Ani deweloperzy, ani ich klienci nie spodziewają się dziś podwyżek cen mieszkań – wynika z najnowszego badania nastrojów na rynku mieszkaniowym przeprowadzonego przez serwis Tabelaofert.pl. Coraz więcej firm deweloperskich spodziewa się natomiast spadku cen w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Indeks Nastrojów Deweloperów (IND) to badanie prowadzone przez dział analiz portalu Tabelaofert.pl, na próbie ponad 200 firm deweloperskich w całej Polsce. Jeszcze nigdy w historii odczytów Indeks Nastroju Deweloperów nie był na niższym poziomie niż obecnie.
"Już tylko 2,7 proc. ankietowanych deweloperów uważa, że najbliższa przyszłość rynku to wzrost cen, ale za to aż 30,4 proc. z nich spodziewa się spadku. To historyczny odczyt, który również doskonale odzwierciedla sytuację w biurach sprzedaży. Mimo licznych promocji sprzedaż w listopadzie diametralnie spadła. A oferta nowych mieszkań wciąż jest wysoka" – komentuje Robert Chojnacki, założyciel tabelaofert.pl.
Deweloperzy z Polski biją marżami średnią europejską. Gdzie szukać rentowności firm sprzedających mieszkania?
Polska jest europejskim rajem dla branży nieruchomości. Rentowność polskich deweloperów w ostatnim roku jeszcze zwiększyła przewagę, jaką miała nad średnią europejską – wynika z danych zebranych przez legendarnego profesora finansów z USA. Dla Bankier.pl to, czym są marże deweloperskie, tłumaczy prof. Jacek Welc, ekspert z dziedziny finansów korporacyjnych.
WIĘCEJ…
Indeks Zmiany Cen Mieszkań odnotował najniższą wartość w historii odczytu. Listopad 2024 przyniósł dalszy spadek indeksu do poziomu -0,28, pogłębiając ujemny trend po październikowym wyniku -0,2.
Przekłada się to również na pesymistyczne przewidywania deweloperów dotyczące szybkości wyprzedawania oferty. 27,7 proc. firm jest zdania, że sprzedaż będzie iść jeszcze wolniej niż obecnie, a 53,6 proc. nie dostrzega w tym zakresie możliwości poprawy.
W ocenie specjalistów, pogorszenie nastrojów na rynku to wynik szeregu czynników. W tym oddalającej się perspektywy obniżek stóp procentowych. Wciąż też brakuje jasnych deklaracji w sprawie nowego programu mieszkaniowego.
"Dostrzegamy, że potencjalni nabywcy wciąż wstrzymują się z decyzjami zakupowymi, oczekując na oficjalne informacje dotyczące nowego programu wsparcia mieszkaniowego" – mówi Ewa Palus, główny analityk REDNET Property Group. "Pozytywna decyzja zmobilizowałaby osoby czekające na program do podjęcia działań i rezerwacji mieszkań. Negatywna skłoniłaby zaś niezdecydowanych klientów do powrotu na rynek i rozważenia zakupu na dotychczasowych warunkach" – dodała.
Analitycy zwracają uwagę, że rynek wtórny oferuje coraz więcej gotowych mieszkań, co stanowi konkurencję dla nowych inwestycji.
"Szeroki wybór i możliwość szybkiego wprowadzenia się sprawiają, że część klientów wybiera ten segment zamiast rynku pierwotnego – powiedziała Ewa Palus.
"Na rynku obecnie najlepiej sprzedają się mieszkania o kompaktowych rozkładach i metrażach, takie jak lokale o powierzchni 32 mkw, w których zaprojektowano dwa pokoje" – powiedziała Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca REDNET 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań dla deweloperów.
"Dla podjęcia przez kupującego decyzji o zakupie mieszkania nie jest również obojętne to, czy w danej inwestycji prowadzone są akcje promocyjne i deweloper proponuje rabaty albo dogodny harmonogram płatności" – dodała.
W ocenie specjalistów aktualnie mamy do czynienia z sytuacją przejściową. "W dłuższej perspektywie deweloperzy bogatsi o dzisiejsze doświadczenia będą ograniczać produkcję i dostosowywać ją do popytu. Prowadzenie działalności deweloperskiej jest zbyt kosztochłonne, by firmy mogły sobie pozwolić na to, żeby mieszkania nie sprzedawały się dłużej niż 6 kwartałów, a dziś w niektórych miastach w Polsce wyprzedanie oferty trwa nawet dwa razy dłużej" – powiedziała Ewa Palus.
88 proc. badanych przez serwis Tabelaofert.pl uważa, że ceny mieszkań spadną lub w przynajmniej pozostaną bez zmian. Przekonanie o stabilizacji lub spadku cen dotyczy niemal wszystkich segmentów rynku.
"Nawet osoby zainteresowane najmniejszymi mieszkaniami jednopokojowymi, które jeszcze kilka miesięcy temu masowo je kupowały w obawie przed dalszym wzrostem cen, obecnie spodziewają się stabilizacji. Podobne opinie mają potencjalni nabywcy mieszkań trzypokojowych, gdzie 60 proc. respondentów zakłada brak zmian w wycenach" – powiedział Jacek Matuszko, dyrektor sprzedaży w REDNET 24.
Największych obniżek cen oczekują osoby poszukujące większych mieszkań: cztero- i pięciopokojowych oraz domów jednorodzinnych. To właśnie ta grupa najdotkliwiej odczuwa obecne, wysokie ceny nieruchomości. "Wśród ankietowanych klientów tylko osoby zainteresowane lokalami dwupokojowymi
wykazują umiarkowany optymizm dotyczący przyszłych wzrostów cen. To zaledwie 17 proc. respondentów, co jest najniższym wynikiem od początku badań. Dla porównania, w sierpniu 2024 roku aż 40 proc. zainteresowanych lokalami dwupokojowymi prognozowało wzrost ich cen, co oznacza dwukrotny spadek w ciągu czterech miesięcy" – powiedział Jacek Matuszko.
Jakich mieszkań szukają Polacy? Najwięcej zapytań dotyczy mieszkań dwupokojowych (42 proc.) oraz trzypokojowych (29 proc.). Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się lokale jednopokojowe (7 proc.) oraz mieszkania pięciopokojowe i domy jednorodzinne, o które pyta 6 proc. klientów. (PAP Biznes)
pr/