Praca przymusowa? Unia Europejska mówi stanowcze „nie”

Dwie spacerujące kobiety. Jedna z nich ma na sobie czarny kapelusz, długą czarną spódnicę oraz białe, skórzane kowbojki. Druga ubrana jest w biały t-shirt, pomarańczowy kardigan i oversize'owe jeansy. Kobiety zerkają w telefon czytając o unijnych regulacjach dotyczących pracy przymusowej.

Unia Europejska podjęła kolejne działania w kwestii walki z pracą przymusową. Państwa członkowskie przyjęły rozporządzenie zakazujące wprowadzania do obrotu, udostępniania na rynku unijnym i eksportowania produktów wytwarzanych z wykorzystaniem pracy przymusowej. Nowe regulacje zostały przyjęte we wtorek. 

Na świecie ponad 27 milionów osób jest ofiarami pracy przymusowej – wynika z danych Rady UE. To zjawisko występuje w wielu sektorach gospodarki i jest narzucane zarówno przez prywatne przedsiębiorstwa, jak i przez państwo. Komisja Europejska podjęła kolejne kroki, by walczyć z tym zjawiskiem. 

Szybka moda z Chin opanuje Europę? Unia chce wprowadzić nowy system celny

Unia Europejska walczy z pracą przymusową

Nowe przepisy stanowią fundamentalny instrument prawny umożliwiający podejmowanie działań sądowych wobec produktów wprowadzanych do obrotu na terenie Unii Europejskiej, które powstały w wyniku wykorzystania pracy przymusowej. Komisja Europejska opracuje listę branż i towarów, gdzie takie praktyki mogą pojawiać się najczęściej. Dzięki temu organy kontrolne będą mogły skuteczniej monitorować przestrzeganie zakazu. 

Jeśli podejrzenia dotyczące pracy przymusowej dotyczą produkcji poza Unią Europejską, sprawą zajmie się Komisja Europejska. Natomiast jeśli takie praktyki mają miejsce w którymś z państw członkowskich, odpowiednie służby w tym kraju będą prowadziły postępowanie.

Jeśli któreś z państw członkowskich podejrzewa, że w innym kraju Unii lub poza nią produkowane są towary przy użyciu pracy przymusowej, jest zobligowane do powiadomienia pozostałych krajów lub Komisji Europejskiej. Ostatecznie to kraj, który zgłosił podejrzenia, zadecyduje o tym, czy dany produkt może być sprzedawany, a jego decyzja będzie obowiązywać w całej Unii Europejskiej.

Projekt tuż po podpisaniu przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i Rady, zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE. W życie wejdzie kolejnego dnia po publikacji i zacznie obowiązywać 3 lata później. 

To koniec greenwashingu? Unia Europejska wprowadza nowe przepisy 

Zdjęcie główne: Spotlight

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *