Zaledwie 7 proc. polskich firm traktuje ochronę IT priorytetowo, gdy w krajach UE ten odsetek wynosi średnio 32 proc. – wynika z danych Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa, przedstawionych przez "Rzeczpospolitą".
Z danych Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) wynika, że tylko 7 proc. polskich firm wśród swoich priorytetów wskazuje cyberbezpieczeństwo. Kontrastuje to z 32 proc. średnio w innych krajach UE. Te statystyki plasują Polskę w tym zestawieniu w ogonie Europy.
Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", badanie, które przeprowadzono na 13 tys. pracowników firm z sektorów produkcji, przemysłu, handlu, transportu, usług oraz opieki zdrowotnej we wszystkich 27 krajach UE, wskazuje, że powodów tego stanu jest kilka, ale największym wyzwaniem jest niedostatek specjalistów.
ReklamaZobacz takżePolecamy: Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska: bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie, z bonusami nawet do 3000 zł
ENISA podaje, że aż 39 proc. polskich firm nie zatrudnia ani jednego pracownika odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo. Kolejne 45 proc. ma tylko jednego takiego fachowca. Powyżej dwóch specjalistów znaleźć można zaledwie w 8 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Według tych danych, najlepiej jest w Luksemburgu (tam "tylko" co piąty podmiot nie ma eksperta ds. cyberbezpieczeństwa), a najgorsza sytuacja jest w Bułgarii (65 proc.).
Dodatkowym wyzwaniem, jak wskazano w artykule, są niskie kwalifikacje osób na takich stanowiskach. W tym przypadku, na tle średniej europejskiej, gdzie tylko 21 proc. firm zatrudnia osoby z formalnymi kwalifikacjami lub certyfikowanym przeszkoleniem, polskie przedsiębiorstwa wyróżniają się pozytywnie. W Polsce 36 proc. firm posiada certyfikowanych specjalistów.
"Rz" zastrzega jednak, że jedynie nieco więcej niż co trzeci taki ekspert ma formalne kwalifikacje w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Jak wynika z opracowania ENISA, sporo unijnych firm – aby odpowiedzieć na wyzwania – pozyskuje swoich specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w ramach wewnętrznej rekrutacji. Największą grupę w tym wypadku stanowią pracownicy, którzy zostali wchłonięci do tej roli z innego stanowiska w organizacji (dzieje się tak w 53 proc. polskich firm).
"To dość zaskakujące, zwłaszcza że – jak pokazuje raport – ledwie co dziesiąty specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w rodzimych przedsiębiorstwach to osoba, która wcześniej specjalizowała się w tym obszarze (w UE średnia to 18 proc.)" – napisała gazeta.
Dodatkowo ENISA poinformowała, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 29 proc. polskich firm przeprowadziło szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa (w UE średnia sięga 25 proc.). (PAP)
del/ js/