Ile musisz zaoszczędzić na mieszkanie? Pensje zaczęły doganiać ceny mieszkań

Mimo że ceny mieszkań nadal rosną i osiągają niespotykane dotąd poziomy, spowolnienie tempa wzrostu w drugiej połowie 2024 r. wskazywało, że po rocznej przerwie pensje zaczęły ponownie rosnąć w tempie przewyższającym koszty mieszkaniowe – jak podaje Bankier.pl. Zbadaliśmy, ile czasu zajmuje oszczędzanie na mieszkanie.

Pensje po przerwie podążały za cenami nieruchomości. Ile powinieneś oszczędzać na własne potrzeby?
zdjęcie bqmeng / / Shutterstock

Na podstawie danych z Bankier.pl za IV kw. 2024 r. średnie ceny mieszkań o powierzchni 50 m2 w największych miastach Polski wzrosły z poniżej 7% w Gdańsku i Poznaniu do około 11% we Wrocławiu w ujęciu rok do roku. Podczas gdy spadki cen powróciły zarówno w III, jak i IV kw. 2024 r., odnotowano je głównie w aktach notarialnych dotyczących większych mieszkań.

Ceny najbardziej pożądanych powierzchni (35-60 mkw.) utrzymują się na podwyższonych poziomach, a jedynie Łódź wśród sześciu największych polskich rynków nie przekroczyła jeszcze 10 000 zł/mkw. Próg ten został ostatnio przekroczony w Poznaniu. We Wrocławiu i Gdańsku średnie koszty transakcyjne stopniowo zbliżają się do 12 000 zł/mkw., w Krakowie do 13 000 zł/mkw., a w Warszawie średnia przekroczyła już 14 000 zł/mkw.

W efekcie, w przypadku typowego badanego mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych, w czwartym kwartale 2024 roku średnia cena wahała się od 443,5 tys. zł (Łódź) do blisko 710 tys. zł (Warszawa).

Jednakże płace rosły w podobnym lub nawet nieznacznie wyższym tempie w ciągu ostatniego roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw rosło o 8–11% rocznie.

Ten trend może wkrótce ulec zmianie. Według danych GUS dla całej Polski, wzrost przeciętnych wynagrodzeń w sektorze dużych przedsiębiorstw znacząco wyhamował w lutym.

Przewagę wzrostu wynagrodzeń nad średnim wzrostem cen mieszkań w stolicach odnotowano w województwach: wielkopolskim (+1,7 pp.), łódzkim (+4 pp.), małopolskim (+1,3 pp.), pomorskim (+3,2 pp.) i lubelskim (+5,2 pp.). Trzeci rok z rzędu wynagrodzenia i ceny mieszkań rozbiegają się w Warszawie. Jednak o ile w 2023 r. różnica na korzyść wynagrodzeń wyniosła 6 pp., to w 2024 r. wyniosła mniej niż 2 pp. Podobną sytuację zaobserwowano we Wrocławiu.

W Łodzi jest nadal najłatwiej, choć ceny wzrosły najszybciej

Zatem w świetle powyższego, dla mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych i zakładając nierealistyczną ideę oszczędzania jednej miesięcznej pensji brutto, najkrótszy okres oszczędzania będzie miał miejsce w Łodzi, gdzie wyliczony wskaźnik wyniósł 54 (-2 r/r).

Liczba średnich miesięcznych wynagrodzeń brutto odpowiadająca średniej cenie transakcyjnej mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych
Infografika

Po rocznej przerwie najmniej korzystną relację średniej ceny transakcyjnej do średniej pensji brutto w sektorze korporacyjnym ponownie zanotowano w Warszawie. W stolicy, według tego kryterium, na 50-metrowe mieszkanie trzeba by było uzbierać 73 miesiące. Warszawa wyprzedziła pod tym względem Kraków (72 pensje).

Łatwiej jest nabyć mieszkanie niż na początku pandemii

Choć ceny mieszkań osiągają coraz wyższe poziomy, to według takich analiz, niezależnie od zdolności kredytowej i marż bankowych, łatwiej jest zabezpieczyć sobie mieszkanie niż na początku pandemii COVID-19, pod koniec 2020 roku.

W ciągu czterech lat średnie ceny transakcyjne mieszkań wzrosły od 32% w Gdańsku do ponad 50% w Krakowie i Łodzi, przy czym jedynie na Mazowszu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw nie wzrosło o więcej niż 50%, a w Małopolsce wzrost wyniósł prawie 60%.

Wynagrodzenie w Warszawie kontra mieszkanie w

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *