Ile kosztuje wynajęcie pokoju, mieszkania lub pensjonatu?

Egzaminy ósmoklasistów i finały szkół średnich są już tuż-tuż. Po tych ocenach znaczna liczba przyszłych uczniów szkół średnich i studentów stanie przed krytycznym pytaniem – gdzie zamieszkają po przeprowadzce do nowego miasta? W Bankier.pl badamy koszty związane z wynajmem pokoju w pensjonacie, szkole z internatem lub dzieleniem mieszkania z innymi.

Współlokator, mieszkanie czy pensjonat? Sprawdzamy ile trzeba zapłacić za miejsce w dużym mieście
zdjęcie: Daniel Dmitriew / / FORUM

Od ponad dwóch lat ceny wynajmu na polskim rynku są stabilne. Według danych Otodom Analytics średnie ceny ofertowe kawalerek (do 40 mkw.) w marcu 2025 r. były wyższe o zaledwie 0,1% (Warszawa) do 5% (Szczecin) w porównaniu z rokiem poprzednim. W ciągu dwóch lat przeważały również jednocyfrowe wzrosty – od niecałych 2% we Wrocławiu do 7% w Poznaniu.

Podobną tendencję obserwuje się w przypadku najczęściej wynajmowanych nieruchomości o powierzchni od 40 do 59 mkw. W porównaniu do marca 2024 r. ceny wahały się od poniżej 2 proc. (Kraków, Katowice i Gdańsk) do 5,5 proc. wyższych. W ciągu dwóch lat wycena takich nieruchomości wzrosła od mniej niż 3 proc. (Wrocław), przez około 7 proc. (Warszawa i Gdańsk), do 11 proc. (Poznań).

Za ten sam czynsz, 20 mkw mniej

Należy przypomnieć wydarzenia na polskim rynku wynajmu sprzed trzech lat. Gwałtowny wzrost popytu wywołany wybuchem wojny na Ukrainie i napływem uchodźców do Polski spowodował, że ceny wzrosły o kilkadziesiąt procent w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

W rezultacie najbardziej pożądane nieruchomości o powierzchni od 40 do 59 metrów kwadratowych są obecnie wyceniane od ponad 30 procent (Katowice i Łódź) do ponad 40 procent (Warszawa i Kraków) wyżej niż trzy lata temu.

Średnie ceny ofertowe wynajmu mieszkań w wybranych miastach (40-59 mkw.)
Infografika

Podobne wzrosty cen odnotowano w przypadku najmniejszych mieszkań (do 40 mkw.), za które najemcy oczekują obecnie średnio więcej niż trzy lata temu za mieszkania o powierzchni 50 mkw. Tymczasem średnie ceny podawane w reklamach wynajmu mieszkań o powierzchni od 40 do 59 mkw. są obecnie porównywalne ze średnimi wycenami nieruchomości o powierzchni od 60 do 89 mkw. sprzed trzech lat.

Ile kosztuje pokój w mieszkaniu wieloosobowym lub pensjonacie?

Podobnie jak w przypadku ofert wynajmu całych mieszkań, reklamy pokoi i pojedynczych miejsc również odzwierciedlają stawki, które są obecnie o kilkadziesiąt procent wyższe niż trzy lata temu. Jaki więc budżet powinieneś przeznaczyć na wynajęcie miejsca w pokoju dla dziecka uczęszczającego do szkoły średniej w innym mieście?

Jak w przypadku wszystkich nieruchomości, najwyższe koszty wejścia za pokoje występują w Warszawie. Analiza ofert na popularnych platformach reklamowych ujawnia, że za pojedynczy pokój w stolicy trzeba obecnie zapłacić co najmniej 1100 zł miesięcznie. Najdroższe oferty zbliżają się do 2000 zł miesięcznie.

Takie wysokie ceny można również spotkać w reklamach pokoi w innych dużych miastach Polski. Często dotyczą one mieszkań położonych w centrum miasta lub w pobliżu najbardziej znanych szkół i uniwersytetów, ponieważ studenci muszą ze sobą konkurować o dostępne miejsca w pokojach.

W Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku lub Poznaniu możesz również odkryć tańsze opcje w przedziale 500-800 zł/miesiąc. Spośród siedmiu największych rynków wynajmu w Polsce, najbardziej przystępne ceny są w Łodzi i Katowicach.

Wynajęcie miejsca w pokoju współdzielonym, zwykle zajmowanym przez innego lokatora, jest zazwyczaj tańsze. Najniższe ceny za takie oferty wahają się od 400 do 600 zł/miesiąc.

Dodatkowe opłaty zwiększą Twoje wydatki

Należy jednak pamiętać, że większość reklamowanych stawek dotyczy jedynie kwot oczekiwanych za wynajęcie pokoju lub miejsca w nim. Tylko

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *