Tyle wyniosła szacowana stopa zwrotu z kapitału deweloperów w III kwartale

Szacowana stopa zwrotu z kapitału deweloperów w III kwartale wyniosła ok. 23 proc. – podał NBP w raporcie poświęconym rynkowi mieszkaniowemu w III kwartale.

Tyle wyniosła szacowana stopa zwrotu z kapitału deweloperów w III kwartale
fot. Parilov / / Shutterstock

"Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE) deweloperów mieszkaniowych z projektów inwestycyjnych wyniosła ok. 23 proc., podobnie jak w poprzednim kwartale" – podał NBP.

Według NBP utrzymało się też jej zróżnicowanie pomiędzy rynkami.

"Na taki poziom ROE wpływ miał wzrost cen transakcyjnych mieszkań, przewyższający wzrost kosztów producentów oraz sposób finansowania się deweloperów (głównie środki własne, przedpłaty klientów oraz inne zobowiązania)" – podał NBP.

Zysk wyciskany z kapitału. Deweloperzy z GPW wiedzą, jak to robić

Prześwietliliśmy marże deweloperów i porównaliśmy je do średnich z Europy. To jednak nie jedyna miara, która przyda się wszystkim inwestującym w najbardziej gorącą branżę ostatnich kwartałów. Wraz z ekspertem od finansów korporacyjnych pokazujemy, czym jest rentowność kapitałów własnych i jak polska branża deweloperska wygląda na tle Europy.

WIĘCEJ…

Deweloperzy w dobrej kondycji ekonomicznej, u części pojawiły się oznaki pogorszenia rentowności – podał NBP w raporcie poświęconym rynkowi mieszkaniowemu w III kwartale.

"Dodatnia dynamika nominalnych i realnych cen mieszkań na większości lokalnych rynków oraz terminowy i przebiegający bez istotnych zakłóceń spływ transz wpłat od nabywców mieszkań zapewniły przeważającej części deweloperów utrzymanie dobrej kondycji ekonomicznej" – napisano w raporcie NBP.

"Niemniej utrzymujący się spadek sprzedaży mieszkań w otoczeniu rosnących kosztów budowy i wysokich kosztów obsługi zadłużenia bankowego skutkował niewielkim pogłębieniem się zróżnicowania sytuacji w sektorze, głównie w zakresie rentowności przedsiębiorstw deweloperskich" – dodano.

NBP podał, że wyhamowanie sprzedaży mieszkań w 2024 r. w niewielkim stopniu wydłużyło rdr okres rotacji zapasów.

"Poprawiła się sprawność działania w zakresie ściągania należności do 58 dni oraz regulowania zobowiązań krótkoterminowych do 131 dni. W rezultacie zmniejszył się udział stanu należności w strukturze aktywów (do 12 proc. wobec 14 proc. rdr) oraz zobowiązań wobec wykonawców i podwykonawców w strukturze pasywów (do 19 proc. wobec 21 proc. rdr)" – napisano.

Z uwagi na wzrost realizowanych projektów zwiększyła się rdr wartość usług obcych o 7 proc. oraz wynagrodzeń o 38 proc. (odpowiednio 70 proc. i 9 proc. w strukturze pasywów w III kw. 2024 r. wobec 72 proc. i 7 proc. w III kw. 2023 r.) wraz z poprawą wydajności pracy i niewielkim zmniejszeniem się liczby osób zatrudnionych.

"Na stabilnym i korzystnym poziomie utrzymała się płynność finansowa większych firm deweloperskich. Na bezpiecznym poziomie dla wierzycieli kształtowały się wskaźniki zadłużenia oraz zabezpieczenia zobowiązań w analizowanym kwartale nastąpiła ich niewielka poprawa rdr, co częściowo wynikało ze zwiększenia się kapitałów własnych, które są głównym i przeważającym źródłem finansowania większych firm deweloperskich (wzrost do 55 proc. wobec 53 proc. udziału w strukturze pasywów)" – napisano. (PAP Biznes)

map/ osz/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *