Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Mieszkania z rynku wtórnego staniały w połowie miast - Gospodarka i Biznes News

Mieszkania z rynku wtórnego staniały w połowie miast

Słabnący popyt i rosnąca liczba ofert skłaniają sprzedających do urealniania cen mieszkań. Dotyczy to przede wszystkim kawalerek. Liczba mieszkań w ofercie wzrosła w ciągu roku o ponad jedną czwartą, a popyt zmalał – pisze w czwartek "Puls Biznesu".

Mieszkania z rynku wtórnego staniały w połowie miast
fot. Alex Stemmer / / Shutterstock

"W ostatnim kwartale 2024 r. w 10 na 18 miast wojewódzkich zanotowano spadek średniej ceny mieszkań na rynku wtórnym — wynika z danych portalu Nieruchomości-online.pl. Lokale jednopokojowe na ośmiu rynkach staniały o ponad 1 proc., a na sześciu ceny się ustabilizowały. W Warszawie, Lublinie, Łodzi i Gdańsku korekta objęła wszystkie typy mieszkań: jedno-, dwu- i trzypokojowe" – czytamy w czwartkowym wydaniu "PB".

"Jeśli w 2024 r. ktoś miał gotówkę lub zdolność kredytową, ale zdecydował się poczekać z kupnem mieszkania, licząc na większą elastyczność sprzedających, obrał być może słuszną strategię. W IV kw. w miastach wojewódzkich zaobserwowano więcej przypadków urealnienia lub przynajmniej stabilizacji cen ofertowych niż wzrostów" – stwierdził Rafał Bieńkowski z portalu Nieruchomosci-online.pl, cytowany na łamach gazety.

Jak pisze dziennik, w przypadku kawalerek jeszcze w III kw. wzrost cen obserwowano w siedmiu z badanych miast, a w IV kw. jedynie w czterech: we Wrocławiu i w Rzeszowie (wzrost poniżej 2 proc.) oraz w Opolu i w Bydgoszczy (5 proc.). Sprzedający zdecydowali się dopasować cenę wyjściową w ogłoszeniu do trudniejszych realiów rynkowych w ośmiu stolicach regionów: w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Szczecinie i Warszawie. W IV kw. średnie ceny ofertowe były tam niższe k/k maksymalnie o 3-4 proc. (najczęściej jednak o 1-2 proc.) – dodaje "PB". (PAP)

bpk/ amac/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *