Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Dziadek i wnuczka założyli start-up. „Zalała nas lawina nienawiści” - Gospodarka i Biznes News

Dziadek i wnuczka założyli start-up. „Zalała nas lawina nienawiści”

Pszczoły z kodami QR

Pszczoły z kodami QR Penn State/2025 Cable News Network Wszelkie prawa zastrzeżone

– Oliwia mnie inspiruje. Kiedy tylko wspomina o swojej wizycie, natychmiast wykonuję dodatkowe telefony i zarządzam zadaniami, aby poinformować o tym mojego przełożonego – mówi 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey, w wywiadzie dla redakcji biznesowej tvn24.pl. Wraz z wnuczką opracował emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy walczących z inwazją pasożytów w ulach. Jednak po serii sukcesów zaczęli otrzymywać groźby. – Pierwszy raz w życiu spotkałem się z czymś takim, bo spadła na nas lawina wrogości – dodaje.

Ona jest 18-letnią uczennicą liceum w Katowicach, on 77-letnim profesorem na Akademii Śląskiej. Dziadek i wnuczka założyli wspólnie firmę.

– Oliwia mnie motywuje. Jak tylko mówi, że przyjedzie, szybko wykonuję jeszcze kilka telefonów i organizuję swoje obowiązki, by zgłosić się do przełożonego – zauważa prof. dr hab. Marian Surowiec na początku wywiadu z redakcją biznesową tvn24.pl.

Wspomina, że nauczył się od wnuczki, jak prowadzić biznes. „Teraz rozumiem, czym jest marketing, że B2B odnosi się do business-to-business, a B2C oznacza produkt biznesowy dla konsumentów. Cieszę się, że w końcu rozumiem te akronimy” – mówi z uśmiechem.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. „Zalała nas lawina nienawiści” - INFBusiness Oliwia Myczkowska i jej dziadek, prof. dr hab. Marian Surowiec Materiały własne: Oliwia Myczkowska

Oliwia Myczkowska dodaje, że jej dziadek jest analityczny, spokojny i zrównoważony. Od niego nauczyła się przyjmować konserwatywne podejście. Mimo to opisuje siebie jako dynamiczną, artystyczną osobę.

– Każda decyzja, którą podejmujemy, jest dobrze przemyślana. Staram się czerpać z osiągnięć naukowych mojego dziadka. Słyszałem, że badania wskazują, że startupy prowadzone przez starsze osoby mają tendencję do dłuższego pozostawania na rynku, ponieważ unikają podejmowania niepotrzebnego ryzyka. Natomiast startupy prowadzone przez młodszych są bardziej skłonne do podejmowania ryzyka, często z różnymi wynikami. Łączymy doświadczenie z młodzieńczym spojrzeniem, a statystyki są na naszą korzyść – zauważa młody przedsiębiorca.

Raport zatytułowany „Rynek akceleracji w Polsce”, przygotowany przez Antal i Akces NCBR, wskazuje, że w Polsce działa obecnie ponad 3300 startupów. Większość z nich to młode firmy, które niedawno weszły na rynek. Prawie 20% startupów działa od ponad pięciu lat, a tylko 3% działa od ponad dekady.

Firmy koncentrują się przede wszystkim na nowych działaniach związanych z technologią. 39% koncentruje się na sektorze SaaS, oferując oprogramowanie jako usługę. Aplikacje internetowe są w centrum uwagi 36% tych firm, podczas gdy 26% jest poświęconych rozwiązaniom mobilnym. Sprzęt stanowi 17% działań startupów. Bee Healthy Honey należy do tej ostatniej kategorii.

„Metoda jest nowatorska i ma swoją specyfikę”

Prof. Marian Surowiec wykłada biofizykę na Wydziale Lekarskim Akademii Śląskiej. Jednym z kluczowych tematów, które bada, jest wpływ ultradźwięków na organizmy żywe. Zajmuje się pszczelarstwem od dziesięciu lat, a sześć lat temu rozpoczął prowadzenie badań we własnej pasiece.

– Wyniki naszych badań na konferencjach naukowych spotykają się z dużym zainteresowaniem. Metoda jest innowacyjna, ma swoje osobliwości, ponieważ działa powoli, ale skutecznie – stwierdza profesor.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. „Zalała nas lawina nienawiści” - INFBusiness Oliwia Myczkowska i jej dziadek, prof. dr hab. Marian Surowiec Materiały własne: Oliwia Myczkowska

Rozwiązanie? Pasożyty Varroa Destructor prowadzą do stanu zwanego warrozą. Pasożyty przedostają się do ula, między innymi, poprzez inwazję. W ciągu jednego dnia kolonia pszczół może wprowadzić 500 pasożytów.

– Zazwyczaj pszczoły są leczone środkami chemicznymi, które eliminują pasożyty, ale one również szkodzą pszczołom, a w konsekwencji miodowi, który produkują. Dlatego chcieliśmy opracować metodę walki z pasożytami, która pozwoli uniknąć wprowadzania jakichkolwiek środków chemicznych do ula – wyjaśnia prof. Surowiec.

Dodaje, że urządzenie Varroa Stopper, które stworzyli, generuje fale ultradźwiękowe, które skłaniają pszczoły do wykazywania zachowań obronnych i higienicznych, co utrudnia proliferację pasożyta. – Ultradźwięki powodują drgania struktur anatomicznych pasożyta. W rezultacie traci on zdolność do prawidłowej orientacji, odżywiania się i przyczepiania do pszczół – precyzuje prof. Marian Surowiec.

– Kiedyś wygrałem

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *