Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Lekcje religii dzielą koalicję. Poseł PSL woli pomysł Przemysława Czarnka - Gospodarka i Biznes News

Lekcje religii dzielą koalicję. Poseł PSL woli pomysł Przemysława Czarnka

Lekcje religii dzielą koalicję. Poseł PSL woli pomysł Przemysława Czarnka
Twitter/Sejm

Poseł PSL Ireneusz Raś skrytykował plany MEN ws. lekcji religii

– Większość Polaków życzy sobie religii w szkole – przekonuje poseł PSL Ireneusz Raś. Podkreślił, że obecna strategia ministerstwa edukacji w tej kwestii "nie podoba się" posłom z jego formacji. Wyraził za to poparcie dla rozwiązania, które forsował były minister edukacji Przemysław Czarnek.

Z nowego badania CBOS wynika, że pond połowa badanych (51 proc.) opowiada się za obecnością religii w szkołach publicznych. Przeciwnego zdania jest ponad dwie piąte respondentów (43 proc.). Tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad nowelizacją rozporządzenia, które skróci te zajęcia do jednej godziny w tygodniu. 

 

Ireneusz Raś, poseł PSL został zapytany w RMF FM, co sądzi o takiej strategii. – Nam się nie podoba, mówię tu w imieniu mojego klubu parlamentarnego, bo uważamy to za zaakceptowane przez Polaków i dalej akceptowane, widać to po ostatnim badaniu, że większość Polaków jednak życzy sobie religii w szkole – stwierdził polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Ireneusz Raś chwali pomysł Przemysława Czarnka. „Tutaj bym się zgodził”

Wiceminister sportu poparł za to pomysł byłego ministra edukacji PiS Przemysława Czarnka. W 2023 roku polityk odpowiadał za projekt zakładający wprowadzenie obowiązek uczęszczania albo na religię, albo na etykę. Przepisy ostatecznie nie weszły w życie – obecnie można nie chodzić na żaden z tych przedmiotów. 

 

 

Ja bym się tutaj zgodził, bo w inny sposób wejdziemy w taki obszar trochę bylejakości tej formacyjnej polskiej szkoły, a ona jest tak samo ważna, jak ten sport, matematyka, biologia, chemia – wskazał Raś.

 

Poseł PSL ocenił również, że obecny sposób nauczania religii jest realizowany na słabym poziomie. – Będziemy chcieli z partnerem, jakim jest Kościół, nad tym pracować (…), za chwilę w polskim Kościele sporo się zmieni, będzie dużo nowych kluczowych liderów. To będzie istotne, żeby te nowe rozmowy zacząć – zapewniał polityk PSL.

Wiceminister edukacji zapewnia, że religia nie zniknie ze szkół

Przypomnijmy, że wcześniej resort Barbary Nowak wprowadził nowe zasady organizacji katechezy, pozwalające m.in. stworzyć grupę zajęciową z dzieci uczących się w różnych klasach – w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów. Dodatkowo, w szkole podstawowej w jedną grupę można połączyć: uczniów klas I-III albo klas IV-VI lub klas VII i VIII. 

 

Jak podkreślała w programie „Gość Wydarzeń” wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer religia z pewnością nie szkół nie zniknie, bo takie są zasady konkordatu, czyli umowy między państwem a Stolicą Apostolską. – Dla wielu osób ta szkoła jest po prostu wygodą, bo takie dziecko nie musi chodzić w inne miejsce po szkole – mówiła. 

 

– Przez te ostatnie osiem lat liczba dzieci chodzących na religię drastycznie spadła. Zauważmy, że ministerstwo edukacji doprowadza do tego, żeby na religię chodziły osoby, które robią to z potrzeby wiary, z przekonań rodziców, a nie dlatego, że ocena liczy się do średniej. Dlatego też oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej – mówiła.

WIDEO: Wielki chaos w Prokuraturze Krajowej. Schetyna: Sprawa jest zamknięta

Lekcje religii dzielą koalicję. Poseł PSL woli pomysł Przemysława Czarnka - INFBusiness

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *