Utworzenie ośmiu obiektów jądrowych, przeznaczenie 8% PKB na opiekę zdrowotną i inwestowanie w polski sektor przemysłowy to niektóre z propozycji przedstawionych przez kandydata partii Razem na prezydenta, Adriana Zandberga. Jego program wyborczy obejmuje również wprowadzenie podatku antyspekulacyjnego od trzeciej i kolejnych nieruchomości mieszkalnych.

11 stycznia Zandberg ogłosił zamiar kandydowania na prezydenta. Wiceprzewodniczący partii Razem stwierdził, że Polska potrzebuje „planu dekadowego” , który powinien zostać zrealizowany niezależnie od partii rządzącej.
Plan wyborczy lidera Razem, określany mianem „15-letniego planu rozwoju Polski” , obejmuje osiem kluczowych propozycji. Jedną z nich jest budowa ośmiu reaktorów jądrowych, każdy o mocy 1,5 GW. Zandberg twierdzi, że bez energii jądrowej polska gospodarka będzie uzależniona od importu energii, co skłoniło go do wezwania swoich prezydenckich konkurentów na styczniowej konwencji do poparcia ponadpartyjnego porozumienia stwierdzającego, że „budujemy osiem bloków jądrowych”.
Zobacz takżeJak sztuczna inteligencja wpłynie na pracę księgowych
Inną znaczącą propozycją Zandberga jest zwiększenie finansowania sektora opieki zdrowotnej. „Mam nadzieję, że pod przewodnictwem nowego prezydenta – ponad podziałami – możemy się zgodzić na przeznaczenie 8% PKB na zdrowie w Polsce” – zauważył. Dodał również, że „jest to minimum potrzebne do ostatecznej stabilizacji tego systemu”. Zgodnie z ustawodawstwem regulującym usługi opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, wydatki te nie mogą spaść poniżej 6,5% PKB do 2025 r.
„15-letni plan” Zandberga proponuje również zróżnicowanie dla profesjonalistów medycznych: wybór między sektorem prywatnym i publicznym. Polityk twierdzi, że pacjenci często czują się zmuszeni do płacenia za prywatne konsultacje, aby zapewnić sobie terminowe terminy operacji u lekarzy, którzy również pracują w szpitalach publicznych. „Ten system jest z natury podatny na korupcję i najwyższy czas, abyśmy naprawili go w Polsce” – stwierdził podczas konferencji prasowej w lutym.
Lider partii Razem często podkreśla konieczność przywrócenia suwerenności farmaceutycznej . Opowiada się za utworzeniem nowych zakładów produkujących leki w Polsce, zauważając, że tylko 13% refundowanych leków jest produkowanych w kraju. „UE stała się nadmiernie zależna od importu składników aktywnych, pochodzących głównie z Indii i Chin” – podkreślił w styczniu.
Program posła Razem również stawia na pierwszym miejscu współpracę z państwami nordyckimi . Uważa, że Polska powinna wspólnie inwestować w sektor obronny z tymi państwami, aby w pełni wykorzystać europejskie możliwości.
Zandberg konsekwentnie wzywa do przestrzegania prawa międzynarodowego i odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych, niezależnie od sytuacji. Krytykował rezolucję rządu ze stycznia tego roku, która zapewniła bezpieczny udział izraelskich urzędników w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Zwrócił uwagę, że premier Izraela Benjamin Netanjahu stoi w obliczu nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny, podobnie jak prezydent Rosji Władimir Putin.
W lutym, podczas spotkania z wyborcami we Włocławku, kandydat partii Razem stwierdził, że „prawda dotycząca samorządności musi zostać ujawniona”. „To są areny, na których polityczny patronat, niekompetencja, nieuczciwość i niewłaściwe zarządzanie zasobami publicznymi są prawdopodobnie najbardziej powszechne w polskiej polityce” – zauważył. W związku z tym obiecał, że jako prezydent zaproponuje projekt ustawy o zniesieniu rad nadzorczych w przedsiębiorstwach samorządowych. Projekt ustawy przeniesie ich obowiązki do profesjonalnego organu nadzoru właścicielskiego. Ponadto Zandberg uważa, że urzędnicy samorządowi i członkowie parlamentu powinni zostać pozbawieni możliwości zasiadania w zarządach spółek państwowych przez co najmniej dwa lata po opuszczeniu urzędu.
Dla posła Razem zajęcie się kryzysem mieszkaniowym jest również kluczowe. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie podatku antyspekulacyjnego, który będzie skierowany na trzecie i kolejne nieruchomości mieszkalne. Jednocześnie Zandberg nalega, aby rząd wzmocnił inicjatywy dotyczące mieszkań socjalnych. Ponadto zobowiązał się, że – jeśli wygra wybory – zawetuje wszelkie ustawodawstwo proponujące dopłaty do kredytów hipotecznych, w tym „
Źródło