Polscy politycy wciąż rozmawiają o docelowej liczbie dni wolnych od pracy. Przedmiotem ich dyskusji jest przede wszystkim Wigilia, która miałaby stać się dniem ustawowo pozbawionym obowiązków zawodowych. Decyzje podejmowane przez rządzących wpływają jednak nie tylko na to, kto i kiedy nie będzie musiał stawić się w pracy, ale również w które dni będziemy mogli zrobić zakupy. Zastanawiasz się, kiedy wypadają niedziele handlowe w 2025 roku? Przedstawiamy zaktualizowany kalendarz oraz możliwe warianty jego modyfikacji.
Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę niehandlową?
W Polsce od 2018 roku obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta. W związku z wprowadzonym przepisem większość salonów sprzedażowych jest w te dni zamknięta. Istnieją jednak wyjątki, które pozwalają sprzedawcom na pracę w niedziele niehandlowe. Niezależnie od wybranej daty całodobowo czynne są stacje benzynowe. Otwarte są także sklepy zlokalizowane na terenie dworców autobusowych oraz kolejowych. Każdorazowo warto również sprawdzić dostępność sieci franczyzowych (na przykład Żabka) oraz sklepików osiedlowych. O godzinach pracy wspomnianych punktów decyduje właściciel.
Gdzie zrobimy zakupy 27 grudnia? Sprawdź, które sklepy są otwarte
Niedziele handlowe 2025 – aktualny kalendarz
Prezydent Andrzej Duda wciąż nie podpisał ustawy, której konsekwencją będzie nie tylko dodanie do kalendarza jednego dnia wolnego od pracy, ale również kolejnej niedzieli, w trakcie której zrobimy zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych. Prezentujemy aktualną listę przedstawiającą niedziele handlowe 2025:
26 stycznia – czwarta niedziela miesiąca
13 kwietnia – druga niedziela miesiąca
27 kwietnia – czwarta niedziela miesiąca
29 czerwca – piąta niedziela miesiąca
31 sierpnia – piąta niedziela miesiąca
14 grudnia – druga niedziela miesiąca
21 grudnia – trzecia niedziela miesiąca
Dodatkowa niedziela handlowa 2025. Prezydent zdecyduje
Ustawa, która trafiła już na biurko prezydenta wyznacza Wigilię (24 grudnia) dniem wolnym od pracy. Mówi ona również o dołączeniu do przyszłorocznych ośmiu niedziel handlowych dziewiątej, podczas której zrobimy zakupy. Jeżeli Andrzej Duda zdecyduje się ją podpisać, niedziela 7 grudnia 2024 będzie niedzielą handlową. W ten sposób rządzący chcą zmniejszyć natężenie w centrach handlowych, tym samym pomagając Polakom w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia.
Otwarte sklepy w niedziele w 2026 roku
Choć przed nami dopiero 2025 rok, niektórzy już zastanawiają się, co bieżące przepisy mówią o zakazie handlu w niedziele w kolejnych latach. Obowiązująca ustawa przewiduje siedem niedziel handlowych w 2026 roku. Prezentujemy dokładną listę:
25 stycznia – czwarta niedziela miesiąca
29 marca – piąta niedziela miesiąca
26 kwietnia – czwarta niedziela miesiąca
28 czerwca – czwarta niedziela miesiąca
30 sierpnia – piąta niedziela miesiąca
13 grudnia – druga niedziela miesiąca
20 grudnia – trzecia niedziela miesiąca
Zaprezentowana lista może jeszcze ulec zmianie. W pierwszym kwartale 2025 roku prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej podpiszę ustawę, na mocy której również 6 grudnia 2026 roku może stać się niedzielą handlową.
Czy w Polsce zniknie zakaz handlu w niedziele?
Temat niedzieli niehandlowych od 2018 roku dzieli Polaków. Część z nas jest za zniesieniem zakazu, inni uważają, że powinien on zostać utrzymany. Czy jednak istnieją przesłanki, by sądzić, że w najbliższych miesiącach nastąpi w tym zakresie znacząca zmiana? Zerknijmy, co sądzą politycy poszczególnych partii. Niedawno rządząca partia Prawa i Sprawiedliwości wprowadziła omawiany przepis i wciąż jest za jego utrzymaniem. Konfederacja oraz Koalicja Obywatelska niejednokrotnie wspominały o pomysłach złagodzenia lub zniesienia zakazu, co jednak w tym przypadku kluczowe… W tej sprawie nigdy nie pojawił się oficjalny projekt.
Czy muszę iść do pracy w Sylwestra? Dowiedz się, co mówi ustawa
Zdjęcie główne: Spotlight