobowiązani do wykorzystania wszelkich dostępnych środków prawnych, aby zapewnić, że te obiekty będą budowane w harmonii z otoczeniem, odzwierciedlając kulturę i że budynki będą się wzajemnie uzupełniać. Bez wątpienia będziemy sprzeciwiać się dużym kompleksom apartamentowym, nawet jeśli będą reklamowane jako hotele, pseudo-hotele, condo-hotele lub apart-hotele” – dodał zastępca burmistrza.
W uchwale przyjętej w czwartek radni zauważyli, że Zakopane wyróżnia się niepowtarzalnym, indywidualnym i niezwykłym krajobrazem górskim, który jest jego najważniejszą atrakcją turystyczną, a charakterystyczna podhalańska architektura i układ przestrzenny stanowią istotny element dziedzictwa kulturowego. (PAP)
ktoś/par/