Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Koniec WIRON-u w hipotekach. Ostatni bank zmienił wskaźnik - Gospodarka i Biznes News

Koniec WIRON-u w hipotekach. Ostatni bank zmienił wskaźnik

Zapowiadano go jako rewolucyjną zmianę korzystną dla kredytobiorców. Tymczasem po krótkiej, pełniej zawirowań historii schodzi ze sceny. Wskaźnik WIRON nie jest już wykorzystywany w żadnym z kredytów hipotecznych na polskim rynku.

Koniec WIRON-u w hipotekach. Ostatni bank zmienił wskaźnik
fot. ivankifa / / Shutterstock

Reforma wskaźników referencyjnych wchodzi w kolejną fazę. 10 grudnia Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej poinformował oficjalnie o wyborze wskaźnika WIRF jako docelowej konstrukcji, która powinna być stosowana na rynku finansowym. Decyzja była wielokrotnie przesuwana w czasie, a o nadejściu tego momentu „lada chwila” informowano co najmniej od połowy 2024 r.

Kilka dni później VeloBank, ostatni kredytodawca stosujący WIRON w umowach o kredyt hipoteczny, zdecydował się na zmianę i przesiadkę na WIBOR 1M. To symboliczny moment dla rynku – kończy się właśnie krótka i skromna kariera nowej stawki. VeloBank, oferujący wyłącznie hipoteki z okresowo stałym oprocentowaniem, używał wskaźnika wyłącznie dla wyznaczania oprocentowania po okresie obowiązywania stałej stopy.

Banki słusznie zwlekały z decyzją

„1 mld zł rocznie oszczędności w portfelach kredytobiorców” – tak premier Morawiecki reklamował efekty zmiany wskaźnika referencyjnego w maju 2022 przy okazji prezentacji programu wsparcia dla kredytobiorców. Rozbudziło to, niesłusznie, nadzieje kredytobiorców na lepszą dostępność finansowania. Szybko jednak okazało się, że banki nie palą się do zmiany, a instytucje, które zdecydowały się na taki ruch, pożałowały zapewne pośpiechu.

Pierwszym i jedynym kredytem zmiennoprocentowym opartym na WIRON-ie była hipoteka, która pojawiła się w ofercie ING Banku Śląskiego w czerwcu 2023 r. Chociaż od początku 2023 r. kredytodawcy teoretycznie mogli mieć w ofercie zarówno produkty bazujące na nowej stawce, jak i jej poprzedniku (WIBOR), to żaden z banków nie skorzystał z tej możliwości. Wydawało się wówczas, że zwyciężyło podejście tymczasowego wycofania kredytów ze zmienną stopą i powrotu na rynek z nowym produktem. Pierwszy krok zrobił m.in. Bank Millennium, ale nowość „dowiózł” tylko ING.

Już pod koniec 2023 r. stało się jasne, że dyskusje o następcy WIBOR-u wracają do punktu zero. Nowy wskaźnik pod koniec grudnia minionego roku pokazał się z nietypowej strony. Notowania z końca grudnia mocno odbiegały od poprzednich odczytów. W efekcie WIRON 1M zaliczył trwający jeden miesiąc dołek na poziomie o 0,2-0,3 pp. niższym niż w grudniu (i potem lutym). W ofercie ING Banku Śląskiego doprowadziło to do „hipotecznego ewenementu”, o którym pisaliśmy na łamach Bankier.pl – kredyt ze zmienną stawką był przez chwilę tańszy niż kredyt z okresowo stałym oprocentowaniem.

Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem z WIRON-em w umowie w ING Banku Śląskim przetrwały w ofercie zaledwie rok. W czerwcu 2024 r. bank zawiesił proponowanie zmiennoprocentowych hipotek, a jesienią wrócił z rozwiązaniem opartym na WIBOR 1M. Grudniowa zmiana w VeloBanku również sprowadza się do zmiany wskaźnika na WIBOR 1M.

Kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem, bazującym na wskaźniku WIBOR, mają w swojej ofercie obecnie: Alior Bank, Bank BPS, BOŚ, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Citi Handlowy, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank oraz Santander Bank.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *