
Donald Tusk wygłosił przemówienie
– Oddając hołd Chrobremu, przyjmujemy piastowską doktrynę regionalnej dominacji. Najsilniejsza gospodarka, najpotężniejsza armia, najbardziej wpływowy głos w Europie – stwierdził premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu. Podkreślił, że „wojna przestała być abstrakcją” i zapewnił, że rząd „nie będzie się wahał, by wesprzeć polskie firmy” w modernizacji armii. – Nacjonalizm gospodarczy naprawdę nie jest negatywnym aspektem – dodał.
Jak wyraził to Donald Tusk , Polska jest „wielkim marzeniem”, które „kształtowało nas jako naród” przez stulecia, a nadchodzące dni są tego dobrym przykładem. – Dziś upamiętniamy nasz powrót na Zachód i nasze wejście do wspólnoty europejskiej. Jutro oddamy hołd naszym barwom narodowym. 3 maja będziemy świętować historyczną decyzję , która oznacza nasze pragnienie bycia nowoczesnym, silnym państwem z pierwszą konstytucją w Europie – stwierdził.
W swoim czwartkowym przemówieniu nalegał, aby „kiedy patrzymy na polskie sztandary, z dumą pomyśleli, że to nasz przywilej zrealizować to wielkie marzenie ”. – Naszym obowiązkiem jest nie tylko marzyć, ale przede wszystkim działać. To trudne czasy – ocenił.
Przemówienie Donalda Tuska: „Przyjmujemy piastowską doktrynę dominacji regionalnej”
Według szefa rządu „niepewność, brutalność i egoizm ponownie pojawiają się w polityce globalnej”, a „wojna przestała być abstrakcją”. – Przywiązanie do wartości zastępuje pojęcie, że nic nie jest za darmo. Czy to oznacza, że nasz polski sen może zostać nam ponownie odebrany? Czy powinniśmy się bać? Nie – stwierdził.
Dalej zauważył, że „jesteśmy stworzeni, by być silnymi”. – Rozmyślanie o naszej historii często wywołuje westchnienia; gdybyśmy tylko mieli więcej czasu, moglibyśmy uniknąć kilku lat, przegapić dekadę. Nie tym razem. Tym razem jesteśmy przygotowani. W tym roku mija tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego . Polska to tysiącletnie państwo, z którym trzeba się zmierzyć – oświadczył.
WIDEO: „Wojna nie jest już abstrakcją”. Donald Tusk wygłosił przemówienie
Nazywał wspomnianą rocznicę „rokiem przełomu”. – Czcząc Chrobrego, realizujemy piastowską doktrynę regionalnej dominacji . Najpotężniejsza gospodarka, najpotężniejsza armia, najsilniejszy głos w Europie . Osiągnięcie tego wymaga odwagi, siły i umiejętności. To wszystko, co możemy stwierdzić, ponieważ posiadamy to wszystko – podkreślił w swoim przesłaniu.
Premier: Nacjonalizm gospodarczy wcale nie jest czymś negatywnym
Według Tuska potencjał naszego narodu jest „niezaprzeczalny”. – I wiemy, jak go uwolnić. Znamy niezbędne kroki. Będziemy rozwijać polski przemysł. Współpracujemy z przedsiębiorcami . Usuniemy przeszkody, które im przeszkadzają. Wszystko, co się da, zostanie wyeliminowane. Zaangażujemy polską naukę i nowe technologie w rozwój kraju na niespotykaną dotąd skalę – wymienił.
Zaznaczył, że „symbolem skoku technologicznego będzie pierwszy Polak w kosmosie od prawie pięćdziesięciu lat” – Sławosz Uznański-Wiśniewski , którego misja „rozpoczyna się w tym jubileuszowym roku”. – Przygotowujemy się do zainwestowania miliardów w uzbrojenie i infrastrukturę. Nie będziemy wahać się wesprzeć polskich przedsiębiorców w tym procesie. Nacjonalizm ekonomiczny nie jest naprawdę negatywnym aspektem – przekonywał.
Podkreślił, że „budujemy armię, jakiej Polska nie miała od wieków”. – Wyjątkowo silną i nowoczesną. Armię zaprojektowaną do zwycięstwa. Głos Polski w Europie nie rozbrzmiewał tak donośnie od wieków. Polska jest szanowana i słyszana . Bez Polski nic znaczącego nie da się zorganizować w Europie. W stosunkach międzynarodowych posiadamy kompetencje na najwyższym światowym poziomie. Dodajemy do tego jeszcze jeden wymiar: dyplomację ekonomiczną – wskazał.
Przemówienie Donalda Tuska w Dniu Pracy. Wspomniał o „sprawiedliwej płacy”
Premier stwierdził również, że państwo „staje się orędownikiem ekspansji polskich przedsiębiorstw”. – Nasz eksport. Interesy polskich podmiotów za granicą. Będziemy zabiegać sumiennie i konsekwentnie o każdą pracę . Tu, w Polsce. Siła państwa tkwi w sukcesie jego obywateli. Z pracy, którą dziś czcimy (czwartek, 1 maja – red.) – zauważył.
Dla szefa rządu „ uczciwa praca jest największym skarbem. – Za którą należy się nie tylko uczciwa płaca, ale także najwyższy szacunek i wdzięczność całej społeczności. Niech te dni świąt narodowych i biało-czerwone flagi zdobiące nasze domy symbolizują przebudzenie polskiej siły ” – zakończył.
Święto Pracy. „Dzięki pracowitym Polakom i Polakom mamy rok transformacji”
Donald Tusk wygłosił swoje poprzednie przemówienie 30 grudnia 2023 r., krótko po objęciu urzędu przez swój trzeci gabinet.
Źródło