Ostatni pełny tydzień października kończymy mieszanymi danymi. W minionych dniach mieliśmy do czynienia z nowymi rekordami i szczytami, ale też sporymi rozczarowaniami. Zapraszamy na podsumowanie.
1. Płace realne rosną najwolniej w tym roku
Płace we wrześniu rosły nieco wolniej niż miesiąc wcześniej oraz słabiej od prognoz ekspertów. Wciąż jednak wzrost jest dwucyfrowy. Za niższym odczytem dynamiki nominalnej i większą inflacją idzie coraz niższy wzrost płac realnych, które rosną najwolniej od początku roku.
2. Srebro najdroższe od przeszło dekady. Nowe rekordy cen złota
Notowania srebra ruszyły ostro w górę i wybiły się na najwyższe poziomy od blisko 12 lat. Nowe nominalne rekordy wszech czasów ustanowiło także złoto.
3. Analitycy orzekli: konsument umarł
Wrzesień przyniósł nieoczekiwany i stosunkowo mocny spadek sprzedaży detalicznej w Polsce – wynika z danych GUS. To lekki szok dla ekonomistów, którzy spodziewali się utrzymania dodatniej dynamiki tego wskaźnika. To pierwszy w tym roku spadek sprzedaży.
Przeczytaj także
Polski konsument widzi przyszłość w czarnych barwach. Ożywienia nie będzie?
4. Czy to jeszcze jest hossa? Jeśli nawet, to pachnie jak bessa
Podczas gdy S&P500 czy DAX jeszcze niedawno śrubowały historyczne rekordy, tak ostatni szczyt WIG-u widzieliśmy ponad 5 miesięcy temu. Jeszcze gorzej radzi sobie tzw. szeroki rynek. Jeśli to jest hossa, to jest ona bardzo specyficzna i wybredna.
5. Zwrot na rynku najmu. Stawki znowu zaczęły spadać
Kto wstrzymał się do końca studenckich wakacji z podpisaniem umowy najmu, ten mógł ugrać nawet kilka procent. Taką tezę można wysnuć, patrząc wyłącznie na średnie ceny ofertowe – wynika z danych Otodom Analytics.
Średnie ceny ofertowe najmu mieszkań (0-40 mkw.)
Infogram
6. Żabka prawie jak JSW
Opadł już kurz po debiucie Żabki na GPW, który nie był taki, jak oczekiwali inwestorzy detaliczni. Na wyraźnym plusie kurs był tylko pierwszego dnia notowań, który i tak skończył się na poziomie ceny z oferty publicznej. W przypadku dużych debiutów na GPW ostatnich 20 lat sytuacja taka dotknęła tylko JSW.
7. Produkcja przemysłowa miała wzrosnąć, ale spadła. Dane rozczarowały trzeci raz z rzędu
Wrzesień przyniósł utrzymanie ujemnej dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ekonomiści spodziewali się minimalnej poprawy. To już trzecie z rzędu rozczarowania z polskiego sektora wytwórczego.
8. Deweloperzy szturmują urzędy, ale nowych mieszkań już tak nie przybywa
Trzeci kwartał 2024 r. przyniósł rekordową liczbę pozwoleń na budowę uzyskanych przez deweloperów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Na wysokim poziomie utrzymała się liczba rozpoczynanych budów. Mniej niż w poprzednich latach było za to gotowych mieszkań.
9. Akcje Nvidii na nowym szczycie
Podczas wtorkowej sesji akcje Nvidii nieznacznie poprawiły rekord wszech czasów. W rezultacie wartość rynkowa tegorocznego ulubieńca inwestorów zbliżyła się do kapitalizacji Apple’a – najcenniejszej giełdowej spółki świata.
10. Bez ożywienia w strefie euro. Usługi osłabły, a przemysł leży
Jesienią gospodarka strefy euro znalazła się w stagnacji. Koniunktura w usługach pozostaje słaba, a w przemyśle od ponad dwóch lat trwa recesja – wynika z najnowszych odczytów PMI.
DU