Polacy zapytani o zmiany klimatyczne. Widać nową tendencję

Polacy zapytani o zmiany klimatyczne. Widać nową tendencję
East News, Marysia Zawada/REPORTER

Zmiany klimatyczne. Polacy zmienili zdanie

Spada liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatycznymi. Zmiany widać nie tylko na rynku międzynarodowym, ale także w naszym kraju. Polacy coraz mniej interesują się kryzysem klimatycznym i zagrożeniami środowiska. Po części może się to wiązań z protestami i działaniami Ostatniego Pokolenia. Działacze wielokrotnie blokowali ulice utrudniając innym przejazd, co wywoływało frustrację w Polakach.

Aktualnie 74 proc. Polaków deklaruje zaniepokojenie zmianami klimatycznymi. W tym samym badaniu przeprowadzonym przez  sieć firm Iris, reprezentowanej w Polsce przez ARC Rynek i Opinia w 2023 roku to 80 proc. obywateli miało takie zdanie, co oznacza spadek zainteresowania zmianą środowiska. 

Zmiany klimatyczne. Polacy mają coraz mniej obaw

Zaledwie 24 proc. Polaków przyznaje, że bardzo boi się zmian klimatycznych, a 52 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ich obawy są umiarkowane. Z kolei 9 proc. respondentów deklaruje, że tego typu zagadnienia w ogóle nie wywołują u nich strachu. W poprzednim roku takie zdanie miało 6 proc. 

 

Rodacy zostali również zapytani na ile – ich zdaniem – dla Polski powinien być istotny rozwój odnawialnych źródeł energii. W bieżącym roku 41 proc. badanych twierdzi, że OZE powinny być priorytetem, co oznacza spadek o 14 punktów proc. względem 2023 roku.

 

 

Jednak znacznie wzrósł odsetek osób, które sądzą, że jest to ważne, ale nie powinno być priorytetem. Takie zdanie wyraża 52 proc., a w ubiegłym roku było to 41 proc. Zmalała również liczba Polaków, którzy sądzą, że odnawialne źródła energii są zbyteczną inwestycją. 

 

Ale nie tylko Polacy są coraz mniej zainteresowani klimatem. W ujęciu globalnym również widać różnice. W ubiegłym roku o obawach mówiło 83 proc. społeczności. Teraz o trzy punkty procentowe mniej. 

 

– Wyniki wydają się nieco zaskakujące: mimo ciągłego powtarzania w mediach o negatywnych skutkach zmian klimatycznych, konieczności przechodzenie na nisko- lub bezemisyjne źródła energii itp., postawy społeczne się zmieniają – przyznał dr Adam Czarnecki, wiceprezes ARC Rynek i Opinia cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Zmiany klimatyczne. Społeczeństwo zmęczone tematem

Zdaniem eksperta zainteresowanie spada z uwagi na zmęczeniem tematem zmian klimatycznych. – Społeczeństwa wielu krajów mogą mieć już nieco dosyć, często natrętnego mówienia o negatywnych zmianach klimatu, konieczności przesiadania się do samochodów elektrycznych i innych formach ograniczania emisji gazów cieplarnianych – stwierdził dr Adam Czarnecki.

 

Takimi działaniami zajmuje się m.in organizacja Ostatnie Pokolenie. Grupa aktywistów – w ostatnim czasie – nasiliła swoje działania i coraz częściej blokuje kluczowe strefy ruchu w najbardziej obleganych godzinach. Kierowcy mają uniemożliwiony przejazd przez co stoją w potężnych korkach i niekiedy puszczają im nerwy. Wielokrotnie wychodzili z aut do demonstrantów i m.in. wyrywali im banery czy starali się utorować przejazd jeszcze przed przybyciem na miejsce policji.

 

 

W  spór z działaczami wdał się m.in. znany piłkarz Legii Michał Kucharczyk, na proteście w stolicy pojawiła się również celebrytka Marianna Schreiber. Stwierdziła ona, że aktywiści „powinni siedzieć w więzieniu”.

WIDEO: Do kogo zwrócił się premier? Dyskusja o wpisie premiera

Polacy zapytani o zmiany klimatyczne. Widać nową tendencję - INFBusiness

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *